خدمات گفتاردرمانی ؛ چه کسانی نیاز دارند؟

گفتاردرمانی کودکان خلیج فارس در تهرانسر ، گفتاردرمانی در کوتاهی بند زیر زبان

خدمات گفتاردرمانی شامل موارد زیادی می شود و به صورت اختصاصی به افراد مختلف با مشکلات متنوع ارائه می شود. گفتاردرمانی یکی از رشته های توانبخشی می باشد که در جهت بهبود ارتباطات، مهارت های زبانی و بلع تلاش می کند. آسیب شناسان گفتار و زبان و یا به اصطلاحی گفتار درمانگران در تلاشند که موانع زبانی و گفتاری افراد در سنین مختلف را پیدا کرده و با طرح برنامه درمانی، به درمان آن بپردازند. هر شخص بسته به نوع اختلالی که با آن درگیر است، برنامه درمانی مختص خود را دریافت می کند. مشکلات گفتار و زبان می توانند در نتیجه اشکال در روند رشدی و یا یک آسیب یا بیماری ایجاد شوند. افراد به دلایل متعددی به گفتاردرمانی تهرانسر مراجعه می کنند. در ادامه بیشتر در این زمینه خواهیم خواند.

 خدمات گفتاردرمانی دراختلالات گفتاری:

 1. خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ اختلالات تولیدی (تلفظی) : این اختلال می تواند با یا بدون اختلالات ساختاری باشد در خیلی از موارد کودک هیچ مشکل ساختاری ندارد اما در تلفظ برخی صداها مشکل دارد اما  در بعضی از موارد اختلالات تلفظ  در نتیجه آسیب هایی در هماهنگی اجزاء دخیل در مکانیسم های حرکتی گفتار (تارهای صوتی، زبان، لب ها، دندان ها، سخت کام، نرم کام و ریه ها) ایجاد می شود. هم چنین اختلالات شنوایی و شکاف لب و کام نیز می توانند باعث ایجاد مشکلات تولیدی شوند.
 2. خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ اختلالات بلع و تغذیه دهانی: اختلال در بلع مشکلی پایدار در انتقال غذا و مایعات از دهان به سمت معده است. این اختلال در کودکان و افراد بزرگسال بویژه آنهایی که سکته مغزی کرده اند شایع تر است.
 3. خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ اختلالات روانی کلام: این اختلال تحت عنوان لکنت یا قطع جریان طبیعی گفتار به وسیله ی تکرارهای پی در پی یا کشیده گویی صداها، هجاها یا کلمات در گفتار یا ناتوانی فرد در شروع کلمه، تشخیص داده می شود.
 4. خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ آپراکسی : زمانی که فرد در بیان درست و پایدار آنچه می خواهد بگوید مشکل دارد. این مشکل به ضعف یا فلجی عضلات گفتار مربوط نیست.
 5. خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر ؛ اختلالات صوت مانند:
  1. اختلالات آواسازی : این اختلال زمانی به وجود می آید که تغییراتی در تارهای صوتی رخ داده باشد. این تغییرات می توانند باعث نفس آلود شدن، گرفتگی یا گوش خراش شدن صدا شود.
  2. بلندی و زیر و بمی : افرادی درمان بلندی صدا را دریافت می کنند که در اثر اختلالات آواسازی یا نودول ها و پولیپ های تارهای صوتی، بلندی صدایشان آنقدر پایین بیاید که شنیدن آن برای شنونده سخت باشد. اختلالات زیر و بمی شامل نمونه هایی از بم بودن بیش از حد صدا در مردان و زیر بودن بیش از حد آن در زنان است.
  3. اختلالات تشدید : افرادی که از طریق بینی صحبت می کنند یا به اصطلاح دچار خیشومی شدگی هستند.

خدمات گفتاردرمانی در اختلالات زبان

 1. اختلالات درکی : زمانی که کودک در درک صحبت دیگران دچار مشکل می شود.
 2. اختلالات بیانی : در این اختلال افراد به سختی کلمات را کنار هم قرار می دهند. این افراد معمولا واژگان محدودی دارند یا اینکه نمی توانند از زبان در یک مسیر اجتماعی مناسب استفاده کنند.
 3. آفازی: این اختلال زبانی شامل طیفی از مشکلات از ناتوانی در بخاطرسپردن کلمات تا ناتوانی کامل در صحبت کردن، خواندن یا نوشتن می باشد . این اختلال می تواند در اثر ضربه به سر، سکته های مغزی، تومور مغزی، عفونت یا دمانس رخ دهد.

این متخصصان چه خدماتی ارائه می دهند ؟

مختصصین گفتاردرمانی تهرانسر تجربیات وسیعی در زمینه ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدا، بلع و آسیب های مرتبط دارند. بسته به شرایط خاص، گفتاردرمانی می تواند در خط اول درمان قرار بگیرد. اما در شرایطی نیز ممکن است وجود آن بعد از انجام سایر درمان ها، مانند درمان دارویی یا جراحی، ضروری باشد. به هر جهت زمینه های اصلی خدمات گفتاردرمانی شامل موارد زیر است:

 • وجود گرفتگی در صدا
 • پیری صدا
 • دیسفونی تنشن عضلانی
 • آفونیای عملکردی
 • دیسفونی اسپاسمودیک، که به دیسفونی حنجره نیز معروف است.
 • اختلالات گفتاری، به ویژه موارد مربوط به سرطان در محدوده سر و گردن
 • آسیب تار صوتی
 • گفتاردرمانی در لرزش صدا
 • وجود درد در هنگام صحبت کردن
 • فلج تارهای صوتی
 • ترمیم صوتی پس از لارنگکتومی کامل

  جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

دلیل مراجعه بسیاری از افراد به گفتاردرمانی تهرانسر، متفاوت از موارد بالا است. اختلالات ناشی از عملکرد سیستم مرکزی و یا عضلات درگیر در فعالیت نیز نیاز به خدمات گفتاردرمانی دارند:

 • اختلال لکنت در کودکان و بزرگسالان
 • مشکلات راه هوایی
 • سرفه مزمن
 • اختلال عملکردی تارهای صوتی یا حرکت پارادوکسیکال تارهای صوتی
 • اختلالات تنفسی
 • آسپیراسیون
 • اختلالات بلع(دیسفاژی)

واژگان کلیدی: خدمات گفتاردرمانی

منابع:

 1. spectrumspeech

گفتار درمانی

اتیسماختلالات یادگیریارتباطارتوپد فنیبزرگراه فتحبزرگسالانبلوار گلهابیش فعالیتاخیر در رشد گفتار و زبانتلفظ صداتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصجسمیخدمات گفتاردرمانیگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانگفتاردرمانی و کاردرمانی تهرانسرگفتاردرمانی و کاردمانی طراوتمنطقه 21نوروفیدبک

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.