اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار و زبان در کودکان در تهرانسر

اضطراب و اختلالات گفتار و زبان ، گفتاردرمانی اختلالات حرکتی گفتار خلیج فارس در تهرانسر ، گفتاردرمانی غرب تهران در تهرانسر ، گفتاردرمانی درافراد دارای درد در‌هنگام صحبت‌کردن

اختلالات اضطرابی و عاطفی و اختلالات گفتار و زبان در کودکان در تهرانسر ، موردی است که در برخورد با آن باید چندین عامل را در نظر گرفت. اختلالات اضطرابی و عاطفی، این مشکلات شامل موارد افسردگی، مشکلات غیرعادی بر اثر جدایی از والدین؛ و اختلالات اجتنابی، از قبیل ترس بیش از حد در محیط های اجتماعی یا اضطراب بیش از حد در مورد انجام عمل در محیط های اجتماعی، مدرسه یا ورزش، یا در مورد ظاهر یا سلامتی می­شوند. در این اختلالات، برقراری ارتباط می­تواند به طرق مختلف تحت تأثیر قرارگیرد و تعدادی از کودکان مبتلا به این اختلالات در غربالگری گفتار و زبان رد می­شوند. مداخله برای کودکان مبتلا به این مشکلات که نقایص گفتاری یا زبانی قطعی دارند، باید با شرایط اجتماعی – عاطفی همسو باشد. این کودکان را برای کمترین ابراز تمایل به مشارکت، ترغیب و تشویق نمایید. مخصوصاً مطمئن شدن از این که این کودکان خودشان را در مجموعه مداخله «موفق» ببینند، بسیار مهم است. یکی از انواع این اختلالات، موتیسم انتخابی است.

اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار در تهرانسر ؛ موتیسم انتخابی و اختلالات گفتار و زبان

همانطور که گفته شد موتیسم انتخابی یکی از انواع اختلالات اضطرابی و عاطفی است. موتیسم انتخابی خودداری از صحبت کردن در شرایط خاص، در حالی که می­دانیم کودک در شرایط دیگر، زبان را می­فهمد و از آن استفاده می­کند، به عنوان موتیسم انتخابی شناخته می­شود. موتیسم انتخابی اغلب همراه با اختلالات اضطرابی رخ می­دهد و معمولاً بیشتر به عنوان یک اختلال روان­شناختی یا عاطفی در نظر گرفته می­شود. تا یک ناتوانی تکاملی.  برای تعیین این تشخیص، اختلال حداقل باید 1 ماه به غیر از ماه اول مدرسه طول بکشد و نمی­توان آن را توسط اختلال ارتباطی دیگری، از قبیل آسیب­شنوایی، لکنت، یا اتیسم، بهتر توصیف کرد. اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار

بر خلاف این واقعیت که مشخصه کودکان دارای این تشخیص باید توانایی استفاده از زبان در برخی موقعیتها باشد، اما شیوع بالایی از مشکلات گفتار و زبان در این جمعیت گزارش شده است. هفتاد و پنج درصد از کودکان که به انتخاب خودشان صحبت نمی­کنند، دچار اختلالات تولیدی و  مشکلات زبان بیانی بوده؛ و 60% از آنها نقایص بارزی در زبان درکی نشان می­ دهند. در اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار و زبان در مورد این مسئله بحث می شود.

وقتی که کودکی به علت موتیسم انتخابی در مدرسه صحبت نمی­ کند معمولاً گفتاردرمان اولین متخصصی است که مورد مشورت قرار می ­گیرد. این مورد در اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار و زبان در تهرانسر دیده می شود. موتیسم انتخابی بیشتر اوقات در موقعیت مدرسه مشاهده می­شود، جایی که کودک از صحبت کردن خودداری می­کند در حالی که در خانه، حرف می­زند. تفاوتهای فرهنگی، زبان شناختی می­توانند مشکل را تشدید نمایند.  با وجود این که موتیسم انتخابی اصولاً به عنوان یک اختلال اضطرابی در نظر گرفته می­شود، اما به گفتاردرمان اغلب برای ارائه یک برنامه درمانی مراجعه می شود. این موضوع به علت هم رویدادی این اختلال با مشکلات گفتاری و زبانی دیگر است.

رویکردهای درمانی برای اختلالات گفتار و زبان در اختلالات اضطرابی کودکان در تهرانسر :

درباره جنبه ­های اجتماعی – ارتباطی، روان درمانی و مشاوره برای برخی از این کودکان توصیه می شود. در این صورت می­توانیم مشارکت های مفید زیادی در این زمینه داشته باشیم. می­توان از واژگان عاطفی و همدلی استفاده کرد؛ برای کودکان فرصتهایی به منظور شرکت در بحثهای طولانی در مجموعه درمانی فراهم آورند؛ و شرایط ارتباطی مشکل را در قالب نقش بازی به نمایش درآورند، مانند سوال پرسیدن از معلم یا درخواست بازی از یک همسال. روند رشد همدلی در روان درمانی را نیز می­توان ابتدا از طریق بازی نمایشی با عروسکها به عنوان کسانی که باید با آنها ارتباط همدلانه ایجاد کرد، مورد تشویق قرار داد. همچنین می­توانیم پیشنهاد کنیم که درمانگران معانی کلامی آسان و فرمول­وار مربوط به بیان ترس و اضطراب را به کودک ارائه دهند و آنها را تشویق کنند تا یاد بگیرند رفتار خودشان و دیگران را بیشتر به وسیله زبان و نه با اعمال ناهنجار تنظیم کنند. در اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار و زبان در مورد این مسئله بحث می شود.

مدل های اختلالات زبان در کودکان

مدلهای اختلالات زبان در کودکان زیادی وجود دارد به طور کلی، یک مدل به طور ساده نشان دهنده تفکر ما درباره این موضوع است که چیزها چگونه کار می­کنند؟ مدل نیز مانند یک برچسب، معمولاً بعضی از عقاید و ذهنیات ما را درباره چیزی که ارائه می­شود، مجسم می­کند. روشی که مدل را از طریق آن مفهوم ­سازی می­کنیم، بر انتخاب ما درباره این که با آن چه کاری می­توان انجام داد، تأثیر می­گذارد. برای مثال اگر معتقد باشیم که اختلالات زبان ناشی از عملکرد عصب شناختی معیوب است، آنها را بسیار متفاوت­تر از وقتی که اختلالات زبان را ناشی از نا مناسب بودن محیط بدانیم، درمان می­ کنیم. در اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار و زبان در مورد این مسئله بحث می شود.

بنابراین وقتی در مورد یک اختلال زبانی بحث می­ کنیم آگاه شدن از مدلی که استفاده می ­شود مهم است. بسیار امکان دارد که متخصصین درباره این که چه مدلی برای ارائه پدیده اختلال زبان بهترین است توافق نداشته باشند. در حقیقت هیچ مدلی در این زمینه وجود ندارد که هر متخصصی آن را تأئید کند. اما بحث در مورد چگونگی تأثیر این تفاوتها در کار بالینی ممکن نیست مگر این که مدلها و فرضیات در ذهن ما روشن باشند. اجازه دهید یا بعضی از مدلهایی آشنا شویم که برای بحث در مورد اختلالات زبان در کودکان استفاده شده­ اند.

منبع اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار در تهرانسر

  1. کتاب اختلالات زبان ریا پائول
  2. iranaudiology

اختلالات اضطرابی و اختلالات گفتار  ؛ برای اطلاعات بیشتر در زمینه مدلهای اختلالات زبان در کودکان، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

مدلهای اختلالات زبان در کودکان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گفتار درمانی

اتیسماختلالات اضطرابی و عاطفی و اختلالات گفتار و زبان در کودکاناختلالات یادگیریارتباطارتباط غیرکلامیارتوپد فنیبزرگراه فتحبلوار گلهابیش فعالیتاخیر در رشد گفتار و زبانتلفظ صداتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصچیتگرخلیج فارس غرب تهراندیر صحبت کردنشهرک آزادیشهرک آسمانشهرک سیناشهرک فرهنگیانکودکانگفتاردرمانیگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهراننوروفیدبک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *