اضطراب جدایی ، درمان اضطراب جدایی در غرب تهران

اضطراب جدایی از جمله اختلالاتی می باشد که ممکن است در کودکان زیادی دیده شود. این اختلال علاوه بر اینکه سبب یک اضطراب همیشگی در کودک و بروز مشکلات رفتاری متعددی میشود، همچنین والدین کوک را نیز در موقعیت های مختلفی دچار اذیت و دردسر خواهد کرد. درمان  اضطراب جدایی در غرب تهران توسط متخصص کاردرمانی کودکان و روانشناسی و… به حقیقت می پیوندد. در ادامه بیشتر در مورد این موضوع خواهیم خواند.

اضطراب جدایی چیست؟

این اختلال از ۸ تا ۹ ماهگی شروع می­شود و در ۱۲ تا ۱۶ ماهگی به اوج می­رسد.(متکاف، ۱۹۷۹). این نوع اضطراب در برخی از کودکان در سراسر دوران پیش­دبستانی دیده می­شود ولی شدتش به مرور زمان کاهش می­یابد. برخی از جدایی­ها قابل پیش­بینی هستند مثل جدایی از مادر که هر روز فرزندش را به مهد کودک می­برد. وقتی کودک انتظار جدایی­ها را دارد و می­داند مادرش بر می­گردد و وقتی با محیط و جانشین­های مادرش آشنا است، بر اثر جدایی از مادرش خیلی دچار اضطراب جدایی نمی­شود (مک کویی، ۱۹۸۰). اما اوضاع در مورد جدایی­های غیرقابل پیش­بینی (مثلاً بستری شدن کودک در بیمارستان) فرق می­کند. در چنین مواردی کودک در وضعیت جدیدی قرار می­گیرد؛ یعنی در محیطی ناآشنا و در میان عده­ای غریبه قرار می­گیرد.

 

واکنش کودک به جدایی­ها به سن وی، میزان آشنا بودن او با وضعیت و تجارب قبلی وی بستگی دارد. در ضمن اگر به کودک اسباب­بازیهایش را بدهیم یا همدمی آشنا (مثلاً خواهر یا برادرش) را در کنارش بگذاریم و یا اگر کودک نسبت به جانشین مادرش دلبستگی داشته باشد، اضطراب جدایی او کاهش خواهد یافت. برای مثال وقتی مادر وسایل سفرش را می­بندد، فرزندش می­زند زیر گریه و مادرش را دو دستی می­چسبد. بنابراین هرگونه علامتی که نشانگر جدایی باشد می­تواند اضطراب ایجاد کند. (باولبی، ۱۹۸۲).

درمان اضطراب جدایی در غرب تهران تابع خلق و خوی طفل نیز هست. الگوی امواج مغزی کودکان ۱۰ ماهه­ای که پیش از جدا شدن از مادرشان و پس از آن گریه می­کردند با الگوی امواج مغزی کودکان ۱۰ ماهه­ای که گریه نمی­کردند فرق داشت (دیویدسون و فاکس، ۱۹۸۹). این تفاوت واکنشها حداقل تا حدودی نشانگر نقش خلق و خوی کودکان در این زمینه است.

منابع

  1. mayoclinic.org

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات روانشناسی در غرب تهران، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *