کاردرمانی در اختلالات حسی در تهرانسر

کاردرمانی در اختلالات حسی

کاردرمانی در اختلالات حسی در تهرانسر یکی از حیطه های مداخلات کاردرمانی است. شما ممکن است متوجه شوید که کودکتان، حساسیت غیر عادی به نور، صدا، لمس و… نشان می دهد. همچنین در مورد پوشیدن کفش ها یا لباس هایی که تنگ یا زبر هستند، مقاومت نشان دهد. کاردرمانی در اختلالات حسی برای این کودکان بسیار حائز اهمیت است. درمان اختلالات حسی، به طور معمول، شامل کاردرمانی، معرفی رژیم حسی و چالش های یکپارچگی حسی می باشد. این مداخلات مغز را آموزش می دهند تا به تحریکات مختلف، واکنش های متفاوتی نشان دهد.

درمان اختلالات حسی و چالش های پیش رو

هر فرد دارای اختلال حسی، ممکن است نیاز ها و مشکلات حسی خاص خود را داشته باشد. اولین قدم در درمان اختلالات حسی، شناسایی حسی است که حساس یا کم کار شده است. درمان اختلالات حسی، ممکن است شامل ترکیبی از کاردرمانی و تغییر سبک زندگی فرد باشد.

مداخلات در اختلالات حسی، شامل انجام فعالیتهایی، به کمک کاردرمانگر، می باشد که به بازآموزی حواس کمک می کند. بسیاری از کاردرمانگران از رویکرد یکپارچگی حسی استفاده می کنند. این رویکرد از یک محیط کنترل شده و محرک آغاز شده و روی مدیریت زندگی روزمره تمرکز می کند. رویکرد یکپارچگی حسی، ازفعالیتهای سرگرم کننده و محرک برای به چالش کشیدن حواس بیماران استفاده می کند.  فعالیت ها باید به گونه ای باشند که به کودک فشار نیاورده و حواس مختلف را ترکیب نکنند. چرا که این امر در ابتدا ممکن است باعث شکست کودک شود. هدف نهایی این است که کودک، این پاسخ های آموخته شده و مناسب را به محیط های خارج از کلینیک تعمیم دهد.

کاردرمانی در اختلالات حسی ؛ رژیم حسی در اختلالات حسی

یکی دیگر از مداخلات در اختلالات حسی، استفاده از یک رژیم حسی موثر است. در این روش ،فعالیتها به صورتی ملایم و سرگرم کننده معرفی می شوند. این کار می توانند طیف وسیعی از حواس را تسکین دهد. این روش برای بیمارانی که در خانه تمرین می کنند بیشترین تاثیر را دارد. بسته به حسی که تحت تاثیر است، درمان کاردرمانی همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از رویکرد یکپارچگی حسی
 • مداخلات بینایی. برای بهبود مهارت های بینایی-حرکتی، مناسب برای افرادی که در خواندن و نوشتن مشکل دارند.
 • مداخلات شنیداری. که به افراد گفته می شود که فرکانس ها و الگو های متفاوتی از صدا ها را گوش بدهند. برای تحریک مغز، هنگامی که راه می روند یا روی تخته تعادل قرار دارند، این کار را انجام می دهند.
 • روان درمانی برای افرادی به دلیل اختلالات حسی، دچار اختلال خلق شده اند.
 • گفتار درمانی

هدف  از کاردرمانی در اختلالات حسی در تهرانسر و سایر روش های درمانی، بهبود مهارت های زندگی می باشد. این اهداف شامل موارد زیر است:

 • فرد چگونه لمس می کند و لمس می شود
 • فرد چگونه حرکت می دهد و حرکت می کند
 • هماهنگی دو طرفه
 • مهارت های حرکات چشمی
  کاردرمانی در یکپارچگی حسی

  کاردرمانی در تهرانسر

کاردرمانی در اختلالات حسی ؛ یکپارچگی حسی چیست؟

یکپارچگی حسی به روند اطلاق می­شود که در طی آن مغز تجربه­ های حسی مختلف از جمله بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه، حرکت، آگاهی بدنی و جابجایی نقطه ثقل بدن را تفسیر و سازماندهی می­ کند. خانم جین آیرز (متخصص کاردرمانی) نظریه یکپارچگی حسی و نحوه کاربرد آن را در کودکان با نیازهای ویژه مطرح نمود. یکپارچگی حسی پایه و اساس رفتارها و یادگیری پیچیده ات. گاهی در برخی از افراد یکپارچگی حسی به نحو موثر و صحیحی رشد نمی­ کند، در چنین حالتی مشکلاتی در زمینه یادگیری، رشد و رفتار حاصل خواهد شد. یکپارچگی حسی فسرآیندی عصب شناختی است که اطلاعات حسی بدست آمده از بدن فرد و محیط را سازماندهی می­ کند و برای کاربرد موثر و مناسب بدن در محیط، به کار می­گیرد. البته نکته قابل توجه این است که کودک باید فعالانه دروندادها را سازماندهی و برای عملکرد در محیط استفاده کند. جنبه­ های زمانی و مکانی دروندادهای حسی مختلف، تفسیر و تداعی می­ شوند و در نهایت یکپارچه می­ گردند.

کاردرمانی در اختلالات حسی در تهرانسر، پردازش اطلاعات است. مغز باید اطلاعات حسی را یکپارچه کند. اهمیت امر پردازش اطلاعات حسی، به میزانی است که هشتاد درصد ازکل سیستم عصبی در این زمینه پردازش اطلاعات حسی درگیر می­ شوند. نظریه یکپارچگی حسی در صدد توصیف مسائل زیر است: ارتباط بین نقایص تغبیر اطلاعات حسی که از بدن و محیط دریافت می ­شوند و نقایص یادگیری تحصیلی یا عصبی – حرکتی در افرادی که اختلال یادگیری یا خام حرکتی دارند.

بیماران دارای اختلالات یکپارچگی حسی در تعدیل و سازماندهی اطلاعات خود مشکلاتی را دارند که به تفصیل در این مقاله درباره این اختلال صحبت میکنیم.

منابع:

برای اطلاعات بیشتر در زمینه یکپارچگی حسی در کاردرمانی، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

یکپارچگی حسی در کاردرمانی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کار درمانی

اتیسمارتباطارتباط غیرکلامیارتوپد فنیبزرگراه فتحبلوار گلهابیش فعالیتاخیر در رشد گفتار و زبانتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصچیتگرخلیج فارس غرب تهرانشهرک آزادیشهرک استقلالشهرک بازرگانیشهرک پاسدارانشهرک دانشگاهشهرک دریاشهرک شهرداریشهرک فرهنگیانشهرک هواپیماییکاردرمانیکاردرمانی در اختلالات حسیکودکان و بزرگسالانگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانگفتاردرمانی و کاردرمانی تهرانسرگفتاردرمانی و کاردمانی طراوتمسکن ویژهمنطقه 21نوروفیدبک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *