کاردرمانی تخصصی کودکان

از جمله کودکانی که به کاردرمانی تخصصی کودکان نیاز دارند، کودکان مبتلا به تاخیر رشدی، حرکتی و ذهنی هستند.این دسته از بیماران دچار اختلالاتی همانند؛ دیر راه رفتن، فلج مغزی ضعف عضلانی و… هستند.

در برخی موارد، کودکان مبتلا به بیماریی هایی از قبیل پیش فعالی، کمبود توجه و تمرکز، مشکل در یادگیری با استفاده از روش درمانی کار درمانی تخصصی کودکان میتوانند تا حد زیادی مشکلات مرتبط با بیماری خود را حل نموده و به یک استقلال تقریبی برسند.

در کاردرمانی تخصصی کودکان، مجموعه ای از فعالیت ها به کودک آموزش داده می شود که هدف از انجام هر یک از این موارد، بهبود مهارت ها ، توانایی های حرکتی، عضلانی و مهارت های ذهنی کودکان است.از دیگر هدف های کاردرمانی تخصصی کودکان میتوان به جلوگیری از پیشرفت بیماری کودک و همچنین بازگردان توانایی های از دست رفته اشاره کرد.

با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا آگاه شوید که کدام دسته از کودکان به کاردرمانی تخصصی کودکان نیازمند هستند.

کاردرمانی تخصصی کودکان

کدام دسته از کودکان به کاردرمانی تخصصی کودکان نیازمند هستند ؟

به طور کلی، کودکانی که در محیط های پر رفت و امد همانند؛ خانه، مدرسه، مهد کودک، جامعه دچار مشکلات متعددی و با چالش هایی روبرو هستند بایستی والدین این کودکان در اولین فرصت همراه با کودک خود به کاردرمانی تخصصی کودکان مراجعه کنند.

اغلب چالش هایی که این کودکان ممکن است با آنها مواجه شوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد که این‌موارد عبارتند از؛ تاخیر رشدی.مهارتهای حرکتی ظریف.مهارت های حرکتی درشت.مهارت هلی حسی و حرکات دهانی.مهارت های تعامل اجتماعی.مهارت های بازی.پردازش حسی.پردازش بینایی.اختلال در یادگیری.

برنامه های تمرینی کاردرمانی تمارین و فعاایت های مرتبط با مراقبت از خود همانند لباس پوشیدن (مهارت های حرکتی و برنامه ریزی حرکتی).

آموزش مهارت های حرکتی جهت هماهنگی عصب و عضله همانند نوشتن و کپی کردن یادداشت ها.

آموزش مهارت های حرکتی، برنامه ریزی حرکتی همانند نگه داشتن و کنترل یک مداد ، استفاده از قیچی.

آموزش مهارت های حرکتی ناخالص مانند تعادل و هماهنگی همانند پرتاب و گرفتن.

آموزش برنامه ریزی حرکتی، مهارت های سازماندهی همانند سازماندهی کوله پشتی.

آموزش مهارت های خودتنظیمی همانند واکنش به ورودی حسی.

به طور کلی، کاردرمانی تخصصی کودکان، تمرینات و فعالیت هایی را به منظور ایجاد مهارت های خاص و ضعیف در بر می گیرد.به طور مثال؛ در مواردی مشاهده شده است که تعدادی از کودکان دارای دست خط های بسیار نامرتبی هستند که کاردرمانی تخصصی کودکان در این موارد، از تکنیک های چند حسی برای کمک به دست خط کودک استفاده می کند.

چگونه کاردرمانی می تواند به درمان چالش های خاص کمک کند؟

آن دسته از کودکانی که اغلب با چالش های خاصی روبرو هستند بایستی توسط یک کاردرمانگر در روش کاردرمانی تخصصی کودکان معالجه شوند.در این روش نوین، در مواردی کاردرمانکر جهت بهبود مهارت های حرکتی کودک از او می خواهد تا کودک تعدادی از وسایل خود را با استفاده از موچین بردارد.

یا در مواردی دیگر جهت بهبود و تقویت تسلط کودک برروی دست، از او بخواهد تا تعدادی از وسایل خود را برش دهد.تمامی والدین این امکان را دارند تا با کمک یک کاردرمانگر در روش کاردرمانی تخصصی کودک، تمامی مهارت های حرکتی کودک خود را تقویت نمایند.

کاردرمانی کودکان کم توجه

متاسفانه کودکانی که دارای اختلال کم توجهی، پیش فعالی هستند چندین نشانه را در خود جای داده اند که این موارد عبارتند از؛

عدم توجه به جزئیات.بی نظم بودن.مشکلات گوش دادن و تمرکز.عدم توانایی در انجام وظایف به دلیل اینکه به راحتی حواسشان پرت می شود و نمی توانند ساکت باشند.شکستن اشیاء.فراموش کردن چیزها.بی قرار شدن.بیش از حد صحبت کردن.مشکل در انتظار نوبت آنها منجر به قطع رابطه با دیگران می شود.

از هدف های اصلی کاردرمانگر در روش کاردرمانی تخصصی کودکان، کمک به بهودی این موارد ذکر شده و آموزش انجام فعالیت هدی روزمره به کودک است.

از دیگر راه های درمانی جبرانی کاردرمانی تخصصی کودکان میتوان به کمک جهت بهبودی موارد ظرفیتی که کودک در آن بسیار ناتوان شده است اشاره کرد.در این درمان حبرانی، کاردرمانگر با استفاده از مداخلاتی که انجام می دهد، سعی بر افزایش توجه فرزند شما به بودن در سر کلاس و همچنین موفق بودن در تحصیل دارد.

برای این کار ممکن است کاردرمانگر کاردرمانی کودکان ، از روش های مختلفی اعم از ایجاد برنامه ها ، یادآوری ها ، لیست ها و استفاده از ابزارهای سازمانی استفاده کند.همچنین کودکان دارای اختلال کم توجهی و یا پیش فعالی با انتخاب روش کاردرمانی تخصصی کودکان خواهند آموخت که چگونه به مدت زیاد در یک محیط بنشینند و یا هنگام پردازش حسی، رشد بهتری را تجربه کنند.

اینک با توجه به اهمیت این اختلال دریافتید که در صورتی که متوجه اختلال بیش فعالی و یا کم توجهی در کودک خود شدید بایستی در اولین فرصت کودک خود را توسط یک کارورمانگر متخصص کودکان ویزیت کنید.

لازم است بدانید که در این شیوه درمانی، از طریق شیوه های نوین و تاثیر گذار همانند بازی درمانی بر روی مهارت هایی مثل توجه ، تمرکز ، دستور پذیری ، مهارت های ارتباطی – اجتماعی کودک شپا کار می شود.

کاردرمانی تخصصی کودکان اوتیسم اگر شما هم فردی هستید که در اطرافیان خود کودکی دارید که مبتلا به اختلال اوتیسم است میتوانید با مراجعه به یک کاردرمانگر به روند بهبودی کودک کمک به سزایی کنید زیرا که کاردرمانی تخصصی کودکان از اهمیت بسیار بالایی در کودکان طیف اوتیسم دارد.

کاردرمانی به این دسته از کودکان کمک می کند تا رفتار ها و یا کارهای روزمره خود همانند نشستن، چهار دست و پا رفتن،خزیدن و راه رفتن را بتوانند به طور مستقل تری انجام دهند.از دیگر وظایف و اهداف کاردرمانگر ها در روش کاردرمانی به کودکان اوتیسم، احیا و تعمیم دهی ساز و کارهای عصبی است.

کاردرمانی تخصصی کودکان

هدف اصلی کاردرمانی تخصصی کودکان چیست؟

همان طور که در مطالب فوق اشاره کردیم، کاردرمانی تخصصی کودکان در هر یک از طیف ها که کودکان به آن مبتلا هستند متفاوت و شیوه درمان آن بسیار متنوع است اما به طور کلی هدف کاردرمانی کودکان، رسیدن کودک به حس ارزشمندی ،کفایت واستقلال جامع در زندگی شخصی او است اما لازم است والدین به این نکته توجه داشته باشند که در کاردرمانی کودکان، همراهی و پیگیری خانواده کودک جایگاه و نقش به سزایی در رشد و روند بهبودی بیمار خود دارند.

لازم به ذکر است که در روش کاردرمانی کودکان، در موارد متعددی کاردرمانگر ممکن است در صورت صلاح دید برای بالا بردن روند بهبودی بیمار از افراد با تخصص های مختلف نظیرفیزیوتراپیست ها، گفتار درمانگر ها، شنوایی سنج ها ، بینایی سنج ها، پزشک های متخصص،

کارشناسان روانشناسی و مشاوره، پرستاران و مراقبین بیماران، مددکاران اجتماعی و… استفاده کند‌.

مزایای کاردرمانی کودکان عبارتند از

 1. کمک به کودکان در مدیریت و بیان احساسات و هیجانات خود.
 2. تقویت مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی کودکان.
 3. ارتقای خودباوری و اعتماد به نفس کودکان.
 4. کمک به کودکان در مدیریت رفتارهای ناپسند.
 5. شناسایی و حل مشکلات روانی و رفتاری کودکان.
 6. افزایش توانایی‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری در کودکان.

در نهایت، مهم است به این نکته توجه کنید که هر کودکی منحصر به فرد است و نیازهای درمانی آنها ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، تحت هدایت یک متخصص مجرب، برنامه درمانی مناسب برای کودک خود را تعیین کنید.

8 دیدگاه

 • سلام
  بچه من خیلی شیطون و جنب و جوش داره بهم میگن باید ببرم کاردرمانی، خواستم بببنم کاردرمانی می تونه بهش کمک کنه؟

 • سلام بچه من حرف حرف خودش و هر کاری که دلش بخاد انجام میده و از ما حرف شنویی نداره میگن باید کاردرمانی بشه با کاردرمانی این مشکل حل میشه؟

  • سلام بله بهتر میشن اما باید کاملا مورد ارزیابی قرار بگیره شاید نیاز به اقدامات درمانی دیگری هم داشته باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *