درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر با توجه به اهمیت گردن گرفتن در زندگی کودک به مداخله می پردازد. کاردرمانگر می‌داند کودکی که در گردن گرفتن مشکل داشته باشد، در آینده با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. چنین کودکی استقلال در زندگی روزمره به خطر می‌افتد و نمی تواند مانند سایر کودکان در محیط های مربوطه مشارکت داشته باشد. کار درمانی در دیر گردن گرفتن یا گردن نگرفتن کودکان به همه این موارد توجه می‌کند. با توجه به آنها به مداخله و درمان می پردازد. این مداخلات در جهت بهبود وضعیت جسمانی کودک و افزایش استقلال کودک در زندگی روزمره می باشد.

علت دیر گردن گرفتن نوزاد

تاخیر در گردن گرفتن شامل عوامل متعددی می شود که هر کدام از آن ها به عنوان یک مانع در رشد این مهارت حرکتی محسوب می شوند. از مهم ترین علل تاخیر در گردن گرفتن می‌توان به عدم هماهنگی عضلات خم کننده و صاف کننده گردن اشاره کرد که عضلات صاف کننده گردن نمی توانند به عضلات خم کننده غلبه کنند یا بالعکس.

از عوامل دیگر ضعف عضلانی و شلی عضله است که می تواند به دلایل مختلف از جمله یک آسیب مغزی مانند بیماری فلج مغزی در کودک ایجاد شود.

گردن گرفتن از مراحل ضروری رشد تکاملی کودک می‌باشد.  کودکی که نتواند گردن خود را نگه دارد، نمی تواند تعادل خود را حفظ کند. این کودک نمی‌تواند مانند سایر کودکان اطلاعات و تجربیات را از محیط کسب کند. پس  تعریف دیر گردن گرفتن این است که کودک در بازه زمانی معین نمی تواند کنترل گردن خود را به دست بیاورد. در صورتی که کودک در بازه زمانی مشخص به مرکز توانبخشی و کاردرمانی ارجاع داده شود، کودک می‌تواند تا حد ممکن بهبود یابد.

درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

سن گردن گرفتن نوزاد چه زمانی است

گردن گرفتن شامل کنترل سر و گردن در حالت خوابیده به صورت دمر و سپس در حالت خوابیده به صورت طاقباز است. کودک در ٢ ماهگی توانایی کنترل سر و گردن در حالت دمر را کسب می کند یعنی می تواند در حالتی که به روی شکم خوابیده سر و گردن را بالا بیاورد. در ٣ماهگی کودک می تواند در حالی که طاقباز خوابیده سر و گردن را به سمت جلو خم کند و سپس کودک باید بتواند در حالت نشسته کنترل سر و گردن را کسب کند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر غلت زدن، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

درمان دیر غلت زدن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

 معمولاً کودکان در بازه زمانی مشخص توانایی مشخصی را کسب می‌کنند این بازه زمانی عبارتند از:

 • معمولاً کودکان بین سن دو ماهگی تا چهار ماهگی کنترل سر و گردن را به دست می‌آورند.
 • در درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر معمولاً بعد از گردن گرفتن کودکان بین ۶ ماهگی تا هشت ماهگی توانایی غلت زدن را کسب می‌کنند.
 • معمولاً کودکان در سن هشت ماهگی توانایی نشستن مستقل را کسب می‌کنند.
 • کودکان بین هفت ماهگی تا هشت ماهگی به صورت میانگین توانایی سینه خیز کردن را کسب می‌کنند‌.
 • معمولاً کودکان توانایی چهاردست و پا رفتن را بعد از سینه خیز رفتن در حدود ۹ ماهگی کسب می کنند.
 • کودکان معمولاً در حدود ده ماهگی توانایی راه رفتن به طرفین را با کمک دیگران کسب می‌کنند.
 • معمولاً کودکان در بازه زمانی ده ماهگی تا ۱۲ ماهگی توانایی ایستادن را در درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر کسب می‌کنند.
 • معمولاً کودکان بین ۱۲ ماهگی تا ۱۸ ماهگی توانایی راه رفتن را کسب می‌کنند.

این تواناییها بسیار واجب و ضروری هستند و زیربنای سایر مراحل رشد تکاملی می باشند. در صورتی که کودکی این مراحل را به صورت کامل و طبیعی طی کند بعد از آن به سایر مراحل پیشرفته‌تر مانند مراحل زیر می رسد:

 • بالا رفتن از پله
 • کسب الگوی دویدن
 • ایستادن یک ثانیه تا ۳ ثانیه روی یک پا
 • پریدن
 • کسب الگوی ایستادن روی یک پا جلو یک پای دیگر
 • سه چرخه راندن
 • از نردبان بالا رفتن
 • جهیدن
 • لیلی رفتن
 • ایستادن روی یک پا تا ۸ ثانیه

 ارزیابی‌های کاردرمانی در درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر:

کاردرمانی در ابتدا کودک را به طور کامل ارزیابی می‌کند. این ارزیابی مشخص می‌کند که آیا کودک دچار تاخیر در رشد تکاملی مانند گردن گرفته شده است یا  تنها تفاوتی در طی کردن مراحل رشد تکاملی می باشد.

در صورتی که کودک دچار تاخیر رشد تکاملی شده باشد، کاردرمانگر سایر ارزیابی‌ها را انجام می‌دهد. این ارزیابی‌ها علاوه بر وضعیت جسمانی کودک شامل ارزیابی محیط، نیازها و خواسته های  کودک یا والدین وی، علایق و سرگرمی های کودک می باشد.

مثلا ممکن است کودکی که دچار فلج مغزی می باشد، یکی از نیازهای خانواده اش این باشد که کودک بتواند حرکات چشمش را کنترل کند. پس کاردرمانگر در درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر نیازهای خانواده یا خود کودک را در نظر می‌گیرد. در نهایت کار درمانگر با توجه به وضعیت کودک در مراحل رشد تکاملی، وضعیت جسمانی کودک، نیازها، خواسته ها، محیط، علایق و سرگرمی های کودک برنامه درمانی را تنظیم می‌کند.

برنامه درمانی هر کودک با توجه به متفاوت بودن عوامل ذکر شده متفاوت با کودک دیگر می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر چهار دست و پا رفتن، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

درمان دیر چهار دست‌وپا رفتن کودکان در غرب تهران

درمان گردن گرفتن یا گردن نگرفتن نوزاد

کاردرمانگر با انجام تمرینات و ورزشهای مربوطه به بهبود وضعیت گردن گرفتن کودک و بهبود وضعیت جسمانی کودک کمک فراوانی می‌کند. کاردرمانگر با ارائه استراتژی ها و تکنیک ها به بهبود وضعیت کودک در درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر کمک می‌کند.

کودکی که دچار تاخیر طولانی در رشد تکاملی شده قطعاً در رشد ذهنی و شناختی نیز دچار مشکل می‌شود. کاردرمانگر با طراحی و انجام تمرینات در قالب سرگرمی به جبران این عقب‌ماندگی در کودکان کمک شایانی می‌کند. کاردرمانگر به خانواده کودک نیز تمریناتی را می‌دهد تا با اجرای آن در خانه سرعت بهبود کودک را افزایش دهند.

در نهایت کاردرمانی تاخیر حرکتی به کودک کمک می‌کند تا مراحل رشد تکاملی را به صورت طبیعی تا حد ممکن طی کنند. کاردرمانی به کودک کمک می‌کند تا استقلالش را در زندگی افزایش دهد. در نهایت کیفیت زندگی کودک در درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر افزایش می‌یابد.

درمان دیر گردن گرفتن کودکان

تمرینات کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزاد

 • کودک را ابتدا به صورت دمر روی توپ خوابانده و با جلو عقب کردن یا چپ و راست کردن توپ و تشویق کودک با یک محرک بینایی او را ترغیب کنیم که سرش را بلند کند. همچنین می توان این تمرین را در حالت طاقباز انجام داد تا کودک بتواند سر را به سمت جلو خم کند.
 • در حالی که کودک به صورت دمر خوابیده و دو دست را کامل به سمت بالای سر خم کرده از بازو ها گرفته و به بالا بیاورید در این حالت گردن نیز کمی به سمت عقب خم می شود. با انجام چند بار تمرین می توان میزان حمایت را کاهش داده و سطح حمایتی رفته رفته پایین تر بیاید یعنی از مفصل آرنج و در آخر مچ دست ها گرفته شود. بعد از این تمرین می‌توان کودک را به صورت طاقباز خوابانده و تمرین را در این حالت انجام دهیم.
 • کودک به صورت دمر روی سطح شیب دار خوابیده و با محرک بینایی او را تشویق میکنیم که سرش را بلند کند سپس می توانیم با تکان دادن محرک به سمت راست و چپ کمک کنیم که کودک در این حالت سر را به چپ و راست بچرخاند.

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر راه رفتن کودکان، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

درمان راه نرفتن کودکان غرب تهران در تهرانسر

منابع

 1. theotpractice.co
 2. healthline.com

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *