کار درمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر

کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر از جمله حیطه های مداخلات کار درمانی می باشد. اگر کودکی در پردازش اطلاعات حسی با مشکل مواجه باشد، ممکن است رفتار های او از جهات مختلفی تحت تأثیر قرار گیرد. آنها کمتر می توانند از پتانسیل علمی کامل خود استفاده کنند، تعاملات اجتماعی را دشوار می دانند و از شرکت در فعالیت های گروهی و خانوادگی مانند می کنند. کاردرمانی در درمان اختلال پردازش حسی می تواند به شناسایی نحوه پردازش و واکنش کودک به اطلاعات حسی کمک کند. در ادامه بیشتر در مورد این زمینه خواهیم خواند.

اختلالات حسی چیست؟

هرفرد حس های مختلفی دریافت می کند، اعم از اطلاعات بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه.کاردرمانی اختلالات حسی خلیج فارس در تهرانسراین نکته را مد نظر دارد که  ما در واقع از این ۵ حس آگاهی داریم ولی حس های دیگری وجود دارند که از وجود آنها بی خبریم که عبارتند از:

 • حس عمقی( آگاهی بدنی): گیرنده این حس ها در مفاصل و عضلات به مغز اطلاع رسانی می کند که اندام ما در چه وضعی در فضا قرار دارد.
 • حس تعادلی:گیرنده های حس تعادلی در گوش داخلی وجود دارد و حرکات بدن را به مغز اطلاع رسانی می کنند.

بیش تر کودکان  اطلاعات دریافتی از محیط را به راحتی پردازش می کنند و پاسخ رفتاری مناسب تولید می کنند. کاردرمانی اختلالات حسی خلیج فارس در تهرانسر به این امر می پردازد که وقتی اطلاعات حسی دریافت شده به درستی پردازش نشوند یا به درستی یکپارچه نشوند؛ کودک توانایی انجام صحیح فعالیت های روزمره زندگی را از دست می دهد.

ممکن است کودک به بعضی از حس ها  بیش از حد واکنش نشان دهند مثلا کودک به کوچکترین لمس حساس است و احساس درد می کند و در پوشیدن لباس دچار مشکل می شود. همچنین ممکن است کودک به بعضی از حس ها کمتر از حد طبیعی واکنش نشان دهد.

 منظور از اختلالات پردازش حسی چیست؟

ما در طول روز، اطلاعات گوناگونی را از حواس خود پردازش می کنیم. حال اگر این حس ها دچار اختلال شوند، مثلا دیگر قادر به لمس کردن اشیا به صورت طبیعی نباشیم، چاره چیست؟ اینجاست که خدمات کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر به کمک ما می شتابد. قبل از هرچیز، بهتر است ابتدا با حواس آشنا شویم.

ما از پنج حس بینایی ، بویایی ، لامسه ، شنوایی و چشایی آگاهی داریم ، اما آیا می دانستید که دو حس دیگر نیز در ما وجود دارد؟ این حس ها عبارت اند از:

 • حس عمقی (آگاهی از بدن) که گیرنده هایش در مفاصل و ماهیچه های ما وجود دارند و به مغز ما می گویند اندام ما در چه موقعیتی قرار دارد.
 • دهلیزی (حرکت) که گیرنده های آن ، در گوش داخلی هستند و اطلاعاتی در مورد حرکت بدن به مغز می دهند.

اکثر کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی، ورودی های حسی را از دنیای اطراف خود به راحتی پردازش می کنند تا واکنش های رفتاری طبیعی ایجاد نمایند. هنگامی که این اطلاعات به درستی پردازش یا “یکپارچه” نشوند ، توانایی کودک در انجام فعالیت های روزمره، تحت تأثیر قرار می گیرد.

کاردرمانی تهرانسر ، توانایی های جسمی و ذهن کودکان ، و مداخلات کاردرمانی در درمان اختلال حسی در غرب تهران
جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت با شماره های ۰۲۱۴۴۵۰۸۶۵۲ و ۰۲۱۴۴۵۰۴۴۲۳تماس بگیرید.

والدین چگونه دریابند که کودکشان اختلال حسی داشته و به کاردرمانی اختلالات حسی خلیج فارس در تهرانسر دارد؟

وقتی کودکی در پردازش حسی اختلال داشته باشد، کاردرمانی به این نکته توجه می کند که  ممکن است این اختلال در رفتارشان به شیوه های مختلفی بروز کند مثلا آنها کمتر تمایل به پایان رساندن  دوره های درسی دارند، ارتباطات اجتماعی برایشان سخت است و فعالیت های خانوادگی مانند رفتن به سینما یا تعطیلات را ناخوشایند می پندارند.

شیوه های بروز اختلالات حسی در کودکان

بعضی از شیوه هایی که کودکان  اختلالات حسی  را بروز می دهند عبارتند از:

 • اختلالات لمسی: کودک به پوشیدن جوراب یا کفش تمایل ندارد و ممکن است بگوید با پوشیدنشان دچار خارش می شود. به لمس سطوح خاص علاقه دارد و ممکن است به شستشوی دندان ها تمایلی نداشته باشد که کاردرمانی اختلالات حسی خلیج فارس در تهرانسر به بهبود فرد کمک می کند.
 • اختلالات حس عمقی: کودک ممکن است دنبال چیزهای سنگین بگردد که از آن استفاده کند مانند پوشیدن لباس و کت سنگین. ممکن است کودک در محیط کلاس بیقرار بنظر برسد و دائما حرکت کند.
 • اختلالات تعادلی: کودک ممکن است از حرکاتی مانند چرخش و تاب بازی پرهیز کند یا از ارتفاع بترسد و ممکن است کاملا برعکس باشد و مشتاق این کارها باشد.
 • اختلالات شنوایی: ممکن است شامل حساست بیش از حد به صدای بلند باشد مثلا صدای زمین بازی یا استخر کودک را بیازارد و کاردرمانی به رفع تمامی اختلالات حسی در کودک کمک می کند. ممکن است کودک حساسیتی کمی به صدا داشته باشد و بی توجه به صداهای اطراف باشد و اطرافیان فکر کنند که کودک کم شنوا است.

کار درمانی در اختلالات حسی غرب تهران ؛ چگونه متوجه شویم که کودک، مبتلا این اختلال است؟

اگر کودکی در پردازش اطلاعات حسی با مشکل مواجه است ، ممکن است رفتارهای او از جهات مختلفی تحت تأثیر قرار گیرد. آنها کمتر می توانند از پتانسیل علمی کامل خود استفاده کنند ، تعاملات اجتماعی را دشوار می دانند و از شرکت در فعالیت های خانوادگی مانند شنا ، تعطیلات یا رفتن به سینما دوری میکنند. در زیر به برخی از روش هایی که ممکن است اختلال پردازش حسی کودک را ظاهر نماید، اشاره میکنیم:

 • اختلالات لمسی (لمس)

این موارد ممکن است با بیزاری از دست چسبناک یا کثیف ، عدم تمایل به پوشیدن کفش یا جوراب ، خارش لباس ، علاقمندی به لمس سطوح و پارچه های خاص ، دوست نداشتن شستن یا برس زدن موها یا دوست نداشتن غذاهای بافت دار نشان داده شود.

 • اختلالات حس عمقی و نقش کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران

ممکن است از تمایل کودک برای در آغوش وسایل سنگین مانند لباس یا کت های سنگین آشکار گردد.

 • اختلالات دهلیزی و مداخلات کاردرمانی در درمان اختلال حسی در غرب تهران

ممکن است کودک از حرکت های چرخشی اجتناب کند یا از ارتفاع بترسد ، یا ممکن است کاملاً مخالف این امر باشد و در هر فرصتی به این فعالیت ها بپردازد.

 • اختلالات شنوایی و مداخلات کاردرمانی در درمان اختلال حسی در غرب تهران

شامل حساسیت بیش از حد به صداهای بلند میباشد. به نظر می رسد کودکانی که اختلالات شنوایی دارند، نسبت به دنیای اطراف خود بی توجه هستند، مثلا هنگام صدا زدن نامشان، توجهی نمی کنند.

کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر

یک کاردرمانگر در تهرانسر، می تواند به شناسایی نحوه ی پردازش و واکنش کودک به اطلاعات حسی کمک کند. هنگامی که اختلالات حسی کودک ظاهر شدند ، طی کاردرمانی، استراتژی ها و تکنیک هایی برای رسیدگی به آنها اجرا می شود. هدف از کاردرمانی تقویت پاسخهای مناسب به حس های کودک به شیوه ای فعال ، معنی دار و سرگرم کننده است.

در طول جلسات کاردرمانی، کاردرمانگر، کودک را از طریق فعالیتهای سرگرم کننده که به طور دقیق طراحی شده اند راهنمایی می کند تا کودک دائماً به چالش کشیده شود، اما همیشه با موفقیت از پس آن برآید.

کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر، هرگز رویکردی یک دفعه ای یا یک بار در هفته نیست ، برای اینکه واقعاً موثر واقع شود، باید رویکردی بیست و چهار ساعته و طی هفت روز هفته باشد. کاردرمانگر در رویکرد یکپارچگی حسی برای بهبود اختلالات حسی کودک، تکنیک ها و استراتژی هایی را برای کار بر روی آنها انجام میدهد. گاهی اوقات این استراتژی ها را “رژیم حسی” می نامیم.

کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر
جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت با شماره های ۰۲۱۴۴۵۰۸۶۵۲ و ۰۲۱۴۴۵۰۴۴۲۳تماس بگیرید.

کاردرمانی دردرمان اختلالات حسی غرب‌تهران  ؛ چه تجهیزاتی می تواند به این کودکان کمک کند؟

اغلب سازگاری هایی برای ایجاد حساسیت بیشتر در خانه یا کلاس درس ، مانند ایجاد فضاهای آرام و کاهش شلوغی بصری پیشنهاد می شود. والدین همچنین ممکن است مواردی مانند جلیقه های سنگین یا پتو ، لباس های فشاری یا پاستیل هایی را تهیه کنند و این مورد توسط کاردرمانگر با والدین مورد بحث قرار می گیرد.

کار درمانی در اختلالات حسی غرب تهران در تهرانسر ؛این افراد چه ویژگی هایی دارند؟

۱- مشکلات تنظیم و تعدیل حسی

۲- مشکلات تمیز و ادراک حسی

۳- اختلالات پردازش دهلیزی – حس عمقی

۴- کنش پریشی یا مشکلات مربوط به توانایی­های برنامه ­ریزی حرکتی

همانطور که در بالا ذکر شد بیماران دارای اختلالات یکپارچگی حسی  ۴ ویژگی بالا را دارند و همین ویژگی ها باعث ایجاد مشکلاتی در این بیماران می شود. این افراد به کاردرمانی در اختلال یکپارچگی حسی در تهرانسر نیاز خواهند داشت.

رژیم حسی در اختلالات حسی

یکی دیگر از مداخلات در اختلالات حسی، استفاده از یک رژیم حسی موثر است. در این روش ،فعالیتها به صورتی ملایم و سرگرم کننده معرفی می شوند. این کار می توانند طیف وسیعی از حواس را تسکین دهد. این روش برای بیمارانی که در خانه تمرین می کنند بیشترین تاثیر را دارد. بسته به حسی که تحت تاثیر است، درمان کاردرمانی همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از رویکرد یکپارچگی حسی
 • مداخلات بینایی. برای بهبود مهارت های بینایی-حرکتی، مناسب برای افرادی که در خواندن و نوشتن مشکل دارند.
 • مداخلات شنیداری. که به افراد گفته می شود که فرکانس ها و الگو های متفاوتی از صدا ها را گوش بدهند. برای تحریک مغز، هنگامی که راه می روند یا روی تخته تعادل قرار دارند، این کار را انجام می دهند.
 • روان درمانی برای افرادی به دلیل اختلالات حسی، دچار اختلال خلق شده اند.
 • گفتار درمانی

برای اطلاعات بیشتر در مورد کاردرمانی در اختلالات حسی غرب تهران و همچنین در زمینه کاردرمانی در اختلال یکپارچگی حسی، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

کاردرمانی در اختلال یکپارچگی حسی در تهرانسر

منابع:

 1. theotpractice.co.uk
 2. childmind.org

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *