گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر

گفتاردرمانی در ام اس ، کاردرمانی آرتریت روماتوئید غرب تهران در تهرانسر

گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر از جمله مداخلات گفتاردرمانی در بزرگسالان می باشد. ام اس، یک بیماری مزمن نورولوژیکی است که سبب ناتوانی می شود. این بیماری به دلیل آسیب درسیستم عصبی مرکزی (مغز و طناب نخاعی) به وجودمی آید. اختلالات گفتاری در بیماران ام اس بسته به اینکه کدام قسمت از مغز دچار آسیب شده است، متفاوت است. بیماران ام اس ممکن است انواع مختلفی از مشکلات گفتاری را تجربه کنند. روش های زیادی وجود دارد که گفتاردرمانی در تهرانسر می تواند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند. در ادامه بیشتر در مورد این زمینه ها مطالعه خواهیم کرد.

مالتیپل اسکلروزیس (MS) چیست؟

مالتیپل اسکلروزیس (MS) نوعی اختلال پیشرونده عصبی است که با ضایعاتی در مغز، نخاع و اعصاب محیطی مشخص می شود. مالتیپل اسکلروزیس (MS)باعث ایجاد اختلال در ارتباط بین قسمتهای مختلف مغز،  مغز و  بقیه اعضای بدن می شود. در این اختلال به دلیل اینکه اعصابی که بایستی پیام های عصبی را به اندام های مختلف بدن بفرستند دچار آسیب می شوند، پیام ها به درستی به اندام بدن نمی رسند. تقریباً 40-50 درصد بیماران ام.اس دچار مشکلات گفتاری می شوند که عمدتا در اثر آسیب به قسمت هایی از مغز که عضلات زبان ، لب ها ، کام نرم ، گونه ها یا دیافراگم را کنترل می کنند ، ایجاد می شود. خستگی ، لرزش و اسپاسم(سفتی عضلات) از عوارض MS است گفتاردرمانی در ام اس برای بهبود مشکلات گفتاری و اختلالات بلع یا کند شدن پیشرفت بیماری با توجه به اینکه این بیماری پیشرونده است می تواند بسیار کمک کننده باشد.

علایم بالینی ام اس چیست؟

ضعف صورت، سرگیجه، حساسیت به گرما (نوعی اختلال نورولوژیکی)، خستگی، ضعف، افسردگی اشاره کرد.  اختلال شناختی در مراجع کنندگان ام اس به گفتار درمانی  شامل افت حافظه، اختلال توجه، اختلال درعملکرد اجرایی و حل مسئله و کاهش سرعت پردازش اطلاعات باشد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه نقش نوروفیدبک در ام اس، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

نوروفیدبک در درمان ام اس

گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر و انواع مشکلات گفتاری

اختلالات گفتاری در بیماران ام اس بسته به اینکه کدام قسمت از مغز دچار آسیب شده است، متفاوت است. بیماران ام اس ممکن است انواع مختلفی از مشکلات گفتاری را تجربه کنند. که در زیر به طور مختصر در مورد هر یک توضیح میدهیم:

 • دیزآرتریا (Dysarthria):

یک مشکل گفتاری است که وقتی اجزای عضله های حرکتی گفتار تحت تأثیر قرار می گیرند ، رخ می دهد. این وضعیت باعث ایجاد اختلالاتی در گفتار  می شود مانند: اختلال در  ریتم و آهنگ گفتار ، مکث طولانی بین کلمات یا هجاها و اختلال در  تلفظ صداهای گفتاری. اختلال در تلفظ صداها  در حدود ۵۰% بیماران ام.اس اختلال در تولید دارند، اگر چه معمولاً سیستم مخچه‌ای در ام.اس درگیر می‌شود ولی فقط در 9درصد بیماران اختلالات تولیدی نامنظم که خصوصیت دیزآرتری آتاکسیک است دیده می‌شود. بیان نادرست صداهای گفتاری ناشی از اشکال در : جایگاه،زمان ‌بندی، جهت، فشار، سرعت یا یکپارچگی حرکت لب‌ها، زبان یا حلق به طوری که منجر به جلب توجه شنونده، کاهش قابلیت فهم گفتار گوینده شود.

 • دیسفونی (Dysphonia):

شامل تغییراتی در کیفیت صدا مانند خشن شدن صدا ، اختلال در کنترل بلندی صدا ، خیشومی شدگی ، سطح نامنظم زیر وبمی ، نفس آلود شدن صدا و گرفتگی صدا می شود. مشکل در کنترل بلندی صدا است. صدای خشن معمولا در این بیماران دیده می شود که به علت اختلال در کنترل زیر و بمی و سطح زیر و بمی در این بیماران است.

 • دیس فازی(Dysphasia):

نوعی اختلال زبانی است که در آن بیماران در درک آنچه گفته می شود (دیسفازی درکی) ، به یادآوری واژگان و بیان کلمات (دیسفازی بیانی) مشکل دارند. این می تواند به دلیل مسائل شناختی ایجاد شود که باعث تغییر حافظه و تفکر می شود.

گرچه لکنت از دیگر مشکلات گفتاری کمتر در بیماران ام اس شایع است، اما برخی از افراد مبتلا به ام اس لکنت زبان پیدا می‌کنند. گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر در بهبود علائم ذکر شده بسیار متفاوت است.

اختلال  بلع در مبتلایان به ام اس

در حیطه گفتاردرمانی اختلالات بلع در بيش ازيك سوم از بيماران مبتلا به ام‌ اس مشاهده مي شود. در مبتلایان ام اس ممکن است ۴ نوع اختلال در بلع شامل آسپيراسيون، اختلالات فازدهاني، تأخيرحلقي و اخـتلالات فـاز حلقـي پدیدار شود. .ديسفاژي اي دهاني با ميزان ناتواني بيمار و همين طور طول دوره ي بيماري در ارتباط است .همچنين احتمال ابتلاي بيماران ام اس به تأخير بلع حلقـي نيـز بـا افـزايش طول دوره ي بيماري به طور معني داري افزايش می یابد. دو متغير سن بيمار و سن شروع بيماري، با هيچ يك از انواع اختلالات بلع در ارتباط نیست. ارزيابي و مديريت عملكرد بلع در بيماراني با ناتواني شديدتر و دوره ي طولاني تر بيماري، بسيارضروري است به طوركلي، بيماران ام ‌اس به بدعملكردي مسـيرها از قشر مغز تا مراكز کنترل کننده ی بلـع  ( ســاقه ي مغــز و سيســتم اعصــاب محيطــي ) ممکن است مختل باشد. گفتاردرمانی در ام اس در بهبود اختلال بلع بسیار اثربخش است.

گفتاردرمانی در تهرانسر ، گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

 مداخلات گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر

روش های زیادی وجود دارد که گفتاردرمانی می تواند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند. این روش ها شامل:

 • تمریناتی برای کمک به تقویت قدرت و هماهنگی عضلات حلق، زبان ، گونه ها ، دهان ، دیافراگم ، نرم کام و لب ها
 • تمریناتی شامل آموزش به بیماران در مورد كاهش سرعت گفتار، بیان دقیق تر هنگام صحبت كردن ، گاهی اوقات با اغراق در بیان ، و تنفس كنترل شده و اصلاح شده
 • تمریناتی که باعث تقویت یا شل شدن عضلاتی می شوند که در کنترل تارهای صوتی برای مشکلات گفتاری مانند بلندی و زیر و بمی صدا و یا ایجاد صدای نفی الود و گرفته میشوند
 • تمریناتی که به بهبود تنفس ، تأکید بر کلمات خاص در یک جمله و گرفتن نفس های سریع بین افکار کمک می کند
 • تمریناتی که به حرکت فک ، زبان و لب کمک می کند تا به بیان و تلفظ واضح کمک کند
 • تمریناتی جهت بهبود بلع و غذا خوردن

همچنین طیف وسیعی از وسایل ارتباطی ویژه با تکنولوژی پیشرفته وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به ام اس که مشکل گفتاری دارند کمک کند تا ارتباط بهتری برقرار کنند. اینها شامل کارتهای الفبا، ماشین هایی است که خروجی گفتار را با تایپ کردن پیام یا دسترسی به نماد های بصری روی صفحه از طریق لمس یا اسکن، تقویت کننده های صوتی و رایانه هایی که به چشمک زدن پاسخ می دهند، ارائه می دهند. این تجهیزات توسط گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر به بیمارانی که به آن نیاز دارند معرفی می شود.

مداخلات کاردرمانی در بیماران  ام اس  در تهرانسر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تقویت عضلات و افزایش دامنه حرکتی مفاصل
 • تمرین هایی تعادلی برای حفظ راستای بدن در طئل انجام فعالیت های روزمره
 • تقویت مهارت های دست بیمار
 • آموزش استفاده از وسایل کمکی که ممکن است در طول روند بیماری به آن احتیاج داشته باشند.
 • جلوگیری از کوتاهی و محدودیت هایی که ممکن است به دلیل ضعف و یا فلجی به وجود آید
 • تمرینات شناختی از مداخلات کاردرمانی در ام اس در تهرانسر

منابع گفتاردرمانی در ام اس در تهرانسر

 1. zistfan.ir

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در ام اس، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

کاردرمانی در ام اس در تهرانسر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گفتار درمانی

ارتوپد فنیبزرگراه فتحتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصچیتگرخلیج فارس غرب تهرانشهرک آزادیشهرک آسمانشهرک استقلالشهرک بازرگانیشهرک پاسدارانشهرک دانشگاهشهرک دریاشهرک سیناشهرک شهرداریشهرک فرهنگیانشهرک هواپیماییکودکان و بزرگسالانگفتاردرمانی در ام اسگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانگفتاردرمانی و کاردرمانی تهرانسرگفتاردرمانی و کاردمانی طراوتمسکن ویژهمنطقه 21نوروفیدبک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *