کار درمانی فلج ارب

کاردرمانی در بزرگسالان در تهرانسر یکی از حیطه های کاری در کار درمانی می باشد. بزرگسالان ممکن است به دلایل مختلف در روند انجام فعالیت های روزمره خود دچار محدودیت هایی شوند. مشکلات جسمی و روانی و ذهنی از جمله دلایلی هستند که ممکن است استقلال عملکردی فرد را تحت تاثیر قرار دهند. کاردرمانی در بزرگسالان در تهرانسر بیماران را قادر می سازد که کار های روزمره خود را مستقل و به بهترین شیوه انجام دهند. این کار ها شامل فعالیت های اساسی مانند؛ رانندگی، لباس پوشیدن، غذا خوردن و حتی راه رفتن می شوند.

از جمله هدف های اصلی کاردرمانی بزرگسالان، بالا بردن سلامت و رفاه افرادی است که مدت زمان زیادی است که با اختلال های مختلفی دست و پنجه نرم می کنند.

 

کاردرمانی بزرگسالان به این دسته از افراد کمک می کند تا این افراد بتوانند به راحتی در طول روز به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند.

از مجموعه فعالیت های روزمره که افراد برای انجام دادن هر یک از آنها به استقلال فروی نیاز دارند میتوان به دوش گرفتن، آماده کردن غذا و نظافت منزل را انجام بدهند یا به انجام امور آموزشی و تحصیلی، امور کاری، امور داوطلبانه و مراقبت از دیگران و… اشاره کرد.

لازم است بدانید که امروزه شیوه نوین و تاثیرگذار کاردرمانی بزرگسالان توانسته است نقش به سزایی را در زندگی افراد ناتوان ایفا کند و به این افراد جهت انجام امور مختلف کمک به سزایی کند.

کاردرمانی بزرگسالان

چه زمان بایستی به متخصص کاردرمانی بزرگسالان مراجعه کرد؟

جهت پاسخ به این سوال بایستی به شما عزیزان بگوییم که برای مراجعه به کاردرمانی بزرگسالان دلایل متععدی وجود دارد که در صورت بروز هر یک از این دلایل فرد بایستی در اولین فرصت به یک کلینیک کاردرمانی و یا متخصص کاردرمانی بزرگسالان مراجعه کند.

همچنین لازم است بدانید که این اقدام شما دارای فواید زیادی است که از جمله مهمترین آنها میتوان به بهبود شرایط زندگی پس از ایجاد آسیب دیدگی یا بروز برخی بیماری‌ها یا ناتوانی یا برخی از دوره‌های زندگی است که بر روی سلامت فرد اشاره کرد.

کاردرمانی بزرگسالان هم برای افرادی که مبتلا به اختلال جنسی هستند بسیار تاثیر گذار است ، هم برای آن دسته از افرادی که مبتلا به اختلالات ذهنی هستند.در ادامه این مطلب قصد داریم، به مجموعه مهمی از حمایت های کاردرمانی بزرگسالان به افراد دارای اختلال اشاره کنیم.

پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

برخی از حمایت های کاردرمانی بزرگسالان به افراد ناتوان عبارتند از؛آموزش و یا کمک رسانی به افراد جهت انجام امور روزمره همانند؛ دوش گرفتن، غذا خوردن، لباس پوشیدن، درس خواندن و… انجام فعالیت های چند مرحله ای از قبیل؛ مراقبت از دیگران

آموزش انجام امور روزمره و مختلف که عبارتند از؛ مدیریت کارهای منزل، خرید کردن، مراقبت از کودکان، تنظیم بودجه، خدمات بانکی، مدیریت امور مالی، رانندگی کردن و نگهداری از منزل.آموزش انجام فعالیت های تفریحی همانند انجام دادن انواع بازی های مختلف.

نحوه شرکت در فعالیت های اجتماعی هماننند محل کار و یا مدرسه.

کادرمانی بزرگسالان دارای چند دسته است؟

همان طور که در مطالب فوق اشاره نمودیم، کاردرمانی بزرگسالان یکی از زیر مجموعه های کاردرمانی است که این نوع از کاردرمانی در حیطه مراقبت و سلامت مشغول به فعالیت است.

آن دسته از افرادی که در رشته کاردرمانی بزرگسالان مشغول به فعالیت هستند، آموزش خواهند دید که چگونه به افراد ناتوان و نیازمندی که جهت انجام امور خود به اطرافیان نیاز دارند کمک کننند.

همچنین در شاخصه کاردرمانی، انواع مختلفی وجود دارد که هر یک از انواع آن بر اساس معیارهایی همانند سن و نوع ناتوانی این افراد دسته بندی می شود.

کار درمانی بزرگسالان

کاردرمانی در حوزه بزرگسالان

در این نوع از کاردرمانی، کاردرمانگر سعی بر این دارد تا به افرادی که با با بالا رفتن سن تعداد زیادی از ناتوانایی های خود را از دست داده اند بتوانند به کمک کاردرمانی بزرگسالان دوباره بازگردانند و برای بار دیگر با تکیه بر توانایی های خود بتوانند زندگی مستقلی را تجربه کنند.

کاردرمانی بزرگسالان، به افراد کهن سال آموزش می دهد تا این افراد به بهبود مهارت های حرکتی خود بپردازند.

در این راستا، کاردرمانگر به این افراد ممکن است حرکات های ورزشی متناسب را آموزش دهد .از دیگر نقش های کاردرمانگر در روش کاردرمانی بزرگسالان یا افراد کهن سال، میتوان به کمک این افراد جهت عدم زمین خوردن آنها ، لباس پوشیدن، غذا خوردن، شرکت در فعالیت های اجتماعی و یا جمعی، دوش گرفتن و… اشاره کرد.

کاردرمانی در بزرگسالان به چه صورت است؟

بزرگسالان دارای نقش های زیادی هستند و انتظارات بسیاری از طرف خانواده و اجتماع از آنها وجود دارد. بیماری ها، تصادفات و آسیب ها می توانند، در روند انجام فعالیت های روزمره خود فرد، انجام نقش ها و برآورده کردن انتظارات اختلال ایجاد کند. کاردرمانی به دنبال کسب حداکثر استقلال فرد، حفظ عملکرد اجتماعی و انجام نقش های فرد می باشد.

کاردرمانگر مداخلات خود را در خانه، محل کار و جامعه فرد توانخواه و یا در کلینیک های خود انجام می دهند. کاردرمانی در بزرگسالان به انجام هرچه امن تر کار ها کمک می کند. مداخلات کاردرمانی بسته به نیاز های هر شخص و محدودیت ها و امکانات وی اختصاصی می شوند. برای مثال در بیماران دارای مشکلات ذهنی، روی تمرینات شناختی تمرکز می شود. این در حالی است که تمرکز تمرینات فیزیکی بر روی بهبود ناحیه آسیب دیده می باشد. کاردرمانگر با تخصص کاردرمانی در بزرگسالان، بیمار را ارزیابی کرده و در برآورده کردن نیازهای عاطفی، جسمی، محیطی و روانی به افراد کمک می کند.

کار درمانی در بزرگسالان

 

خدمات کار درمانی در بزرگسالان در تهرانسر، شامل چه مواردی می شود؟

خدمات کاردرمانی در بزرگسالان در تهرانسر، شامل ارزیابی و درمان برای بزرگسالانی است که به دلیل مسائلی مانند افزایش سن ، ابتلا به یک بیماری یا آسیب نیاز به اعمال یکسری اصلاحات و تطابق سازی ها در خانه دارند تا دست کم،  از وجود ایمنی و حداکثر استقلال در محیط خانه ی خود، اطمینان حاصل نمایند. کاردرمانگران بزرگسالان غرب تهران در تهرانسر، با افرادی که در حوادثی مانند تصادفات رانندگی دچار آسیب و ناتوانی شده اند، کار می کنند. همچنین، خدمات، شامل مراقبت های دوران سالمندی ، ارزیابی ایمنی خانه ، ارزیابی عملکردی و ارزیابی میزان آمادگی فرد و همچنین، میزان مناسب سازی های موجود در محل کار وی، برای بازگشت به شغل خود رنیز می شود. خدمات کاردرمانی ، در پایگاه های نظامی و کمک به سربازان آسیب دیده نیز ارائه می شود.

در واقع،کاردرمانگران، به بزرگسالان و سالمندان کمک می کنند تا زندگی کامل و رضایت بخشی داشته باشند.

کاردرمانی چه اهدافی را دنبال می کند؟

انجام به موقع و مناسب مداخلات کاردرمانی در بزرگسالان مزایایی بسیاری دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زندگی نرمال با وجود آرتروز: انجام اصلاحات مناسب و توصیه شده در خانه و محیط کار و انجام یک سری مداخلات می تواند تاثیرگذار باشد. کاردرمانی به سالمندان  برای مقابله با آرتروز و انجام کارهایشان به صورت عادی کمک می کند.
  • افزایش دامنه حرکتی: یکی از مهمترین مداخلات کاردرمانی در بزرگسالان ، افزایش دامنه حرکتی با کاهش درد، سفتی و ناراحتی است. انجام این مداخلات به افرادی که دارای خشکی مفصلی، کوتاهی عضله و یا داری آرتروز هستند، کمک می کند.
  • حافظه و مهارت های شناختی را تقویت می کند: با افزایش سن و تخریب سلول های مغزی، ممکن است فراموشی یا زوال عقل رخ دهد. کاردرمانی به بیماران کمک می کند که حافظه و مهارتهای شناختی خود را در هر مرحله ای از تخریب آن، حفظ و تقویت کنند. در موارد شدید تر از دست دادن حافظه، کاردرمانگر بر بهبود کیفیت زندگی، با تحریکات حسی و فعالیت های ساده، تمرکز می کند.
  • کنار آمدن با درد های مزمن: درد مزمن می تواند یکی از ویژگی های دوران پیری باشد. این درد منجر به از بین رفتن توانمندی ها و اختلال در انجام فعالیت های روزمره می شود. کاردرمانگر با استفاده از روش های کنترل درد و استفاده از تطابقات محیطی به استقلال فرد کمک می کند.

کار درمانی بزرگسالان

کاردرمانگر در روش کاردرمانی بزرگسالان به افراد چه خدماتی را ارائه می دهد ؟

کاردرمانگر ها در روش کاردرمانی بزرگسالان این امکان را دارند تا به این افراد خدمات یک حوزه گسترده را ارائه دهند.این خدمات عبارتند از؛نحوه استفاده درمانی از فعالیت هایی نظیر مشاغل و فعالیت‌هایی از قبیل استفاده درمانی از خود بیمار که شامل شخصیت فرد، ادراک بینش و قضاوت کردن او است که یک بخش از برنامه درمان محسوب می‌شود.

آموزش نحوه توسعه مهارت های بیمار در جهت مواردی از قبیل؛ خود مراقبتی، کنترل خود، مدیریت منزل و ادغام شدن با جامعه، محیط مدرسه، محیط دانشگاه و محیط کار

آموزش های مبتنی بر حمایت های افراد از خود که این موضوع میتواند شامل موارد دیگری همانند اعضای خانواده، پرستاران و سایرین باشد.

از دیگر وظایف و یا خدماتی که کاردرمانگر در روش کاردرمانی بزرگسالان ارائه می دهد میتوان به هماهنگی مراقبتی، کنترل شرایط، خدمات انتقال از قبیل برنامه ‌ریزی برای مرخص شدن از مراکز درمانی، دفاع از حقوق بیمار و ارجاع او به خدمات مراکز مرتبط اشاره کرد.

افراد ناتوان با کمک کاردرمانگر های کاردرمانی بزرگسالان می توانند محیط کار، منزل، مدرسه خود را تغییر و یا اشلاح نمایند که برای این کار این امکان را دارند تا از اصول ارگونومیک بهره بگیرند.

ازریابی و نحوه استفاده از وسایل های کمکی نظیر وسایل ارتوپدی و آموزش در خصوص استفاده از انواع پروتز.

توانبخشی رانندگان و پویایی اجتماعی.نحوه استفاده از ساختارهای طبیعی در راستای هدف ارزیابی و ایجاد اصلاحات لازم از قبیل مدرسه، منزل، محیط کار در جامعه

کاردرمانی بزرگسالان در چه مواردی میتواند به بیماران کمک کند؟

دوش گرفتن/حمام رفتن.رفتن به توالت و بهداشت توالتلباس پوشیدن.غذا خوردن/بلعیدن غذاتغذیه.تحرک کارکردی.مراقبت از یک وسیله شخصی.بهداشت فردی و آرایش.فعالیت های جنسی.مراقبت از دیگران.مراقبت از حیوانات دست آموز.تربیت کودکان.مدیریت ارتباط.رانندگی و تحرک اجتماعی.مدیریت مالی.مدیریت و حفظ بهداشت.ساخت و نگهداری از خانه.آماده کردن غذا و تمیز کردن (بظروف غذا و غیره).فعالیت ها و حرکات مذهبی و معنوی.روندهای ایمنی و واکنش های اضطراری.خرید.استراحت و خوابیدن.درس خواندن.کار کردن.بازی کردن.اوقات فراغت.مشارکت اجتماعی.

منابع کاردرمانی در بزرگسالان در تهرانسر:

en:Rehabilitation

 

گفتاردرمانی بزرگسالان خلیج فارس در تهرانسر

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *