تاخیر در رشد گفتار و زبان در تهرانسر

گفتاردرمانی تاخیر در رشد گفتار و زبان در تهرانسر ، گفتاردرمانی بلوار ایران خودرو در تهرانسر

تاخیر در رشد گفتار و زبان  یعنی اینکه رشدگفتار کودک آهسته تر از کودکان هم سنش رشد کند در حالی که روند طبیعی رشد زبان را طی می کند. برای مثال یک کودک 4 ساله ممکن است فقط در سطح یک کودک 2.5 ساله زبان را درک کند و/یا استفاده کند. یک کودک می تواند تاخیر در زبان دریافتی (درک زبان) یا زبان بیانی (استفاده از زبان) داشته باشد. دیر صحبت کردن  می تواند اولیه یا ثانویه باشد. زمانی تاخیر زبان اولیه است، مشکل دیگری تشخیص داده نشده است. در صورتی تاخیر ثانویه است که کودک مشکل دیگری دارد و بر مهارتهای گفتار و زبانیش، تاثیر گذاشته است مانند اتیسم، آسیب شنیداری و تاخیر کلی رشد.  دیر صحبت کردن را باید جدی گرفت و برای جلوگیری از عوارض متعاقب آن به  متخصص گفتاردرمانی تاخیر در رشد گفتار و زبان در تهرانسر مراجعه نمود تا کودک شما را ارزیابی و مناسب ترین راهکار و درمان را به شما ارائه دهد.

نشانه های رایج  تاخیر در رشد گفتار و زبان چه مواردی هستند؟

 • دیر صحبت کردن و گفتن اولین کلمات که تا سن 12تا18 ماهگی ظاهر نشود.
 • کودک اولین کلماتش را کسب می کند اما به گسترش کلمات جدید با سرعت ادامه نمی دهد.
 • در دوسالگی، کودک کمتر از 50 کلمه بیان می کند و از ترکیبات دوکلمه ای استفاده نمی کند.
 • کودک در فهمیدن آنچه گفته شده و دنبال کردن دستورات مشکل دارد.
 • صداهای زبانی کودک(درست تلفظ کردن صداها) برای آن سن کودک کامل نیستند.
 • کودکان کوچک تر ممکن است در تماس چشمی، توجه به فعالیت ها، صحبت کردن ، استفاده از صداها و اشارات مشکل داشته باشند.
 • مشکل در پاسخ دادن به سوالات، از نشانه های رایج این تختلال که به گفتاردرمانی تاخیر در رشد گفتار و زبان در تهرانسر نیاز دارد.
 • مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات در جملات(عدم رعایت ساختار گرامری در جملات)
 • مشکل در خواندن و نوشتن
 • مشکل داشتن جهت رساندن منظور خود به دیگران با استفاده از گفتار
 • استفاده از گرامر ( دستور) اشتباه

نقش گفتاردرمانی در درمان این اختلال

گفتاردرمانی بسته به سن و میزان تأخیر، برنامه درمانی را بر اساس نیازهای فردی کودک شما تنظیم می کنند. گفتاردرمانگر به طور مستقیم با فرزند شما کار می کند. لذا از واژگان و ساختار جملات آنها از طریق فعالیت های مبتنی بر زبان در کلینیک استفاده و حمایت می کنند. در ادامه به والدین تمریناتی داده می شود تا بتوانند در خانه توان بخشی را ادامه دهند. تا فرزند شان بین جلسات درمانی نیز به پیشرفت خود ادامه دهد.

پس از تشخیص و ارزیابی، برنامه درمانی فرزند شما به احتمال زیاد شامل درمان اختصاصی گفتاری و زبانی خواهد بود. گفتاردرمانی برای آگاهی از انواع مشکلاتی که فرزند شما با آن روبرو است، ارزیابی دقیقی را تکمیل می کند. این اطلاعات به آنها کمک می کند تا یک برنامه درمانی تهیه و اجرا کنند.

منابع:

 1. child development

برای اطلاعات بیشتر در زمینه نقش گفتاردرمانی در تاخیر زبانی، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

گفتاردرمانی تاخیر زبانی خلیج فارس در تهرانسر

گفتار درمانی

ارتوپد فنیتاخیر در رشد گفتار و زبانتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرخلیج فارس غرب تهراندیر صحبت کردنکاردرمانیکودکانگفتاردرمانیگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانگفتاردرمانی و کاردرمانی تهرانسرگفتاردرمانی و کاردمانی طراوتمنطقه 21نوروفیدبک

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.