بیوفیدبک اصطلاحی است که امروزه کم و بیش به گوش می رسد؛ اما به راستی بیوفیدبک یعنی چه؟ بیوفیدبک تکنیکی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا کنترل برخی از عملکردهای بدن مانند ضربان قلب را یاد بگیرید. در طول فرآیند بیوفیدبک، شما به یکسری از حسگرهای الکتریکی متصل هستید که به شما در دریافت اطلاعاتی درباره ی بدن تان کمک می کند. این بازخورد به شما کمک می کند تا تغییرات ظریفی، مانند شل کردن عضلات خاص، را در بدن خود ایجاد کنید؛ به این ترتیب، به نتایجی که می خواهید، مانند کم شدن درد، خواهید رسید. در اساس، بیوفیدبک تهرانسر به شما این توانایی را می دهد که روش های جدیدی را برای کنترل بدن خود تمرین نمایید. این روش اغلب برای بهبود وضعیت سلامتی و یا عملکرد فیزیکی کاربرد دارد. بیوفیدبک و نوروفیدبک از ابزارهای کاربردی و تاثیر گذار هستند.

سرگذشت بیوفیدبک تاکنون

تاریخچه ی بیوفیدبک به اواخر دهه ی شصت و اوایل دهه ی هفتاد میلادی باز می گردد؛ در واقع، از همان روزهای آغازین، الگوی بیوفیدبک چشم اندازهای قابل توجهی از گسترش پتانسیل انسانی را برانگیخته بود.  تحقیقات متعددی که روی این مقوله انجام شده بود، این نتیجه را حاصل کرد که انسان ها میزان آگاهی و کنترل بالایی روی عملکرد زیستی احشایی، ماهیچه ها و حالات هوشیاری می توانند کسب کنند. محققان انجمن تحقیقات بیوفیدبک بر این عقیده ثابت قدم بودند و هستند که بیوفیدبک این توانایی را دارد که  ذهنی جدید و بدنی جدید به انسان هدیه دهد! این ذهن جدید بعد ها به تدریج به عنوان یک ابرذهن با سطح آگاهی بالا و قابلیت و استعدادی نامحدود و بدون مرز تصور شد.

بخش اعظمی از  تلاش های محققان و گمانه زنی های اولیه بر این امید استوار بود که بیوفیدبک، خلاقیت خفته ی انسان را بیدار نماید و وی را قادر به رسیدن به سطوح عالی و بالایی از آگاهی سازد.  بیوفیدبک تهرانسر به‌عنوان یک وسیله ی مکمل جهت فراهم کردن آگاهی بیشتر از قدرت و قابلیت ذهن و بدن، افزایش کنترل روی عملکرد زیستی و افزایش میزان دسترسی به استراتژی‌های خودتنظیمی به انسان‌ها استفاده شده‌اند.

بیوفیدبک تهرانسر

الگوی های عملکرد بهینه با کمک بیوفیدبک تهرانسر

در عملکرد بهینه، از چندین مورد الگوی مفهومی به واسطه ی متخصصان بیوفیدبک استفاده شده است. اگرچه این الگو ها با همپوشانی دارند، اما هر کدامشان، یک بعد یا جهت را برای به کار بردن بیوفیدبک تهرانسر جهت حذف موانع عملکردی و ایجاد بالاترین میزان واکنش زیست عملکردی برجسته می‌کنند.

الگوی آرام سازی

به طور کلی، هوشیاری سیستم عصبی خودمختار و ماهیچه‌های منقبض شده برای داشتن عملکردی مطلوب در موسیقی، ورزش و فعالیت های نسبتا تنش زا مانند داشتن اجرای تئاتر در صحنه  مناسب نیست. اینجاست که الگوی آرام‌سازی با کمک بیوفیدبک می‌تواند با بسیاری از اثرات منفی استرس و تنش در طی عملکرد مقابله نماید. علاوه بر این، این الگوی آرام سازی می تواند به کمک بیوفیدبک روی اقدامات عملکردی منعکس کننده ی فعالیت های ورزشی تأثیر بگذارد؛ مثلا از بیوفیدبک نوع چندوجهی(مانند اقدامات تنفسی و ضربان قلب) برای تقویت تمرینات آرام سازی در دوندگان طی مسافت های طولانی استفاده می کنند و بهبودهایی را در دویدن، حداکثر سرعت دویدن و حداکثر مصرف اکسیژن نشان دادند. همچنین، محققان تاثیر الگوی آرام سازی و بیوفیدبک ماهیچه ای را روی انعطاف پذیری مشاهده کردند و به این نتیجه رسیدند که توانایی خم شدن لگن در ورزشکاران ژیمناستیک با تاثیراتی که هردوی الگوی آرام سازی و بیوفیدبک دارند، بهبود می یابد.

تسکین دادن دیسپونازیس

خیلی از هنرمندان و ورزشکاران هستند به خاطر وضعیت‌های حرکتی ناکارآمد و الگوهای تنش زایی که حین اجراهای خود دارند دچار مشکلات و درد های عصبی عضلانی می‌شوند که برخی از آنها عودکننده و در نهایت مزمن می گردند که دیسپونازیس نام دارد؛ دیس پونازیس، به تلاش های عضلانی و کشش های نابجای آن گفته می شود که بعنوان مثال حین سخنرانی، سبب سفت شدن بازوها و یا پرانتزی شدن شانه می شود!  ماهیت اساسی این مشکل را می توان این گونه بیان نمود: ارگان ها و اعضای بدن از تلاش و کوششی نادرست و نابجا رنج می برند. همان طور که گفته شد، این مشکل در میان شمار زیادی از هنرمندان و مشاهیر مشاهده شده است. جالب است بدانید که تکنیک بیوفیدبک قادر است تا به کاهش دیسپونازیس کمک فراوانی نماید. به عنوان نمونه ای از کاهش دیسپونازیس به واسطه ی بیوفیدبک ، می توان بهبود وضعیت‌های ناسازگار و همسویی که در پیانیست‌ها شناسایی شده بود را بیان کرد. این مسئله، منجر به ایجاد سطوح بالایی از خستگی، تنش عضلانی، ناراحتی و درد می شود؛ جالب است که به کمک بیوفیدبک، تا حد زیادی از این مشکلات در نوازندگان حین اجرای موسیقی کم شد.

بیوفیدبک تهرانسر ؛کاردرمانی در آسیب های عصبی در تهرانسر چه نقشی ایفا می کند؟

حوزه مداخلات کاردرمانی در این آسیب ها بسیار گسترده است. اغلب مداخلات در این حیطه ها انجام می گیرد:

 • مدیریت درد. با استفاده از تکنیکهای ماساژ درمانی و یا استفاده از دستگاه تنس. همچنین آموزش تکنیکهای ریلکسیشن
 • تقویت عضلات. مداخلاتی جهت رفع ضعف عضلات. این مداخلات همچنین درا فزایش دامنه حرکتی مفاصل هم بسیار موثر است. نکته مهم در کاردرمانی در آسیب های عصبی، توجه به عدم آسیب به بافت دارای التهاب است. درصورتی که فعالیت تقویتی سبب سوزن سوزن شدن، بی حسی یا افزایش شدید درد شود میتواند در روند درمان تاثیر منفی بگذارد.
 • تمرینات کششی. برای جلوگیری از ایجاد دفورمیتی و کوتاهی
 • تجویز اورتز یا اسپلینت
 • بازآموزی حسی و حساسیت زدایی. همچنین یادگیری مجدد وظایف عملکردی پس از رفع مشکل حسی
 • تمرینهای تقویت کننده واکنشهای تعادلی و حفاظتی
 • تقویت مهارتهای ظریف ودستکاری اشیا از مداخلات کاردرمانی در آسیب های عصبی در تهرانسر
 • استفاده ازتکنیکهای مهاری و تسهیلی جهت رفع سفتی یا شلی عضلات
 • آموزش تکنیکهای جبرانی برای حفظ عملکرد

جهت کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطالعه فرمایید.

کاردرمانی در آسیب های عصبی در تهرانسر

به تعادل رساندن فرآیندهای شناختی اضطرابی

تفکر نشخوارکننده (یعنی افکار دنباله دار و مخربی که بعد از یک رخداد نابهنجار و یا به سبب فشار کاری زیاد به ذهن می آید و مدام به مانند بهمن بزرگ و بزرگ تر می شود و تمرکز فرد را مختل می سازد) و مضطرب در بیشتر مواقع مانع از پاسخگویی بهینه ی ورزشکاران در زمین بازی و مسابقات ورزشی می شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که به کمک بیوفیدبک می توان به مقابله با این افکار و تاثیرات منفی آن ها روی افکار و بازدهی ورزشکاران پرداخت و به آن ها آموزش داد تا به طور غریزی و بدون به کار بردن فرآیندهای فکری غیرمولد بتوانند به شرایط نامطلوب پاسخ دهند. از بیوفیدبک تهرانسر همچنین در تغییر دادن میزان ضربان قلب به شیوه ای مطلوب برای کاهش افکار اضطراب آور و به عنوان وسیله ای برای بهبود عملکرد در ورزش نیز می توان بهره برد. این مسئله به خوبی می تواند کمک های فراوانی به موفقیت ورزشکاران در مسابقات مختلف ورزشی عرضه نماید.

حل کردن پریشانی های روانی که عملکرد مطلوب را ضعیف می کند

در بیشتر موارد، تنش های زیست عملکردی با مشکلاتی نظیر تعارضات و پریشانی های روانی طولانی مدت، تجربه های آسیب زا  و درگیری های فکری همراه است. در این گونه مشکلات، می توان در کنار درمان‌های روان‌شناختی، از بیوفیدبک نیز برای حل و بهبودی تاثیرگذارتر مشکلات روان‌شناختی استفاده کرد. این طور که از مطالعات بر می آید، بیوفیدبک تهرانسر  بهبودی های روانی را می تواند به خوبی تسهیل کند.

افزایش میزان پاسخگویی زیست عملکردی به صورت بهینه

باید عنوان کرد که آرام سازی، پاسخی  موثر برای همه ی مشکلات رقابتی محسوب نمی شود. در عوض، در موقعیت های این چنینی می توان از روش های رهایی از تنش های ناسازگار در لحظات بحرانی که به صورت بهینه ای اعمال می شود، به نحو مطلوبی استفاده نمود. آموزش مهارت های بیوفیدبک در زمینه های ورزشی و هنرهای نمایشی، می تواند امری مفید و حیاتی باشد؛ در حقیقت، فرد باید بیاموزد تا مهارت‌های خود را در پاسخ به نیاز های در حال تغییر در لحظه ایجاد کند. محققان بعد از تحقیقاتی گسترده در این زمینه تأیید کردند که این مهارت های بیوفیدبک تهرانسر در عملکرد های ورزشی، مخصوصا در مورد تیراندازان، به خوبی پاسخ می دهد.

کم کردن زمان واکنش

یکی از مزایای بیوفیدبک، کاهش دادن زمان واکنش یا همان ریکشن تایم می باشد. برای این که به مفهوم زمان واکنش پی ببرید، مثالی می آوریم: فرض کنید مشغول فوتبال بازی کردن هستید و ناگهان می بینید که توپ به سمت شما شوت شده است؛ در این جا شما باید سریع به محض این که توپ به پای شما رسید باید به آن ضربه بزنید؛ مدت زمان میان دیدن توپ توسط شما و صربه زدن به آن توسط شما را زمان واکنش می گویند که باید متناسب با شدت و سرعت و قدرت محرک باشد. نتایج حاصل از مسابقات دو و میدانی وابسته به سرعتی است که دوندگان هنگام مشاهده و عبور از بلوک ها و موانع مسیر خود دارند. آموزشهای بیوفیدبک تهرانسر در خصوص زمان واکنش، شامل تمرکز مداخلات آن بر روی کاهش زمان واکنش اولیه می باشد؛ مساله ای که محققان نیز روی آن به عنوان یکی از عوامل مرتبط با  قدرت شروع و شتاب و میزان اعتماد به نفس ورزشکاران در اردوهای آمادگی بازی های المپیک تاکید دارند.

 

بیوفیدبک خلیج فارس در تهرانسر در اختلالات

بیوفیدبک تاثیر بسزایی روی کنترل علائم دارد. البته درمانگر می داند که فرد باید به خوبی نسبت به این روش آگاه باشد تا همکاری لازم را داشته باشد. پس درمانگر قبل از اجرا به فرد یا خانواده وی آگاهی کامل را می دهد.

بیوفیدبک خلیج فارس در تهرانسر یا  بیوفیدبک شماره دو ۲ در تهرانسر در اختلالات مختلف در کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. برخی از این اختلالات که بیوفیدبک روی آنها تاثیر فراوانی دارد عبارتند از:

 • میگرن
 • کنترل احساسات
 • اضطراب
 • مدیریت استرس
 • افسردگی
 • دردهای مزمن
 • وسواس‌های فکری و بیوفیدبک خلیج فارس در تهرانسر
 • اختلالات تمرکز و موارد مربوط به آن
 • سلامت عمومی و رفاه

پس بیوفیدبک  می‌تواند در کنترل علائم ذهنی، جسمی و روانی تاثیر بسزایی داشته باشد.

وظیفه و هدف نهایی هر درمانگری، افزایش استقلال فرد در زندگی  روزمره، افزایش مشارکت اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی فرد به دنبال آن می باشد. پس درمانگر بنابر تشخیص و لزوم آن به اجرای بیوفیدبک خلیج فارس در تهرانسر یا  بیوفیدبک شماره دو (۲) در تهرانسر می‌پردازد. با کاهش علائم  استرس هم سلامت فرد ارتقا می یابد و هم مشارکت فرد در جامعه افزایش می‌یابد. به دنبال آن کیفیت زندگی فرد و میزان رضایت فرد به میزان زیادی افزایش می یابد

منابع مربوط به بیوفیدبک تهرانسر :

 1. https://books.google.co.uk

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *