گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

اختلالات گفتار و زبان

معرفی محله خلیج فارس(شماره 2) :

محله خلیج فارس یا شماره 2 از محله های منطقه ۱۸ جنوب غرب شهر تهران می باشد. محله خلیج فارس(شماره 2) دارای دو بخش خلیج فارس شمالی و جنوبی است. در ابتدا خلیج فارس شمالی و سپس خلیج فارس جنوبی ساخته و شکل گرفته است. در این مقاله می خواهیم درباره گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) صحبت کنیم .

 تاریخچه محله خلیج فارس(شماره 2):

زمین ها و املاک خلیج فارس شمالی متعلق به فرمانروای روستای یافت آباد و نیز افرادی چون میراسلامی و غلامرضا حقانی، یدالله بیگلو بوده است. زمین های محله خلیج فارس اکثرا  جهت کشاورزی استفاده میشده است. و بعدها اقدام به ساخت مجموعه ورزشی در این منطقه شد. مراحل رشد محله خلیج فارس جنوبی در 3 مرحله تحقق یافت:

مرحله اول اواخر سال‏های دهه 1340 و اوایل دهه 1350 است که  بدلیل توسعه سیستم آبرسانی محلی و ایجاد خدمات شهری در محل باعث ایجاد هسته‏ های اولیه در محله شد.

مرحله دوم سال‏های 57 و 58 تا سال 1360 است که به علت شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم درکشور، موج مهاجرت به شهرها و به خصوص شهر تهران این محله نیز مانند سایر محلات شهر تهران هدف گروه‏ های مهاجر قرار گرفت.

مرحله سوم در سال های 1373 و 1374 است که به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور بعد از جنگ تحمیلی و عدم سخت گیری‏ های بخش دولتی و بخصوص شهرداری‏ ها، بیشترین رشد در محله خلیج فارس یا شماره 2 بوجود آورد.

مرزبندی محله خلیج فارس(شماره 2):

این محله در انتها به قلعه حسن خان یا شهر قدس در بزرگراه تهران ختم می شود. از سمت شمال به بزرگراه فتح و خیابان آذری یعنی منطقه‌های ۹ و ۲۱ و از  سمت جنوب هم به منطقه ۷ بزرگراه آیت الله سعیدی یا بزرگراه تهران به ساوه ختم می شود. در  سمت غرب منطقه ی ۱۸ بزرگراه آزادگان قرار دارد و در سمت شرق آن هم بزرگراه آیت الله سعیدی در منطقه ۱۷ و منطقه ۱۹ دیده می شوند

 محدودیت ترافیکی محله خلیج فارس(شماره 2):

محله خلیج فارس محدودیت ترافیکی ندارد و مردم محله به راحتی در این منطقه رفت و آمد می کنند

 دسترسی به مترو محله خلیج فارس(شماره 2):

به آسانی از طریق دو ایستگاه متروی آزادگان و نعمت‌آباد به منطقه ی خلیج فارس دسترسی پیدا کرد.

عوامل تاثیر گذار  در جذب جمعیت محله خلیج فارس(شماره 2):

به دلیل وجود تعداد بالای کارخانه در قسمت شمالی محله خلیج فارس و در کنار جاده‏قدیم کرج از جمله: کارخانه سپنتا، ویتانا، کارخانه فربت، گمرگ شهریار، کارخانه آسفالت خلیج و خود مجموعه سوارکاری نوروزآباد که به عنوان عوامل جذب نیرو  نقش تعیین‏ کننده را داشته و نیروهای مشغول در این مجموعه‏ ها به علت آسانی و  قیمت های مناسب زمین‏ها این محله را برای سکونت انتخاب می‏کردند. همچنین وجود امکانات شهری مانند آب و سیستم برق‏رسانی و… همچنین به دلیل وجود بیمارستان شماره 2 ( فیاض بخش)  نقش اساسی در جذب جمعیت در محله خلیج فارس داشته است. از دلایل دیگر  می توان به دسترسی به راه های اصلی ارتباطی کشور در آن دوره و مجاورت در کنار راه های ارتباطی جاده‏ قدیم کرج و راه ‏آهن تهران تبریز اشاره کرد.

سابقه دست ‏به‏ دست شدن این ناحیه بین شهرستان‏ها و بخش‏های استان تهران تابع روند تغییرات محله خلیج فارس شمالی بوده است. قبل از انقلاب اسلامی محله خلیج فارس‏ جنوبی  و شمالی در محدوده حریم ناحیه 4 شهرداری تهران (براساس تقسیم بندی قدیمی شهرداری تهران) قرار داشته، پس از انقلاب اسلامی و در سال 1364 به شهرستان ری و بخش کهریزک ملحق گردیده، در سال 1368به بخش اسلام‏شهر شهرستان ری، در سال 1374 به بخشداری چهاردانگه از توابع روستای فیروزبهرام از فرمانداری اسلام‏شهر ملحق و در سال 1378 ناحیه  خلیج به بخش سولقان و بخشداری کن فرمانداری تهران، در تاریخ 1385/01/01 مجدداً به تهران و به منطقه 18 شهرداری تهران و به داخل محدوده خدماتی تهران الحاق گردید و در همان سال نیز به دو محله خلیج فارس شمالی و جنوبی تقسیم گردید.

رودخانه کن پس از عبور از منطقه بالادستی خود و بعد ازتقاطع  خیابان ثارالله به عنوان مرز محله خلیج فارس‏جنوبی و محله شادآباد قرار گرفته که پس‏از طی مسیر به سمت جنوب و گذر از زیر بزرگراه آزادگان در محدوده شهرک‏های گلشهر و گلدسته و راه‏ آهن تهران- اهواز و پس از طی مسافتی در حدود 33 کیلومتر از سرچشمه خود در رشته کوه‏های توچال و امامزاده داوود در حریم منطقه 18 شهرداری تهران و بخش غارغربی شهرستان ری ناپدید میشود.(کتاب آب تهران- سازمان آب منطقه ‏ای تهران)

مشکلات محله خلیج فارس تهران :

 1. عدم وجود یا کافی نبودن تعداد بوستان و فضای سبز، فروشگاه، پاساژها، موسسات آموزشی در سطح محله بررسی شد.
  عدم ساماندهی صنایع و مشاغل مزاحم و عاملان سد معابر به ویژه دستفروشان
 2. وجود کارگاه ها و واحدهای صنعتی اعم از شرکت های شن و ماسه سازی فربت و شن نما
 3. مشکل در روشنایی خیابان ها، کوچه ها و معابر، جابه جایی و انتقال تیرهای برق مزاحم در پیاده روها،
 4. عدم­ساماندهی­تردد­تریلرها­وخودروهای­سنگین
 5. تعداد ناکافی مجموعه های ورزشی چند منظوره در سطح محله، کتابخانه، سینما، سالن اجتماعات
 6. عدم وجود خانه بهداشت، سلامت و مشاوره در سطح محله، احداث داروخانه شبانه روزی

نزدیک ترین مرکز توانبخشی به محله خلیج فارس کلینیک توانبخشی طراوت واقع در تهرانسر است که شامل خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی، نوروفیدبک و ارتوپدفنی است به دلیل نزدیکی محله تهرانسر و محله خلیج فارس(شماره 2)، دسترسی اهالی این محله به کلینیک توانبخشی طراوت بسیار آسان است به طوری که مسیر این دو محله تقریبا بدون ترافیک است و اهالی این منطقه بین مدت 10 دقیقه تا 20 دقیقه می توانند خود را بین کلینیک برسانند.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) :

گفتاردرمانی یکی از رشته های توانبخشی است و زیر مجموعه رشته های علوم پزشکی است. رشته های توانبخشی شامل: فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، ارتوپد فنی، کاردرمانی و گفتاردرمانی است. دانش آموخته های رشته گفتاردرمانی در دانشگاه با یادگیری واحدهای آناتومی و فیزیولوژی بخش های از بدن که مربوط به گفتار و زبان می باشند مانند مغز،  گوش و حلق و بینی، شش ها، عضلات مربوط به گفتار و زبان و  گذراندن واحدهای روانشناسی، زبان شناسی و واحدهای تخصصی  تئوری و کارآموزی گفتار و زبان به عنوان متخصص گفتاردرمانی فارغ التحصیل می شوند و به عنوان یک نیروی متخصص و کارآمد جهت ارتقای سلامت وارد جامعه می شوند. گفتاردرمانی یک سرویس مداخله ای است که بر بهبود گفتار و توانایی های درک و بیان زبان از جمله زبان غیرکلامی کودک تمرکز دارد. گفتاردرمانگران یا آسیب شناسان گفتار و زبان متخصصانی هستند که این خدمات را ارائه می دهند. گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) شامل دو بخش می شود:

 • هماهنگ کردن دهان برای تولید صداها در اجرای کلمات و جملات ( برای شکل گیری تولید و تلفظ، روانی گفتار و تنظیم حجم صدا و صوت) مثلا درمان کودکان دارای اختلال تلفظ صداهای گفتاری، افراد دارای لکنت
 • درک و بیان زبان ( استفاده از زبان از طریق  صحبت کردن، نوشتن، تصاویر، حالات بدن و انواع نشانه ها و استفاده از زبان از طریق سیستم های ارتباطی دیگر شامل کامپیوترها، شبکه های اجتماعی و..) مثلا کودکان دارای تاخیر زبانی، اتیسم، کم شنوایی و افرادی که دچار  سکته مغزی می شوند.

علاوه بر آن نقش آسیب شناسان گفتار و زبان، درمان اختلالات بلع که همه ی جنبه های خوردن را دربرمی گیرد، می باشد مانند افرادی بزرگسالی  که در اثر ضایعات عصبی دچار سکته مغزی می شوند یا کودکانی که از بدو تولد دچار اختلالات بلع هستند.

واژگان کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

خدمات گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

خدمات گفتاردرمانی زیر شایع ترین عللی که کودکان و بزرگسالان به گفتاردرمانی نیاز پیدا می کنند عبارتند از موارد زیر:

 خدمات گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) دراختلالات گفتاری:

 1. اختلالات تولیدی (تلفظی: این اختلال می تواند با یا بدون اختلالات ساختاری باشد در خیلی از موارد کودک هیچ مشکل ساختاری ندارد اما در تلفظ برخی صداها مشکل دارد اما  در بعضی از موارد اختلالات تلفظ  در نتیجه آسیب هایی در هماهنگی اجزاء دخیل در مکانیسم های حرکتی گفتار (تارهای صوتی، زبان، لب ها، دندان ها، سخت کام، نرم کام و ریه ها) ایجاد می شود. هم چنین اختلالات شنوایی و شکاف لب و کام نیز می توانند باعث ایجاد مشکلات تولیدی شوند.
 2. اختلالات بلع و تغذیه دهانی: اختلال در بلع مشکلی پایدار در انتقال غذا و مایعات از دهان به سمت معده است. این اختلال در کودکان و افراد بزرگسال بویژه آنهایی که سکته مغزی کرده اند شایع تر است.
 3. اختلالات روانی کلام: این اختلال تحت عنوان لکنت یا قطع جریان طبیعی گفتار به وسیله ی تکرارهای پی در پی یا کشیده گویی صداها، هجاها یا کلمات در گفتار یا ناتوانی فرد در شروع کلمه، تشخیص داده می شود.
 4. آپراکسی : زمانی که فرد در بیان درست و پایدار آنچه می خواهد بگوید مشکل دارد. این مشکل به ضعف یا فلجی عضلات گفتار مربوط نیست.
 5. اختلالات صوت مانند:
  1. اختلالات آواسازی : این اختلال زمانی به وجود می آید که تغییراتی در تارهای صوتی رخ داده باشد. این تغییرات می توانند باعث نفس آلود شدن، گرفتگی یا گوش خراش شدن صدا شود.
  2. بلندی و زیر و بمی : افرادی درمان بلندی صدا را دریافت می کنند که در اثر اختلالات آواسازی یا نودول ها و پولیپ های تارهای صوتی، بلندی صدایشان آنقدر پایین بیاید که شنیدن آن برای شنونده سخت باشد. اختلالات زیر و بمی شامل نمونه هایی از بم بودن بیش از حد صدا در مردان و زیر بودن بیش از حد آن در زنان است.
  3. اختلالات تشدید : افرادی که از طریق بینی صحبت می کنند یا به اصطلاح دچار خیشومی شدگی هستند.

خدمات گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در اختلالات زبان

 1. اختلالات درکی : زمانی که کودک در درک صحبت دیگران دچار مشکل می شود.
 2. اختلالات بیانی : در این اختلال افراد به سختی کلمات را کنار هم قرار می دهند. این افراد معمولا واژگان محدودی دارند یا اینکه نمی توانند از زبان در یک مسیر اجتماعی مناسب استفاده کنند.
 3. آفازی: این اختلال زبانی شامل طیفی از مشکلات از ناتوانی در بخاطرسپردن کلمات تا ناتوانی کامل در صحبت کردن، خواندن یا نوشتن می باشد . این اختلال می تواند در اثر ضربه به سر، سکته های مغزی، تومور مغزی، عفونت یا دمانس رخ دهد.

واژگان کلیدی: خدمات گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

تاخیر زبان چیست؟

تاخیر زبان هنگامی به وجود می آید که زبان کودک آهسته تر از کودکان هم سنش رشد کند در حالیکه روند طبیعی رشد را طی می کند. برای مثال یک کودک 4 ساله ممکن است فقط در سطح یک کودک 2.5 ساله زبان را درک کند و/یا استفاده کند. یک کودک می تواند تاخیر در زبان دریافتی (درک زبان) یا زبان بیانی ( استفاده از زبان) داشته باشد.

تاخیر زبان می تواند اولیه یا ثانویه باشد. زمانی تاخیر زبان ثانویه است که کودک مشکل دیگری دارد که بر مهارتهای زبانی اش تاثیر گذاشته است مانند اتیسم، آسیب شنیداری و تاخیر کلی رشد. زمانی که تاخیر زبان اولیه است، مشکل دیگری تشخیص داده نشده است. جهت رفع تاخیر زبانی گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) واقع در تهرانسر آماده خدمت رسانی می باشد.

نشانه های رایج در تاخیر زبانی چه مواردی هستند؟

 • تاخیر در صحبت کردن و گفتن اولین کلمات که تا سن 12تا18 ماهگی ظاهر نشود.
 • کودک اولین کلماتش را کسب می کند اما به گسترش کلمات جدید با سرعت ادامه نمی دهد.
 • در دوسالگی، کودک کمتر از 50 کلمه بیان می کند و از ترکیبات دوکلمه ای استفاده نمی کند.
 • کودک در فهمیدن آنچه گفته شده و دنبال کردن دستورات مشکل دارد.
 • صداهای زبانی کودک(درست تلفظ کردن صداها) برای آن سن کودک کامل نیستند.
 • کودکان کوچک تر ممکن است در تماس چشمی، توجه به فعالیت ها، صحبت کردن ، استفاده از صداها و اشارات مشکل داشته باشند.
 • مشکل در پاسخ دادن به سوالات
 • مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات در جملات(عدم رعایت ساختار گرامری در جملات)
 • مشکل در خواندن و نوشتن
 • مشکل داشتن جهت رساندن منظور خود به دیگران با استفاده از گفتار
 • استفاده از گرامر ( دستور) اشتباه

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در درمان تاخیر رشد گفتار و زبان، گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در درمان دیر صحبت کردن کودکان

اختلال تلفظ و گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

ناتوانی در تولید درست صداها در گفتار، اختلال تولید یا تلفظ نامیده می شود. کودکانی با اختلال تلفظ معمولا خطاهایشان را در مجموعه ی کوچکی از صداها نشان می دهند ( برای مثال ر، ل، س) . در اکثر مواقع علت شناخته شده ای برای اختلال تلفظ وجود ندارد و بنظر میرسد که در نتیجه یادگیری اشتباه است. خطای تولیدی می تواند در همه ی حالت ها (برای مثال در ابتدا، وسط یا انتهای یک کلمه) یا فقط در یک موقعیت (برای مثال پایان یک کلمه) رخ دهد. کودکانی با اختلال تلفظ معمولا نقص گفتاری خفیف تا متوسط دارند و گفتار اکثر آنها به دلیل وجود خطاها برای شنوندگان ناآشنا و غریبه قابل فهم نیست.

اختلال تلفظ با موارد دیگر همچون داشتن لهجه تفاوت دارد. کودکان و بزرگسالانی با اختلال تلفظ قادر به تلفظ درست صداها مطابق با زبان بومی خود نیستند. آنها ممکن است صدای “ل” را جایگزین صدای “ر” کنند. برای مثال کلمه ی “جارو” را “جالو” تلفظ کنند. خطاهای تولیدی صداهای گفتاری می توانند ناشی از علل متفاوتی شامل علل حرکتی، رشدی، نورولوژیکال (عصبی) یا سندرم های ژنتیکی باشند. با این حال در اغلب اوقات علت ناشناخته است هرچند که دانستن علت، می تواند کمکی برای درمان باشد. جهت رفع اختلالات تلفظ گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) واقع در تهرانسر آماده خدمت رسانی می باشد.

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در درمان اختلال تولید یا تلفظ

لکنت در کودکان

لکنت یک اختلال گفتاری است که در آن جریان روان گفتار مختل می شود. لکنت با تکرار کلمات موقع یادگیری صحبت در کودک متفاوت است. لکنت می تواند برقراری ارتباط را برای کودک سخت کند. لکنت می تواند تدریجا شروع شود و در طی زمان گسترش یابد یا اینکه بطور ناگهانی دیده شود. افراد دارای لکنت اغلب صداها، هجاها یا عبارات خاصی را تکرار می کنند (م م م مثل این) ، آنها را می کشند (ممممثل این) یا وقفه های غیر طبیعی از صداها یا هجاهای خاص را تجربه می کنند.  از دیگر علائم لکنت می توان به مارد زیر اشاره کرد:مکث (pausing): بین جملات فرد دارای لکنت فاصله زمانی کوتاهی می افتد، در این حالت دهان باز است و بعد از چند لحظه بسته می شود و گفتار ادامه پیدا می کند. تنش (tension): تنش های فیزیکی و روانی از علائم لکنت شدید است و ارزش تشخیصی خوبی دارند. سرعت ناموزون: سرعت گفتار این افراد زمانی که در جریان گفتار مبتلا به لکنت می شوند اغلب آهسته است و ریتم منظمی ندارد. و در بقیه موارد ممکن است سرعت معمولی یا اندکی سریع تر از حد معمول باشد. به میان اندازی (interjection): در این حالت فرد دارای لکنت صداها، هجاها، کلمات یا عباراتی را به میان صحبت خود می آورند تا فاصله بین کلمات و جملاتشان را پر کنند. مثال: من اااا خوشحال ااا هستم.

درمان لکنت کودکان و گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

درمان لکنت در کودکان به این معناست که به کودک آموخته می شود به شیوه راحت تر و با داشتن احساس و نگرش خوب نسبت به تکلمش، صحبت کند. بنابراین مدت و نوع درمان شدیدا بستگی به نیازهای کودک دارد. فهرستی از نمونه اهداف درمانی برای کودک دارای لکنت عبارتند از:

 • کاهش دادن تعداد وقوع لکنت
 • کم کردن فشار و تقلا در لحظات لکنت
 • کار بر روی کاهش اجتناب از کلمات یا موقعیت ها
 • آموزش بیشتر درباره ی لکنت
 • استفاده از مهارت های ارتباطی موثر مانند تماس چشمی و..

کارکردن با یک گفتاردرمانگر که در زمینه لکنت دانش و تخصص دارد می تواند به آموزش کودکتان در صحبت کردن به خوبی و با موفقیت کمک کند.

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در درمان لکنت کودکان

درمان لکنت در بزرگسالان و گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)

درمان در نوجوانان و بزرگسالان بر مدیریت کردن لکنت متمرکز می شود. یک گفتاردرمانگر می تواند آنها را در داشتن احساس فشار و تنش کمتر و صحبت راحت تر در مدرسه، کار و سایر موقعیت های اجتماعی کمک کند. این استراتژی ها می توانند افراد را در روبرو شدن با موقعیت های گفتاری مثل صحبت کردن با تلفن یا سفارش دادن غذا در رستوران که ممکن است باعث نگرانی و یا ناراحتی آنها شوند، کمک کنند.

روش های درمانی متفاوتی برای درمان لکنت در بزرگسالان وجود دارد از جمله:

 • Fluency shaping یا شکل دهی روانی: این تکنیک درمانی بر تغییر و بهبود ویژگی های گفتاری مانند سرعت گفتار، صداهای دارای وقفه یا کشیده گویی اشاره دارد. این درمان هم چنین بر آرام سازی عضلات گفتار با مشاهده ی تنفس، تارهای صوتی و اندام های تولیدی آرام متمرکز می شود.
 • Modification therapy for stammering: این درمان سعی بر اصلاح و تغییر لحظات بروز لکنت دارد. این درمان همچنین بر کاهش ترس از لکنت و حذف رفتارهای اجتنابی ناشی از این ترس تمرکز دارد.
 • درمان شناختی رفتاری : این درمان به افراد بزرگسال کمک می کند با کاهش اثر و بار اختلال ارتباطی بر کیفیت زندگی، با آن کنار بیایند و هماهنگ شوند.
 • دستگاه های الکترونیکی: دستگاه های الکترونیکی معمولا در گوش شخص قرار داده می شوند و هدف آنها افزایش روانی فرد دارای لکنت است. یکی از این دستگاه ها (AAF) است که به فرد کمک می کند صدای خودش را با کمی تاخیر بشنود.
 • گروه های حمایتی: شما تنها نیستید. گروه های حمایتی راه بسیار خوبی برای ملاقات با افرادی است که با لکنت سر و کار داشته اند. این گروه ها می توانند در ایجاد اعتماد به نفس، صحبت در یک محیط امن و کشف راه های جدید برای هماهنگ شدن با لکنت، شما را یاری دهند.

 

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در درمان لکنت بزرگسالان

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در اتیسم

تقریبا برای هر کسی با تشخیص اختلال طیف اتیسم گفتاردرمانی پیشنهاد می شود. گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)  می تواند افراد دارای اختلال طیف اتیسم را در بهبود توانایی هایشان برای برقراری ارتباط و تقابل با دیگر افراد کمک کند. بسته به سطح اتیسم فرزندتان، درمانگر روی یکی یا همه ی این توانایی متمرکز می شود.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) جهت بهبود مهارت های کلامی کودکان دارای اتیسم

این شیوه از درمان می تواند افراد را در بهبود مهارت های کلامی یاری رساند؛ مواردی مانند:

 • نام بردن درست افراد و اشیاء
 • بیان بهتر احساسات و عواطف
 • استفاده بهتر از کلمات و جملات
 • بهبود سرعت و ریتم گفتار

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) جهت بهبود ارتباط غیر کلامی در کودکان دارای اتیسم

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)مهارت های ارتباط غیر کلامی را نیز آموزش می دهد؛ مواردی مانند:

 • استفاده از علامت های دستی یا زبان اشاره
 • استفاده از نمادهای تصویری برای برقراری ارتباط

فعالیت های گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) همچنین شامل مهارت های اجتماعی و رفتارهای اجتماعی طبیعی نیز میباشد. برای مثال کودک یاد می گیرد چگونه ارتباط چشمی برقرار کند یا اینکه در چه فاصله ی مناسبی از دیگر افراد قرار بگیرد. این مهارت ها تقابل با افراد را برای او آسان تر می کنند.

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در طیف اتیسم

 

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) و اختلال یادگیری در کودکان چیست؟

اختلال یادگیری در کودکان به این معنی است که کودک در یادگیری مباحث خاصی در مدرسه دچار مشکل می شود. کودک دارای اختلال یادگیری ممکن است در خواندن، نوشتن یا ریاضیات با مشکلاتی مواجه شود. مهارت او به نسبت حد مورد انتظار از سن، پایه تحصیلی و هوش او پایین تر است. مشکل اختلال یادگیری به اندازه ی کافی مضر هست که در مدرسه و فعالیت های روزانه کودک دخالت کند.

اختلال یادگیری در کودکان چه دلایلی دارد؟

کارشناسان معتقدند که اختلال یادگیری در کودکان به واسطه مشکلی در سیستم عصبی رخ می دهد. مشکل ممکن است در ساختار مغز باشد و یا مواد شیمیایی در مغز به درستی کار نکنند. در نتیجه یک کودک با اختلال یادگیری اطلاعات را به نحو دیگری دریافت، پردازش یا مرتبط می کند.

کدام کودکان در خطر اختلالات یادگیری هستند؟

اختلالات یادگیری ممکن است با موارد زیر مرتبط باشند:

 • مشکلات دوران بارداری
 • مشکلات هنگام تولد یا دوران نوزادی
 • دیگر وضعیت های سلامتی مانند ADHD (اختلال نقص توجه/ بیش فعالی)

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در اختلالات یادگیری

سکته مغزی

در بریتانیا حدودا هر 5 دقیقه یک نفر به سکته مغزی دچار می شود. این آمار در جهان درحال افزایش و رسیدن به هر 2 دقیقه است. سکته مغزی غالبا در نیمکره چپ مغز اتفاق می افتد و نیاز به برنامه های توانبخشی برای کمک به بازگشت استقلال این افراد وجود دارد.

نقش گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در سکته مغزی

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) همه ی جنبه های درمان سکته مغزی را شامل می شود و به افراد در مدیریت ارتباط و مشکلات بلع که ممکن است بعد از سکته مغزی با آنها روبرو شوند کمک می کند.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) و ارتباط در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند

یک سوم افراد مبتلا به سکته مغزی به مشکلات ارتباطی دچار می شوند. لازم است یادآور شویم که مشکلات ارتباطی بر هوش شخص اثری نمی گذارند، بلکه ممکن است در درک صحبت های دیگران و بیان افکارشان با مشکل مواجه شوند.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) همه ی جنبه های ارتباط را که ممکن است تحت تاثیر سکته مغزی قرار گرفته باشند را تشخیص می دهد. این جنبه های ارتباطی شامل موارد زیر است:

 • مشکل در درک صحبت های دیگران ( آفازی دریافتی)
 • مشکل در استفاده از کلمات و جملات برای بیان آنچه می خواهند بگویند (آفازی بیانی)
 • مشکل در فکر کردن به کلماتی که می خواهند استفاده کنند (مشکلات واژه یابی)
 • مشکلات خواندن (دیس لکسیا) و مشکلات نوشتن (دیس گرافیا)
 • ضعف عضلانی که گفتار را نامفهوم و غیرقابل درک برای دیگران میکند (دیزآرتری)
 • مشکل در حرکت دادن ماهیچه ها در توالی درست برای بیان واضح ( دیس آپراکسیا)

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در سکته مغزی

خوردن، آشامیدن و بلع

قریب به 78% افراد مبتلا به سکته مغزی درجات مختلفی از اختلال در بلع (دیس فاژیا) را تجربه  می کنند. این اختلال می تواند به افزایش خطر سوء تغذیه، کم آبی، گیر کردن غذا در گلو و آسپیریشن منجر شود.

درمانگران گفتار و زبان می توانند تا حد امکان، لذت از خوردن و آشامیدن امن را برای فرد دچار سکته مغزی فراهم کنند و از خطرات احتمالی پیش روی بیمار پیشگیری کنند.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)  و اختلال بلع در کودکان (علل، علائم و درمان)

زمانی که کودک در بلعیدن غذاها یا مایعات دچار مشکل می شود اختلال بلع (دیسفاژی) رخ می دهد. این اتفاق می تواند در هر کدام از مراحل بلع ایجاد شود.

اختلال بلع (دیسفاژی) در کودکان به چه معناست؟

یک کودک با اختلال بلع ممکن است در بلعیدن غذاها یا مایعات که شامل بزاق دهان هم می شود، مشکل داشته باشد. هم چنین کودک ممکن است موقع بلعیدن احساس درد کند. برای یک کودک با اختلال بلع، انتقال مقدار مناسبی از مواد غذایی به بدن به سختی صورت می گیرد که این اتفاق می تواند در رشد کودک و وزن گیری او، خلل ایجاد کند.در بدن انسان، حدود 50 جفت ماهیچه و 6عصب مغزی در عمل بلع مشارکت می کنند. هر گونه تغییر اشتباه در هر کدام از مراحل فرایند بلع، باعث بروز اختلال بلع یا دیسفاژی می شود. اختلالات بلع و تغذیه در کودکان شایع است. تقریبا 25% تا 45% کودکان طبیعی در حال رشد، نمونه هایی از این اختلالات را نشان می دهند.

اختلال بلع در کودکان چه علائم و نشانه هایی دارد؟

اگرچه بطور کلی علائم اختلال بلع در هر کودک متفاوت است اما علامت اصلی آن ناتوانی کودک در بلعیدن درست غذاها یا مایعات است. دیگر نشانه های همراه می توانند شامل موارد زیر باشند.

علائم اختلال بلع در نوزادان (از تولد تا 1 سالگی) و کودکان (1تا 3 ساله)

 • سرفه
 • بازگشت سر به عقب
 • خفگی یا گیر کردن غذا در گلو
 • دشواری در تنفس هنگام خوردن
 • گریه بیش از حد
 • استفراغ
 • از دست دادن یا کاهش وزن

علائم اختلال بلع در کودکان بالای 3سال

 • سرفه
 • دشواری در تنفس هنگام خوردن
 • خفگی یا گیر کردن غذا در گلو
 • آبریزش دهان
 • غذا خوردن آرام
 • احساسی شبیه به اینکه غذا در گلو مانده
 • از دست دادن یا کاهش وزن
 • تغییر در صدا

اختلال بلع در کودکان چه دلایلی دارد؟

تنوع زیادی از بیماری ها و نقص های ژنتیکی وجود دارند که باعث ایجاد اختلال بلع در کودکان می شود. تعدادی از شایع ترین دلایل دیسفاژی در کودکان عبارتند از:

 • بازگشت اسید به مری یا «ریفلاکس گاستروازوفاژیال»
 • شکاف لب یا کام
 • فلجی تارهای صوتی

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) چگونه اختلال بلع در کودکان را درمان می کند؟

درمان اختلال بلع در کودکان می تواند طیفی از رفتاردرمانی تا دارودرمانی و جراحی را شامل شود. گفتاردرمانگر (آسیب شناس گفتار و زبان) با کودک کار می کند و به همراه دیگر متخصصین، مشکل را تشخیص داده و برنامه ی درمانی مناسب کودک را برایش تدارک می بینند.

کلیدواژه ها: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) و اختلال بلع در کودکان

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) و اختلال بلع در بزرگسالان

اختلال بلع در بزرگسالان یک اختلال رایج  است و شیوع آن بین %17تا 63% تخمین زده می شود. برای اینکه چرا اختلال بلع در بزرگسالان شایع است دلایلی وجود دارد: هم چنان که بدن پیر می شود حساسیت و ضعف عضلات، از جمله عضلات صورت، حفره دهان، حلق، مری و اعضای داخلی افزایش می یابد. این تغییرات در زمان بزرگسالی به این معناست که فرد زمان بیشتری را صرف جویدن و بلعیدن غذا می کند و تکه های غذا در راه های هوایی فوقانی باقی می مانند و احتمال وقوع آسپیریشن و پنومونی را در شخص افزایش می دهند.

علائم رایج در اختلال بلع در بزرگسالان

توانایی غذاخوردن یکی از مهم ترین و پایه ای ترین عملکردهای بدن بوده و نقشی اساسی در کیفیت زندگی بازی می کند. در زمان غذاخوردن است که ما در کنار خانواده و دوستان خود جمع می شویم و این اتفاق به عنوان نقش کلیدی وقایع اجتماعی زندگی می باشد. عدم توانایی خوردن به طور مناسب می تواند فرد سالمند را از شرکت در بسیاری از فعالیت های روزمره دور سازد و منجر به محرومیت اجتماعی شود. برای همه ی افراد بزرگسال، توجه و واکنش درست به علائم رایج در اختلال بلع لازم و ضروری است. اگر یک فرد سالمند از مشکلات بلع خود، آگاهی نداشته باشد ممکن است احتمال خطر پنومونی و حتی مرگ را در خود افزایش دهد. اگر در خود یا یکی از نزدیکان، هر کدام از علائم اختلال بلع در بزرگسالان را هنگام مصرف وعده ی غذایی یا بعد از آن مشاهده کردید باید به وجود اختلال بلع (دیسفاژی) شک کنید:

 • طولانی شدن زمان وعده غذایی – خوردن یک وعده غذایی معمولی بیش از 25تا 30 دقیقه به طول می انجامد
 • جویدن بیش از حد معمول
 • رها کردن غذا در بشقاب – اشتهای ضعیف به خوردن غذا
 • عدم توجه به بو و مزه ی مواد غذایی
 • آبریزش دهان یا ریختن غذا از لب ها روی چانه و لباس ها
 • آبریزش بینی در طی تغذیه (علامتی مبنی بر اینکه نرمکام، مسیر حفره بینی را به طور کامل نمی بندد)
 • خشکی دهان (از دست دادن بزاق مرطوب کننده دهان)
 • ماندن غذا در گلو بیش از حد معمول
 • بیش از حد صاف کردن گلو و سرفه کردن
 • ایجاد تغییراتی در صدا (ممکن است صدا خشن یا با تقلا باشد)
 • ماندن غذا داخل گونه ها
 • ایجاد انسداد یا وقفه هنگام بلع
 • رفلاکس اسیدی، سوزش معده
 • درد قفسه سینه
 • پنومونیا
 • گفتار ناواضح، دشواری در تولید صداها
 • خستگی بیش از حد
 • کم آبی بدن
 • بهبودی دیرهنگام زخم ها

برای درمان اختلال بلع  در بزرگسالان بایستی به یک  متخصص گفتاردرمانی در زمینه بلع مراجع شود.

کلیدواژه ها: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) و اختلال بلع در بزرگسالان

اختلال صوتی چیست؟

اختلالات صوتی شامل طیفی از شرایطی است که حنجره را تحت تاثیر قرار می دهد. این شرایط می توانند باعث ایجاد تغییراتی در صدا (دیسفونیا) یا از دست دادن صدا (آفونیا) شوند. این تغییرات می توانند بر کیفیت و بلندی صوت تاثیر بگذارند برای مثال صدا را خشن، نفس آلود، ضعیف یا خسته کنند.

علل اختلالات صوتی چه مواردی هستند؟

اختلالات صوتی علل متنوعی دارند. تارهای صوتی ممکن است در اثر استفاده ی طولانی مدت گوینده از یک روش اشتباه و ناکارآمد در صحبت دچار آسیب شوند. در بعضی افراد ندول تارهای صوتی باعث خشن یا نفس آلود شدن صدا می شود. رشد این ندول های خوش خیم زمانی اتفاق می افتد که تارهای صوتی در اثر تکنیک غلطی که فرد موقع صحبت بکار میبرد برخورد شدیدی با یکدیگر داشته باشند. التهابات دستگاه تنفسی فوقانی و وضعیت های نورولوژیک (برای مثال سکته مغزی، بیماری پارکینسون و مالتیپل اسکلروزیس (MS)) می توانند باعث ضعف یا فلجی تارهای صوتی شوند. بیماری رفلاکس معده ای – حلقی(GERD) نیز در صورتیکه به موقع درمان نشود می تواند منجر به اختلالات صوتی شود. بعضی اختلالات صوتی بدون علت مشخص به وجود می آیند.

چه مواردی از علائم و نشانه های اختلالات صوتی می باشند؟

اگر احساس ناراحتی، تغییرات صوتی، خشونت در صدا، سرفه مزمن یا تنفس کوتاه و بریده بریده می کنید که بیش از 10 روز به طول انجامیده، باید توسط یک پزشک متخصصص گوش و حلق و بینی ارزیابی شوید. متخصصص گوش و حلق و بینی، حنجره را مورد معاینه قرار داده و مشکلات مربوط به تارهای صوتی را تشخیص می دهد.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) چگونه به درمان اختلالات صوتی کمک می کند؟

بعد از آنکه با پزشک خود درباره مشکل صوتیتان مشورت کردید، ممکن است خواستار خدمات گفتاردرمانی باشید. اکثر اختلالات صوتی از طریق صدادرمانی که توسط آسیب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمانگر) ارائه می شود، بهبودی پیدا می کنند. بعضی مشکلات صوتی نیز از طریق ترکیبی از درمان پزشکی یا جراحی و صدادرمانی کنترل می شوند. گفتاردرمانگر در طی صدادرمانی به کودک یا فرد بزرگسال می آموزد که به منظور پیشگیری از اختلال صوتی یا درمان آن، شیوه گفتاری خود را اصلاح کند.

برخی از انواع اختلالات صوتی که توسط گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) بهبودی می یابند:

 • جراحی حنجره
 • سرطان
 • فلجی تارهای صوتی
 • گرفتگی صدا ناشی از تنش عضلانی
 • ندول یا پولیپ تارهای صوتی
 • مشکلات حنجره
 • دیسفونیا
 • اختلالات زیر و بمی
 • صدای خشن و گرفته
 • صدای ضعیف
 • صدای دردناک
 • لرزش صدا

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در اختلالات صوتی

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در شکاف لب و کام

شکاف لب و کام چیست؟ و گفتاردرمانی چه تاثیری روی افراد دارای شکاف لب و کام دارد؟

شکاف یا فضای خالی است که در لب بالایی و/یا سقف دهان (کام) ایجاد می شود. شکاف لب و کام زمانی اتفاق می افتد که ساختارهای تشکیل دهنده لب یا کام در دوران جنینی به خوبی در کنار یکدیگر قرار نگیرند. دلایل ایجاد شکاف در لب و کام متعدد است و این اتفاق معمولا در نتیجه ی فاکتورهای متفاوتی بروز می کند که نه قابل پیش بینی هستند و نه قابل پیش گیری. احتمال اینکه شکاف لب و کام در نتیجه کارهایی باشد که مادر در دوران بارداری انجام داده یا نداده، بسیار کم است. شکاف می تواند: .فقط در لب باشد، فقط در کام رخ دهد و یا هردو لب و کام را در بر بگیرد. گاهی اوقات شکاف کام می تواند توسط لایه ای از سقف دهان مخفی بماند که به آن شکاف کام زیرمخاطی (submucous) گفته می شود. گاهی وقت ها هم شکاف می تواند بخشی از یک سندرم باشد، سندرم یعنی علائم مختلفی که در کنار یکدیگر رخ می دهند. افراد دارای شکاف لب و کام به دلیل مشکلات ساختاری که دارند، اغلب مشکلات گفتاری دارند، و برای بهبود وضعیت گفتارشان به گفتاردرمانی نیاز دارند با گفتاردرمانی می توان وضعیت و کیفیت گفتاری این افراد را تا حد زیادی بالا برد..

شکاف لب و کام و مشکلات گفتاری

شکاف ها غالبا ناحیه نرمکام در دهان را درگیر می کنند که حرکت آن موقع صحبت کردن ضروری است، و از ورود هوا به بینی موقع صحبت کردن، جلوگیری می کند. علاوه بر آن، درگیری نرمکام باعث می شود که کودک در تلفظ خیلی از صداهای گفتاری دچار مشکل شود و از طرفی دیگران به سختی متوجه صحبت های او می شوند. برای مثال در تلفظ خیلی از صداهای دهانی، نرمکام باید راه بینی را ببندد و بنابراین کودک دارای شکاف کام که توانایی این کار را ندارد در تلفظ این صداها با مشکل مواجه می شود. در درمان شکاف، فاصله ی موجود در نرمکام توسط عمل جراحی ترمیم می شود و کودک دارای این مشکل، اکنون راحت تر می تواند فاصله ی باقی مانده را ببندد.

گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در شکاف لب و کام

بعد از عمل جراحی ترمیم شکاف کام، اغلب کودکان روند رشد گفتار خود را به خوبی ادامه می دهند. در بعضی کودکان گفتار پرخیشومی (اصطلاحا تودماغی) کماکان باقی می ماند. این پرخیشومی شدگی می تواند در بعضی صداهای خاص با خروج هوا از بینی همراه باشد، در این حالت کودک ممکن است صداهای غیرطبیعی را جایگزین بعضی صداهای گفتاری کند. در اکثر صداهای گفتاری هوا مستقیما از راه دهان خارج می شود. در صداهای خیشومی مثل “م” و “ن” هوا به طور مستقیم از راه بینی خارج می شود.  به همین دلیل است که بیان کلماتی مثل “مامان” ، “نه” ، “نانا” برای کودک دارای شکاف آسان است. از طرفی ممکن است بیان کلماتی مثل “بابا” ، “دد” ، “پوپو” که در تلفظ آنها به خروج مستقیم هوا از راه دهان و هم چنین ایجاد فشار کافی نیاز دارند، برای کودک سخت باشد.

گفتار کودک بطور منظم توسط متخصص گفتاردرمانی (آسیب شناس گفتار و زبان) تیم شکاف مورد بررسی قرار می گیرد و راهکارهای درمانی مناسب جهت بهبود کیفیت گفتار به کودک ارائه می شود. در بعضی کودکان گفتاردرمانی به تنهایی نمی تواند مشکلات خیشومی شدگی و خروج هوا از بینی را بهبود ببخشد، و در اینصورت ممکن است عمل جراحی نیاز باشد. متخصص گفتاردرمانی همچنین می تواند کودک دارای شکاف لب و کام را در حل مشکلات احتمالی دیگر مانند: مسائل مربوط به رشد زبان (درکی، بیانی)، مشکلات یادگیری، کیفیت صوت و مهارت های ارتباطی یاری دهد. هر چه قدر زودتر کودکان دارای شکاف لب و کام خدمات گفتاردرمانی را دریافت کنند، وضعیت گفتار و زبان این کودکان سریعتر و بهتر، رو به بهبودی می رود. بنابراین خدمات گفتاردرمانی برای این گروه، ضروری و غیر قابل انکار است.

آپراکسی چیست؟

آپراکسی اختلالی عصبی  با شیوع  پایین است افراد دارای آپراکسی با وجود داشتن عضلات سالم در انجام بعضی حرکات اختلال دارند. این اختلال به شکل های مختلفی بروز کند از جمله: آپراکسی دهانی، آپراکسی اندام و آپراکسی گفتاری. افراد دارای آپراکسی دهانی توانایی انجام داوطلبانه حرکت دادن عضلات صورت را ندارند مثلا نمی توانند لب های خود را غنچه کنند یا اخم کنند . نوع دیگر آپراکسی، آپراکسی اندام است که بر حرکت دادن عمدی‌ اندام بدن مثل دست ها و پاها تاثیر می گذارد. آپراکسی گفتار بر حرکت دادن اندام گفتاری مانند دهان و زبان در حین صحبت کردن اثر می گذارد. در این نوع آپراکسی فرد تمایل به حرف زدن دارد و عضلات زبان و دهان از لحاظ فیزیکی توانایی گفتن کلمات را دارند. آپراکسی می تواند رشدی و اکتسابی باشد که آپراکسی رشدی در طول رشد گفتار و زبان کودک دیده می شود و آپراکسی اکتسابی به دلیل بیماری مانند سکته مغزی، ضربه مغزی و… پدیدار می شود.

علائم آپراکسی گفتاری چیست؟

 1. اختلال درکنار هم قرار دادن هجاها جهت بیان  کلمات
 2. اختلال در بیان کلمات طولانی یا پیچیده مانند اسپکتورانت
 3. بی ثباتی در گفتار مثلا صدا یا کلمه را در بعضی مواقع درست تلفظ می کنند
 4. استفاده بیش از حد از اشارات و حرکات بدن به جای صحبت کردن

نوع دیگری از آپراکسی، آپراکسی رشدی است که در کودکان دیده می شود که علائم آن عبارتند از:

 1. خزانه واژگان ضعیف
 2. مشکلات دستورزبان
 3. مشکل در تلفظ صداها
 4. مشکل در هماهنگی گفتار
 5. اختلال در بلع و غذا خوردن

گفتاردرمانی خلیج فارس( شماره 2) در آپراکسی

آسیب شناس گفتار و زبان می تواند افراد مبتلا به آپراکسی گفتار را در بهبود علائم آنها کمک کند. روش های درمانی می تواند شامل:

 • آموزش جایگاه تولید صدا ها
 • بهبود هماهنگی گفتار
 • بهره گیری از حواس دیگر برای کمک به بهبود گفتار مثلا  گوش دادن به صداهای ضبط شده فرد، استفاده از  فیدبک بینایی مانند آینه

گفتاردرمانی در خلیج فارس

گفتاردرمانی در خلیج فارس تهران

گفتاردرمانی در شماره 2

گفتاردرمانی در شماره 2 تهران

عبارات کلیدی: گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2) در شکاف لب و کام

آدرس: تهران، تهرانسر، چهارراه صدف، جنب بانک صادرات، پلاک 45، طبقه دوم(بالای پلیس+10)

تلفن:44508652-44504423

آدرس سایت:www.Taravatrehab.com

منابع:

www.Taravatrehab.com

https://www.iup.edu/special-ed/speech/services-offered/voice-disorders/

www.stanfordchildrens.org

https://www.kentcht.nhs.uk/childrens-therapies-the-pod/speech-and-language-therapy/cleft-lip-and-palate/

https://www.childrens.com/specialties-services/conditions/pediatric-swallowing-and-feeding-disorders

https://www.priorygroup.com/blog/the-role-of-speech-and-language-therapy-in-stroke-rehabilitation

https://www.priorygroup.com/

Paul, R. (2008). Interventions to improve communication in autism. Child and Adolescent Psychiatry Clinics of North America, 17(4), 835–856

https://www.expressable.io/https://www.expressable.io/services/stuttering-and-fluency/

https://www.stlouischildrens.org/conditions-treatments/stuttering

study.com

child development.com.au

www.parents.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گفتار درمانی

اتیسماختلالات یادگیریارتباطارتباط غیرکلامیارتوپد فنیبزرگراه فتحبزرگسالانبلوار گلهاتاخیر در رشد گفتار و زبانتلفظ صداتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصجسمیچیتگرخلیج فارس غرب تهراندیر صحبت کردنذهنیشهرک آسمانشهرک سیناگفتاردرمانی خلیج فارس(شماره 2)گفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانمهارت های اجتماعینوروفیدبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *