اختلال در تلفظ صداهای گفتار در تهرانسر

گفتاردرمانی کودکان و بزرگسالان شماره دو در تهرانسر ، اختلال در تلفظ صداهای گفتار ، درمان شکاف کام و لب

اختلال در تلفظ صداهای گفتار ناتوانی در تولید درست و تلفظ صحیح صداها در گفتار، است. کودکان ممکن است به دلایل زیادی این اختلال را نشان دهند. همچنین این اختلال ممکن است مشکلاتی را در زمینه برقراری ارتباط با دیگران، کاهش اعتماد به نفس کودک، وضعیت تحصیلی و… برای کودک ایجاد کند. بنابراین درمان به موقع و بهینه این اختلال از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. در این زمینه، گفتاردرمانی اختلال در تلفظ صداهای گفتار در تهرانسر می تواند در این زمینه کمک شایانی به بهبود وضعیت این کودکان کند.

اختلال در تلفظ صداهای گفتار چیست؟

کودکانی با اختلال تلفظ معمولا خطاهایشان را در مجموعه ی کوچکی از صداها نشان می دهند ( برای مثال ر، ل، س) . در اکثر مواقع علت شناخته شده ای برای اختلال تلفظ وجود ندارد و بنظر می رسد که در نتیجه یادگیری اشتباه است. خطای تولیدی می تواند در همه ی موقعیت ها  کلمه  شامل شود مثلا در ابتدای کلمه ( گاو را داو تلفظ کند)، وسط کلمه( مرغ را ملغ تلفظ کند) یا انتهای یک کلمه( مسواک را مسوات تلفظ کند) یا در یک موقعیت برای مثال فقط در پایان یک کلمه رخ دهد. کودکان با اختلال در تلفظ صداهای گفتار معمولا نقص گفتاری خفیف تا متوسط دارند و گفتار اکثر آنها به دلیل وجود خطاهای تلفظی برای شنوندگان ناآشنا و غریبه قابل فهم نیست.اختلال تلفظ با موارد دیگر مثل داشتن لهجه تفاوت دارد.

کودکان و بزرگسالانی دارای این اختلال، قادر به تلفظ درست صداها مطابق با زبان بومی خود نیستند. آنها ممکن است صدای “ل” را جایگزین صدای “ر” کنند. برای مثال کلمه ی “جارو” را “جالو” تلفظ کنند.اختلال در تلفظ صداهای گفتار باعث می شود که وضوح گفتار کودک پایین باشد ودیگران به خصوص کودکان منظور او را متوجه نشوند که به مرور زمان باعث می شود که اعتماد به نفس کودک پایین بیاید و کم کم گوشه گیر شود که در این مواقع مداخلات گفتاردرمانی می تواند باعث بهبودی و رفع مشکلات کودک شود.

گفتاردرمانی در اختلال در تلفظ صداهای گفتار در تهرانسر

گفتاردرمانی در اختلال در تلفظ صداهای گفتار در تهرانسر ، جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

علل اختلال در تلفظ صداهای گفتار:

خطاهای تولیدی صداهای گفتاری می توانند ناشی از علل متفاوتی شامل علل حرکتی مانند عدم توانایی در بالا برن نوک زبان، رشدی( هر صدای گفتاری در یک سن مشخصی ظهور می کند و کودک قادر خواهد بود در آن سن، صداهای گفتاری مورد نظر را تلفظ کند مثلا معمولا کودکان در سن 5 سالگی می توانند صدای/ ر / را به درستی تلفظ کنند)، حسی( به عنوان مثال کودکان دارای مشکلات شنوایی در تلفظ برخی صداها مشکل دارند) یا سندرم های ژنتیکی باشند. با این حال در اغلب اوقات علت ناشناخته است هرچند که دانستن علت، می تواند کمکی برای درمان باشد.

 

نحوه برخورد با کودکان دارای اختلال در تلفظ صداها و عوارض آن:

در بعضی، مواقع اشتباه تلفظ کردن صداهای گفتاری در اصطلاح عامیانه باعث می شود که گفتار کودک شیرین و بامزه باشد، و مورد توجه اطرافیان کودک قرار بگیرد و چون کودک متوجه می شود اطرافیانش از این نوع صحبت کردن او لذت می برند و کودک مورد توجه قرار می گیرد. تلاشی برای اصلاح خطاهای تلفظی خود نمی کند که در این شرایط اطرافیان کودک باید نسبت به خطاهای تلفظی کودک بی تفاوت باشند و به او بگویند که اشتباه تلفظ کرده است.

اختلال در تلفظ صداهای گفتار را باید جدی گرفت چون می تواند برای کودک مشکل ساز بشود از جمله:1) بازی نکردن کودکان دیگر با کودکی که صداهای گفتاری را درست تلفظ نمی کند به دلیل متوجه نشدن منظور کودک،2) نتوانستن در انتقال منظور خود به دیگران که شاید به مرور زمان باعث شود کودک رفتارهای مانند گوشه گیری، پرخاشگری و… از خود نشان دهد.3)بروز مشکلات خواندن و نوشتن در دوران مدرسه تقریبا 50 درصد از کودکان با اختلال در تلفظ صداها همان چیزی را می نویسند که تلفظ می کنند.

منابع:

  1. sciencedirect
  2. study.com
  3. family solutions counseling

برای اطلاعات بیشتر در زمینه نقش مداخلات گفتاردرمانی در اختلالات تلفظ، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

گفتاردرمانی اختلالات تلفظ خلیج فارس در تهرانسر

گفتار درمانی

اختلالاختلال در تلفظ صداهای گفتاراختلالات یادگیریارتباطارتوپد فنیبزرگراه فتحبلوار گلهابیش فعالیتاخیر در رشد گفتار و زبانتلفظ صداتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصچیتگرخلیج فارس غرب تهراندیر صحبت کردنکودکانگفتارگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانگفتاردرمانی و کاردرمانی تهرانسرگفتاردرمانی و کاردمانی طراوتمنطقه 21مهارت های اجتماعینوروفیدبک

9 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.