گفتار درمانی در اوتیسم در غرب تهران در تهرانسر

گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر نقش مهمی در درمان طیف گسترده ی این اختلالات دارد. آسیب شناسان گفتار و زبان می توانند به فرد مبتلا به اوتیسم در ایجاد مهارت های ارتباطی و اجتماعی در محیط های مختلف مانند خانه، مدرسه و محل کار کمک کنند. توان بخشی گفتار درمانی چالش های مربوط به زبان و ارتباط را برطرف می کند. این مهم می تواند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا ارتباطات کلامی، غیر کلامی و اجتماعی خود را بهبود بخشند.

کودکان طیف اتسیم معمولا دچار اختلالات ارتباطی هستند که برای بهبود آن به مداخلات گفتاردرمانی احتیاج پیدا خواهند کرد. اختلال طیف اُتیسم یکی ازاختلالات عصبی تکاملی است که شیوع بالایی در جوامع مختلف دارد. شیوع حیرت آور این اختلال (نزدیک به ۲% کودکان) و عدم اطلاع کافی و به روز افراد جامعه و حتی متخصصین بهداشتی و درمانی از ان اختلال ضرورت وجود چنین روزی را درتقویم جهانی مشخص می کند. مداخلات کاردرمانی اتیسم در تهرانسر در کنار گفتاردرمانی اهداف درمانی مهمی را برای کودکان اتیسم پیش می برند.برنامه گفتاردرمانی با ارزیابی آسیب شناس گفتار زبان برای ارزیابی نقاط قوت و چالش های ارتباطی فرد آغاز می شود. گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس (شماره۲) در تهرانسر با استفاده از این ارزیابی ها اهداف فردی را برای درمان ایجاد می کند. هدف کلی کمک به فرد برای برقراری ارتباط مفیدتر و کاربردی تر است. گفتاردرمانگرها ممکن است به تنهایی یا در گروه های کوچک با فرد کار کنند.

اتیسم چیست؟

اتیسم یک اختلال ارتباطی است که هم ارتباط کلامی(گفتار) و هم ارتباط غیرکلامی مختل می شود.اختلال طیف اُتیسم یک اختلال عصبی -تکاملی است که در چندین سال اخیر شیوع آن بالارفنه است. جعت بهبود ارتباط و گفتار افراد مبتلا به اتیسم، گفتاردرمانی لازم و ضرورس است. طبق آمارهای اراِئه شده، ازهر ۴۲ پسر و از هر ۱۸۹ دختر، یک  نفر مبتلا به اختلال طیف اُتیسم است. شیوع این اختلال درکودکان به طور کلی و بدون در نظر گرفتن جنسیت، ۱ نفر در هر ۶۸ کودک است. آمارها نشان می دهد که بروز این اختلال درپسرها تا ۵ برابر بیش از دخترها است.

بر اساس تحقیقات گفتار درمانی اتیسم در تهرانسر ، شیوع فزآینده این اختلال (نزدیک به ۲% کودکان) و به دلیل عدم آگاهی کافی افراد جامعه و حتی متخصصین حوزه بهداشت و درمان از این اختلال باعث شده که درتقویم جهانی یک روز برای این اختلال مشخص شود. تقریبا برای هر کسی با تشخیص اختلال طیف اتیسم گفتاردرمانی پیشنهاد می شود. گفتاردرمانی و اتیسم  یکی از کلیدواژه های است که در گوگل زیاد جست و جو می شود. گفتاردرمانی می تواند افراد دارای اختلال طیف اتیسم را در بهبود توانایی هایشان برای برقراری ارتباط و تقابل با دیگر افراد کمک کند. بسته به سطح اتیسم فرزندتان، درمانگر روی یکی یا همه ی این توانایی متمرکز می شود.

اوتیسم یک ناتوانی رشدی است که معمولاً قبل از ۳ سالگی خود را نشان می دهد. اوتیسم بخشی از گروهی از اختلالات عصبی است که ممکن است شامل اختلال در ارتباطات و اختلال در تعاملات اجتماعی و مهارت های شناختی باشد. اوتیسم که به عنوان اختلال طیف اوتیسم یا ASD شناخته می شود، ممکن است با طیف وسیعی از ویژگی ها مرتبط باشد. گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر برخی علائم زیر را که آورده ایم می تواند مدیریت کند. این نشانه ها شامل:

 • فعالیت های تکراری
 • مقاومت شدید در برابر تغییرات روزمره
 • واکنش های غیر معمول به مواردی مانند لمس شدن
 • ناتوانی در تعامل با محیط

افراد مبتلا به ASD (اختلالات طیف اتیسمی) ممکن است مشکلات عمده ای در ارتباط با گفتار و ارتباط غیرکلامی داشته باشند. هم چنین ممکن است برای آن ها تعامل اجتماعی بسیار دشوار باشد. به همین دلایل گفتاردرمانی، بخش مرکزی درمان و توان بخشی اوتیسم است. آسیب شناسی گفتار می تواند طیف وسیعی از مشکلات ارتباطی افراد مبتلا به اوتیسم را برطرف کند.

تشخیص ، علائم و نشانه های اوتیسم:

ارزیابی معمولاً توسط گروهی از افراد که درباره بیماری اوتیسم تخصص دارند انجام می شود. این تیم ممکن است شامل یک پزشک ، یک متخصص مغز و اعصاب ، یک روانشناس رشدی و یک گفتاردرمانگر باشد. فرد و اعضای خانواده آنها همیشه بخشی از تیم هستند. یک شنوایی شناس همچنین شنوایی فرد را آزمایش می کند تا مطمئن شود که کم شنوایی ندارد. گفتاردرمانی در اوتیسم در غرب تهران در تهرانسر مهارت های ارتباطی و اجتماعی فرد را آزمایش می کنند. آنها ممکن است با دیگران صحبت کنند تا از ارتباطات فرد در محیط هایی مانند خانه ، مدرسه یا محل کار مطلع شوند. درک برخی از افراد مبتلا به اوتیسم که بسیار کم صحبت می کنند یا اصلاً صحبت نمی کنند دشوار است . گفتاردرمانگران توانایی فرد را در استفاده از ارتباطات تقویتی و جایگزین برای کمک به برقراری ارتباط آزمایش می کنند. این روش های ارتباطی می تواند شامل زبان اشاره ، حرکات ، تصاویر ، رایانه ها و سایر وسایل الکترونیکی باشد. همه افراد مبتلا به اوتیسم دارای چالش های ارتباط اجتماعی هستند. اما همه افرادی که دارای چالش های ارتباط اجتماعی هستند اوتیسم ندارند. گفتاردرمانی می توانند به تشخیص اینکه آیا فرد مبتلا به اوتیسم یا اختلال ارتباطی اجتماعی (کاربردشناسی) است ، کمک کنند و تشخیص درست به درمانگر کمک می کند تا بهترین درمان را پیدا کند.

گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر
جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت با شماره های ۰۲۱۴۴۵۰۸۶۵۲ و ۰۲۱۴۴۵۰۴۴۲۳تماس بگیرید.

برنامه های گفتاردرمانی در اوتیسم در غرب تهران در تهرانسر

هیچ درمان شناخته شده ای برای اوتیسم وجود ندارد. برای کودکان خردسال مبتلا به اوتیسم ، بهتر است زودتر از تیم توانبخشی کمک بگیریم. گفتاردرمانگران نقش مهمی در درمان اوتیسم دارند. آنها می توانند به فرد مبتلا به اوتیسم در ایجاد مهارت های ارتباطی و اجتماعی در محیط های مختلف مانند خانه ، مدرسه و محل کار کمک کنند. بسته به نیاز فرد، گفتاردرمانگران ممکن است بر روی برخی از مهارت های زیر کار کنند:

 • استفاده از رفتارهای ارتباطی مناسب
 • نوبت گیری در گفتگو
 • انتقال از یک فعالیت به فعالیت دیگر
 • پذیرش تغییر و گسترش علایق ، از جمله امتحان غذاهای جدید
 • بهبود مهارت خواندن و نوشتن

گفتار درمانی در اوتیسم در غرب تهران در تهرانسر ؛ اوتیسم چیست؟

افراد مبتلا به اوتیسم در مهارت های ارتباطی و اجتماعی مشکل دارند. در اغلب این افراد مکالمه دشوار بوده  و ممکن است نشانه های اجتماعی را درک نکنند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند و برخی دیگر ممکن است بسیار خوب صحبت کنند. اما همه آنها برای دوست یابی و برقراری ارتباط اجتماعی دارای چالش هایی خواهند بود. همچنین افراد مبتلا به اوتیسم دارای برخی از انواع علاقه محدود یا رفتارهای تکراری هستند. آنها ممکن است روی یک موضوع مانند اتومبیل یا یک برنامه تلویزیونی تمرکز کنند، یا ممکن است به یک شی یا فعالیت خاصی وابسته باشند.

بدون شک مداخلات گفتاردرمانی در اوتیسم در غرب تهران در تهرانسر می تواند برای این افراد بسیار کاربردی باشد. یک فرد مبتلا به اوتیسم ممکن است تغییرات در برنامه خود یا تغییر در نحوه انجام کار را دوست نداشته باشد. بسته به میزان تأثیر این چالش ها بر زندگی روزمره ، اوتیسم می تواند در طیفی از خفیف تا شدید متغیر باشد. شما اغلب می توانید علائم و نشانه های اوتیسم را در کودکان بسیار کوچک مشاهده کنید. اما گاهی اوقات چندان قابل توجه نیستند و ممکن است تا سن مدرسه یا حتی بزرگسالی تشخیص داده نشوند. علائم و نشانه های اوتیسم با افزایش سن تغییر می کند، اما همیشه چالش هایی در ارتباط، مهارت های اجتماعی و رفتارها وجود خواهد داشت که به مداخلات گفتاردرمانی در اوتیسم در غرب تهران در تهرانسر نیاز داند. برخی از علل احتمالی اوتیسم عبارتند از:

 • تفاوتهای ژنتیکی
 • تفاوت در رشد یا عملکرد مغز
 • قرار گرفتن در معرض مواد مضر یا مواد شیمیایی درمحیط

نقش گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر

ارتباطات و چالش های مربوط به گفتار از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد در طیف اوتیسم قادر به صحبت نیستند. دیگران عاشق صحبت کردن هستند، اما هنگام برقراری مکالمه یا درک زبان بدن و حالات چهره در هنگام صحبت با دیگران مشکل دارند. اهداف مشترک برای هر فرد ممکن است شامل بهبود زبان گفتاری، یادگیری مهارت های غیر کلامی مانند علائم/حرکات یا یادگیری برقراری ارتباط با روش های جایگزین (مانند تصاویر یا فناوری ها) باشد. نمونه هایی از مهارت هایی که متخصصان رشته ی گفتاردرمانی ممکن است روی آن ها کار کنند را در زیر نام برده ایم. گفتاردرمانگران ما در گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر و همچنین گفتاردرمانی خلیج فارس (شماره۲) در تهرانسر با توجه به کمبودهای کودک مهارت های درمانی موردنیاز را انتخاب می کنند.

 • تقویت عضلات دهان، فک و گردن
 • ایجاد صداهای واضح تر در گفتار
 • تطبیق احساسات با حالت صحیح صورت
 • درک زبان بدن
 • پاسخگویی به سوالات
 • تطبیق تصویر با معنی آن
 • استفاده از برنامه های گفتار در گوشی های هوشمند برای تولید کلمه مناسب
 • تعدیل لحن صدا توسط گفتاردرمانگر در گفتاردرمانی خلیج فارس (شماره۲) در تهرانسر

همان گونه که گفتیم آسیب شناسان زبان گفتار، درمانگرانی هستند که در درمان مشکلات زبان و اختلالات گفتاری تخصص دارند. لذا آن ها بخش مهمی از تیم درمان اوتیسم در کنار سایر رشته های توان بخشی مانند کاردرمانی هستند. با غربالگری زودهنگام و تشخیص افراد در معرض خطر، گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر اغلب در تشخیص اوتیسم و ارجاع به سایر متخصصان راهگشاست. پس از تشخیص اوتیسم، گفتاردرمانگران بهترین راه ها را برای بهبود ارتباطات و افزایش کیفیت زندگی افراد ارزیابی می کنند. در طول درمان، آسیب شناس زبان گفتار هم چنین با خانواده، مدرسه و سایر متخصصان همکاری نزدیک دارد. اگر فرد، مبتلا به اوتیسم غیر کلامی است یا مشکل عمده ای در گفتار دارد، گفتاردرمانگر ممکن است جایگزین هایی برای گفتار معرفی کند.

مزایای گفتاردرمانی برای کودکان با اختلال طیف اتیسم چیست؟

گفتاردرمانی می تواند ارتباط کلی را بهبود بخشد. این امر باعث می شود افراد مبتلا به اوتیسم توانایی خود را برای ایجاد روابط و عملکرد در زندگی روزمره بهبود بخشند. در ادامه اهداف خاص گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر را برای شما توضیح می دهیم تا شمای کلی تری نسبت به توان بخشی گفتاردرمانی و نتایج درمانی داشته باشید.

 • تلفظ و بیان کلمات به نحو صحیح
 • بتوانند هم به صورت شفاهی/ کلامی و هم به صورت غیرکلامی ارتباط برقرار کنند.
 • درک ارتباطات کلامی و غیر کلامی
 • درک مقاصد دیگران در طیف وسیعی از موقعیت ها
 • برقراری ارتباط بدون درخواست داشتن از دیگران
 • آموزش دانستن زمان و مکان مناسب برای برقراری ارتباط؛ به عنوان مثال چه زمانی باید بگوید “صبح بخیر”.
 • توسعه ی مهارت های محاوره ای
 • تبادل ایده هایشان
 • ارتباط برقرار کردن به جهت رشد تعاملات اجتماعیشان
 • بتوانند از برقراری ارتباط، بازی و تعامل با همسالان لذت ببرند.
 • آموزش خود تنظیمی

گفتار درمانی اتیسم خلیج فارس در تهرانسر ؛نقش گفتاردرمانی اتیسم در تهرانسر

اتیسم یک اختلال ارتباطی است که هم ارتباط کلامی(گفتار) و هم ارتباط غیرکلامی مختل می شود.اختلال طیف اُتیسم یک اختلال عصبی -تکاملی است که در چندین سال اخیر شیوع آن بالارفنه است. جعت بهبود ارتباط و گفتار افراد مبتلا به اتیسم، گفتاردرمانی لازم و ضرورس است. طبق آمارهای اراِئه شده، ازهر ۴۲ پسر و از هر ۱۸۹ دختر، یک  نفر مبتلا به اختلال طیف اُتیسم است. شیوع این اختلال درکودکان به طور کلی و بدون در نظر گرفتن جنسیت، ۱ نفر در هر ۶۸ کودک است. آمارها نشان می دهد که بروز این اختلال درپسرها تا ۵ برابر بیش از دخترها است.

بر اساس تحقیقات گفتاردرمانی اتیسم در تهرانسر ، شیوع فزآینده این اختلال (نزدیک به ۲% کودکان) و به دلیل عدم آگاهی کافی افراد جامعه و حتی متخصصین حوزه بهداشت و درمان از این اختلال باعث شده که درتقویم جهانی یک روز برای این اختلال مشخص شود. تقریبا برای هر کسی با تشخیص اختلال طیف اتیسم گفتاردرمانی پیشنهاد می شود. گفتاردرمانی و اتیسم  یکی از کلیدواژه های است که در گوگل زیاد جست و جو می شود. گفتاردرمانی می تواند افراد دارای اختلال طیف اتیسم را در بهبود توانایی هایشان برای برقراری ارتباط و تقابل با دیگر افراد کمک کند. بسته به سطح اتیسم فرزندتان، درمانگر روی یکی یا همه ی این توانایی متمرکز می شود.

گفتار درمانی اتیسم در تهرانسر ؛ مهارت های کلامی

این شیوه از درمان می تواند افراد را در بهبود مهارت های کلامی یاری رساند؛ مواردی مانند:

 • نام بردن درست افراد و اشیاء
 • بیان بهتر احساسات و عواطف
 • استفاده بهتر از کلمات و جملات
 • بهبود سرعت و ریتم گفتار

ارتباط غیر کلامی

گفتاردرمانی می تواند مهارت های ارتباط غیر کلامی را نیز آموزش دهد؛ مواردی مانند:

 • استفاده از علامت های دستی یا زبان اشاره
 • استفاده از نمادهای تصویری برای برقراری ارتباط

فعالیت های گفتار درمانی اتیسم در تهرانسر همچنین شامل مهارت های اجتماعی و رفتارهای اجتماعی طبیعی نیز میباشد. برای مثال کودک یاد می گیرد چگونه ارتباط چشمی برقرار کند یا اینکه در چه فاصله ی مناسبی از دیگر افراد قرار بگیرد. این مهارت ها تقابل با افراد را برای او آسان تر می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات گفتاردرمانی در اتیسم، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

گفتار درمانی اتیسم در تهرانسر

منابع گفتاردرمانی اتیسم خلیج فارس (شماره۲) در تهرانسر

 1. webmd.com
 2. autismspeaks.org

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *