گفتاردرمانی تهرانسر

گفتاردرمانی فلج مغزی در غرب تهران در تهرانسر ، گفتاردرمانی فلج مغزی خلیج فارس در تهرانسر ، غربالگری گفتاردرمانی در مدارس و مهد کودک ها

گفتاردرمانی تهرانسر مرکزی تخصصی برای ارزیابی و درمان مشکلات گفتار و زبان در غرب تهران است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان انجام می شود، که اغلب گفتار درمانگر نامیده می شوند. متخصصین این مرکز از تکنیک های درمانی پیشرفته برای بهبود ارتباطات، مهارت های زبانی و بلع افراد استفاده می کنند. هر شخص بسته به نوع اختلالی که با آن درگیر است، برنامه درمانی مختص خود را دریافت می کند. دریافت خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر هم برای درمان اختلالات دوران کودکی، و هم برای بزرگسالان کاربرد دارد. مشکلات گفتار و زبان می توانند ناشی از اشکال در روند رشدی و یا یک آسیب یا بیماری ایجاد شوند. در هر صورت مراجعه زود هنگام و دریافت مداخلات تخصصی می تواند بهترین نتیجه ممکن را برای فرد به همراه داشته باشد.

گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ موقعیت جغرافیایی

تهرانسر منطقه ای توسعه یافته درغرب تهران است که دارای آب و هوایی مطلوبی می باشد و نسبت به سایر مناطق تهران دارای آلودگی کمتری است. آب و هوای مطلوب تهرانسر به دلیل، نزدیکی به رودخانه کن و وزش بادهایی که از سمت غرب به شرق در حال وزیدن هستند تهرانسر از سمت بالا به جاده  مخصوص کرج(بزرگراه شهید لشکری)و شهرک فرهنگیان و شهرک آزادی و از  سمت پایین به بزرگراه فتح و از  سمت شرق به فرودگاه مهرآباد و شهرک آسمان و از سمت غرب به بزرگراه آزادگان و شهرک استقلال قرار گرفته است. به دلیل مجاورت این محله با سه بزرگراه آزادگان، فتح و شهید لشگری، تهرانسر  نسبت به سایر مناطق تهران دارای دسترسی مناسب تر و دارای کمربند بزرگراهی است.

تهرانسر در منطقه۲۱شهرداری تهران واقع است و دارای ۴ بخش تهرانسر شمالی(شهرک بازرگان، میدان کمال الملک، قباد)، تهرانسر مرکزی (بلوار اصلی، خیابان خسروپرویز، چهارراه صدف وخیابان گلناز) تهرانسر شرقی(شهرک پاسداران، بنفشه، نفت، فجر و گل محمدی) تهرانسر غربی(بهشتی، رجایی، شهرک دریا) و شهرک مسکن ویژه است، که هر بخش دارای جمعیت بالای است و در کل، منطقه‌ی تهرانسر تقریبا دارای صد و شصت هزار نفر جمعیت می باشد. گفتاردرمانی تهرانسر در این مطقه واقع شده است.

گفتاردرمانی در تهرانسر

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

در گذشته تهرانسر از مناطق کم ‌جمعیت تر شهر تهران بود، اما از وقتی که طرح های ساخت مسکن مانند مسکن مهر در این منطقه آغاز شد، افراد زیادی جهت خرید واجاره مسکن در تهرانسر ترغیب شدند و به مرور زمان رشد جمعیت تهرانسر با افزایش چشمگیری مواجه شد.تهرانسر نسبت به ساير محله های منطقه 21 داراي امكانات رفاهی بيشـتري است. منطقه 21 به صورت مثلثي شکل بوده و مساحت محدوده منطقه21 حدود5181 هكتار است و 7/8 درصد مساحت كل شهر تهران بوده و از مناطق بزرگ تهران محسوب می شود. اين منطقه از قطب های صنعتي تهران است و دارای 4340 كارگاه  می باشد که 90200 نفر  در آنها  مشغول کار هستند و 20 درصد اشتغال صنعتي تهران را دارا می باشد.

گفتاردرمانی تهرانسر در این مطقه واقع شده است. بـا توجه به قرار گرفتن صنايع خودرو ازجمله:پارس خودرو ، ايران خودرو، سايپا، شهاب خودرو وكرمان خـودرو ،درواقع اولـين هسـته هـاي صـنعتي كشـور را بـه خـود اختصاص داده است. تهرانسر تا سال 1383 بخشـي از منطقـه 9 بـه حسـاب مـي آمـد که در دور دوم شوراياري منطقه 21 شكل گرفت. تهرانسر  دارای 9 محله است و جز ناحيه 1 شهرداري منطقه 21 به حساب مي ايد.علت نام گذاري تهرانسر به این دلیل است كه این منطقه در ابتداي غربی تهران بوده و به نوعي سر تهران تلقي بوده و به همین خاطر به نام تهرانسر مشهور شد. خانه هاي  تهرانسر، اوایل ويلايي بوده و از سال 1372 مجوز  احداث ساختمان های آپارتماني صادر شـد كه به همین دلیل بافت این محدوده تغییرکرد و جمعيت آن به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد.مساحت زیادی از این محله به فرودگاه مهرآباد تعلق دارد.

گفتاردرمانی غرب تهران در تهرانسر

دلایل محبوبیت محله تهرانسر چیست؟

گفتاردرمانی تهرانسر در این مطقه واقع شده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی تهرانسر و دسترسی بسیار خوب این منطقهو دوربودن تهرانسر از مناطق شلوغ و پرترافیک مرکز شهر تهران که باعث شده اهالی ساکن این منطقه، آلودگی هوای کمتری رو تجربه کنند.

معایب منطقه تهرانسر چیست؟

به علت نزدیکی تهرانسر با فرودگاه مهرآباد، آلودگی صوتی ناشی از عبور و مرور هواپیماها یکی از معضلات این منطقه است. فاصله زیاد تهرانسر از مرکز شهر، برای کسانی که محل کارشان در مرکز شهر واقعه شده است، زمان بر و هزینه بر است.

امکانات

تهرانسر دارای امکانات فراوانی است از جمله می توان: پارک‌ها، بوستان‌ها، رستوران ها، مجموعه های ورزشی، مراکز بهداشتی و درمانی، فروشگاه های مختلف و انواع مراکز علمی و آموزشی اشاره کرد.

مراکز بهداشتی و درمانی تهرانسر:

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی گلسا

بیمارستان صاحب کوثر

درمانگاه خیریه قوامین

کلینیک‌های دندانپزشکی متعدد

درمانگاه شهیدصنیع خانی

مرکز بهداشت کریم

مرکزمعاینات رانندگان

آزمایشگاه های متعدد

مراکز رادیولوژی و سونوگرافی

داروخانه های زیاد

مرکز توانبخشی طراوت ) گفتاردرمانی در تهرانسر ، کاردرمانی، ارتوپد فنی، نوروفیدبک)

آشنایی با مرکز توانبخشی طراوت

مرکز توانبخشی طراوت با مکانی مناسب و تجهیزات کامل و دارا بودن مجوز از سازمان‌ نظام پزشکی، جزو یکی از بهترین و به روزترین کلینیک های گفتاردرمانی، کاردرمانی، ارتوپد فنی و نوروفیدبک در غرب تهران است که با هدف ارتقای سطح آموزش و توانبخشی و بهره مند شدن افراد نیازمند توانبخشی در سال ۱۳۹۷ تاسیس شده است. ما با بهره گیری از بهترین و مجرب ترین درمانگران حوزه توانبخشی آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم می باشیم. فعالیت های این مرکز شامل گفتاردرمانی،کاردرمانی، ارتوپد فنی و نوروفیدبک است. درطراوت ارزیابی تشخیص و درمان اختلالات انجام می گیرد. لازم به ذکر است ارائه خدمات در منزل نیز توسط متخصصان مربوطه ارائه می گردد.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره ۲) در تهرانسر

گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ گفتاردرمانی طراوت در تهرانسر:

گفتاردرمانی یکی از رشته های توانبخشی است و زیر مجموعه رشته های علوم پزشکی است. رشته های توانبخشی شامل: فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، ارتوپد فنی، کاردرمانی و گفتاردرمانی است. دانش آموخته های رشته گفتاردرمانی در دانشگاه با یادگیری واحدهای آناتومی و فیزیولوژی بخش های از بدن که مربوط به گفتار و زبان می باشند مانند مغز،  گوش و حلق و بینی، شش ها، عضلات مربوط به گفتار و زبان و  گذراندن واحدهای روانشناسی، زبان شناسی و واحدهای تخصصی  تئوری و کارآموزی گفتار و زبان به عنوان متخصص گفتاردرمانی فارغ التحصیل می شوند و به عنوان یک نیروی متخصص و کارآمد جهت ارتقای سلامت وارد جامعه می شوند. گفتاردرمانی یک سرویس مداخله ای است که بر بهبود گفتار و توانایی های درک و بیان زبان از جمله زبان غیرکلامی کودک تمرکز دارد. گفتاردرمانگران یا آسیب شناسان گفتار و زبان متخصصانی هستند که این خدمات را ارائه می دهند. گفتاردرمانی شامل دو بخش می شود:

  • هماهنگ کردن دهان برای تولید صداها در اجرای کلمات و جملات ( برای شکل گیری تولید و تلفظ، روانی گفتار و تنظیم حجم صدا و صوت)
  • درک و بیان زبان ( استفاده از زبان از طریق صحبت کردن، نوشتن، تصاویر، حالات بدن و انواع نشانه ها و استفاده از زبان از طریق سیستم های ارتباطی دیگر شامل کامپیوترها، شبکه های اجتماعی و…)

علاوه بر آن نقش آسیب شناسان گفتار و زبان، درمان اختلالات بلع که همه ی جنبه های خوردن را دربرمی گیرد، می باشد.

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

چه کسانی به خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر نیاز دارند؟

مرکز گفتاردرمانی در تهرانسر آماده ارائه تمام خدمات گفتاردرمانی به اهالی عزیز تهرانسر، منطقه 21 و کلیه اهالی محترم تهران می باشد. خدمات ارائه شده در گفتاردرمانی تهرانسر چه مواردی است:

1)اختلالات گفتاری( گفتاردرمانی در تهرانسر):

1-1)اختلالات تولیدی (تلفظی) : این اختلال می تواند با یا بدون اختلالات ساختاری باشد در خیلی از موارد کودک هیچ مشکل ساختاری ندارد اما در تلفظ برخی صداها مشکل دارد اما  در بعضی از موارد اختلالات تلفظ  در نتیجه آسیب هایی در هماهنگی اجزاء دخیل در مکانیسم های حرکتی گفتار (تارهای صوتی، زبان، لب ها، دندان ها، سخت کام، نرم کام و ریه ها) ایجاد می شود. هم چنین اختلالات شنوایی و شکاف لب و کام نیز می توانند باعث ایجاد مشکلات تولیدی شوند.

1-2)اختلالات روانی کلام: این اختلال تحت عنوان لکنت یا قطع جریان طبیعی گفتار به وسیله ی تکرارهای پی در پی یا کشیده گویی صداها، هجاها یا کلمات در گفتار یا ناتوانی فرد در شروع کلمه، تشخیص داده می شود.

1-3)گفتاردرمانی تهرانسر در آپراکسی : زمانی که فرد در بیان درست و پایدار آنچه می خواهد بگوید مشکل دارد. این مشکل به ضعف یا فلجی عضلات گفتار مربوط نیست.

2)اختلالات صوت( گفتاردرمانی تهرانسر):

2-1)اختلالات آواسازی : این اختلال زمانی به وجود می آید که تغییراتی در تارهای صوتی رخ داده باشد. این تغییرات می توانند باعث نفس آلود شدن، گرفتگی یا گوش خراش شدن صدا شود.

2-2)بلندی و زیر و بمی : افرادی درمان بلندی صدا را دریافت می کنند که در اثر اختلالات آواسازی یا نودول ها و پولیپ های تارهای صوتی، بلندی صدایشان آنقدر پایین بیاید که شنیدن آن برای شنونده سخت باشد. اختلالات زیر و بمی شامل نمونه هایی از بم بودن بیش از حد صدا در مردان و زیر بودن بیش از حد آن در زنان است.

2-3)اختلالات تشدید : افرادی که از طریق بینی صحبت می کنند یا به اصطلاح دچار خیشومی شدگی هستند.

3)اختلالات زبان( گفتاردرمانی تهرانسر):

3-1)گفتاردرمانی تهرانسر در اختلالات درکی : زمانی که کودک در درک صحبت دیگران دچار مشکل می شود.

3-2)اختلالات بیانی : در این اختلال افراد به سختی کلمات را کنار هم قرار می دهند. این افراد معمولا واژگان محدودی دارند یا اینکه نمی توانند از زبان در یک مسیر اجتماعی مناسب استفاده کنند.

3-3)آفازی: این اختلال زبانی شامل طیفی از مشکلات از ناتوانی در بخاطرسپردن کلمات تا ناتوانی کامل در صحبت کردن، خواندن یا نوشتن می باشد . این اختلال می تواند در اثر ضربه به سر، سکته های مغزی، تومور مغزی، عفونت یا دمانس رخ دهد.

4)اختلالات بلع و تغذیه دهانی( گفتاردرمانی تهرانسر):

اختلال در بلع مشکلی پایدار در انتقال غذا و مایعات از دهان به سمت معده است. این اختلال در کودکان و افراد بزرگسال بویژه آنهایی که سکته مغزی کرده اند شایع تر است.

گفتاردرمانی در تهرانسر

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

چرا فرزند من به گفتاردرمانی تهرانسر نیاز دارد؟

آسیب شناسان گفتاردرمانی کودکان خلیج فارس در تهرانسر برای دستیابی به اهداف گفتاری و زبانی با کودک همکاری می کند. کودکان به دلیل اختلالات مختلف گفتاری، لکنت، مشکل در تلفظ، حجم/کیفیت گفتار، درک محدودی از کلمات و معنی آن ها تحت درمان قرار می گیرند. برخی از کودکان در کنار هم قرار دادن کلمات یا استفاده نامناسب از زبان مشکل دارند. برخی دیگر اختلالات حافظه و توجه دارند. برخی از کودکان در بلع، جویدن، سرفه و امتناع از غذا مشکل دارند. علاوه بر این، گفتاردرمانی ممکن است برای کودکی که به دلیل بیماری یا آسیب دچار اختلال گفتار شده است هم ضروری باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است کودک به گفتاردرمانی تهرانسرنیاز داشته باشد. اگر متوجه شدید که فرزند شما از نظر سن و سال مشابه گفتارهم سن و سالان خود نیست، جلسات گفتار درمانی برای کودک مفید خواهد بود.

 

منابع:

  1. سایت اطلاع‌رسانی تهرانسر
  2. تهرانسر در ویکی مپیا
  3. شهرداری منطقه۲۱

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گفتار درمانی

اتیسماختلالات یادگیریارتباطبیش فعالیتاخیر در رشد گفتار و زبانتلفظ صداتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرچیتگرخلیج فارس غرب تهراندیر صحبت کردنشهرک آزادیشهرک استقلالشهرک بازرگانیشهرک پاسدارانشهرک دانشگاهشهرک دریاشهرک شهرداریشهرک فرهنگیانکودککودکانکودکان و بزرگسالانگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانمنطقه 21مهارت های اجتماعینوروفیدبک

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *