درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر به کودکان کمک می‌کند تا مانند سایر کودکان مانند مراحل رشد طبیعی خود را طی کنند. کودکان طی تکامل رشدی خود مراحل مختلفی را پشت سر می‌گذارند. این مراحل معمولاً در بازه زمانی زمانی معینی رخ می‌دهند. کاردرمانگر با بررسی و ارزیابی کودک، وجود یا عدم وجود تاخیر رشدی را تشخیص میدهد. در صورتی که تاخیر رشدی وجود داشته باشد به تنظیم برنامه درمانی و مداخله می پردازد. برنامه درمانی هر کودک با کودک دیگر متفاوت است؛ چون محیط، خواسته ها، نیازها و علایق هر کودک با کودک دیگر متفاوت است.  کار درمانی در درمان دیر نشستن یا ننشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر در نظر میگیرند که هیچ دو کودکی دقیقا عین هم مراحل رشدی را طی نمی‌کنند. پس پروسه درمان هر کودک نیز با کودک دیگر متفاوت است.

 کاردرمانی برای نشستن نوزاد

کاردرمانگر در طی کاردرمانی برای نشستن نوزاد سعی می‌کند تا همه جوانب رشد تکاملی کودک را در نظر بگیرد و روی آن کار کند. مثلاً در دیرتر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر کودکی که تاخیر رشدی در مرحله نشستن دارد، قطعا در بازی کردن و برقراری ارتباط نیز مشکل دارد. پس از نظر سایر جنبه های رشدی نیز عقب می‌ماند.

کاردرمانی در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر ، کاردرمانی در درمان ننشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

کاردرمانگر روی تمامی این اختلالات و تأخیر ها تمرکز می‌کند تا کودک در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر هر چه بهتر مراحل رشد را طی کند و زندگی عادی و طبیعی داشته باشد. در نهایت مداخلات به کودک کمک می‌کند تا مانند سایر کودکان مشارکت اجتماعی، یادگیری و استقلال داشته باشد.

 علت دیر نشستن نوزادان

کودکان طبق گام های رشدی خودشان مراحل رشد تکاملی را طی می‌کنند. برخی از کودکان این مراحل را آهسته تر و برخی سریعتر این مراحل را طی می‌کنند. دو فرزند در خانواده ممکن است با سرعت های متفاوتی به مراحل مختلف تکامل رشدی برساند. گاهی تأخیرهای موقت نمی تواند زنگ خطر تاخیر رشد تکاملی باشد. اما در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر توجه میشود که تاخیر ادامه دار در رشد تکاملی می توانند نشانه چالش در زندگی آینده کودک باشد.

تاخیر در دستیابی به مراحل مختلف رشد در حیطه‌های حرکت، زبان، تفکر و مهارت‌های اجتماعی تاخیر رشد نامیده می‌شود. تاخیر رشد تکاملی ممکن است بر اثر مجموعه‌ای از عوامل مختلف رخ بدهد از جمله:

 • عوامل ژنتیکی در دوره بارداری
 • تولد نوزاد نارس
 • سایر عوامل ناشناخته

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر چهار دست و پا رفتن، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

مراحل رشد تکاملی کودکان:

معمولاً کودکان مراحل رشد تکاملی را به ترتیب زیر طی می‌کند:

 • کودکان معمولاً در بازه زمانی دو ماهگی تا ۴ ماهگی کنترل سر و گردن را به دست می‌آورند.
 • در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر توجه میشود که کودکان معمولاً بین ۶ ماهگی تا هشت ماهگی توانایی غلتیدن را کسب می‌کنند.
 • کودکان معمولا در ۸ ماهگی قادر به نشستن مستقل هستند.
 • کودکان معمولاً بین هفت ماهگی الی هشت ماهگی قادر به سینه خیز رفتن می‌باشند.
 • کودکان معمولاً در نه ماهگی قادر به چهار دست و پا رفتن می‌باشند.
 • کودکان معمولاً بین ۱۰ ماهگی تا ۱۲ ماهگی قادر به ایستادن می‌باشند.
 • کودکان معمولاً بین ۱۲ ماهگی تا ۱۸ ماهگی قادر به راه رفتن می باشند.

همانطور که ذکر شد، تمامی کودکان در این بازی به این مهارت ها نمیرسند. اما این بازه های زمانی در مورد اکثر کودکان صدق میکند. در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر علت اینکه اثر مراحل رشدی در بازه زمانی مشخص شده است، این است که کودکان ممکن است در بازه‌های زمانی متفاوت این توانایی‌ها را کسب کنند. مثلاً بازه زمانی راه رفتن ۱۲ ماهگی اله ۱۸ ماهگی می باشد. ممکن است کودکی در ۱۳ ماهگی می تواند راه برود در حالی که کودک دیگری در ۱۷ ماهگی قادر به راه رفتن باشد.

 دیر نشستن در کودکان:

همه کودکان همه مراحل رشدی را طی نمی‌کنند. مثلا در  زودتر نشستن در غرب تهران در تهرانسر ممکن است کودکی   مرحله سینه خیز رفتن را نداشته باشد، اما مستقیما وارد مرحله چهار دست و پا رفتن شود. در این صورت  در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر این کودک زودتر مراحل رشد تکاملی را طی می‌کند.

اما  تاخیر در دیر نشستن متفاوت است. چون نشستن نیاز به کنترل تنه دارد. نشستن خود پیش نیاز کار کردن با اندام فوقانی می‌باشد. کودکی که قادر به نشستن می باشد، نمی‌تواند از اندام فوقانی خود به درستی استفاده کند. کودکی که نشستن دارد اما هنگام نشستن قادر به حفظ تعادل خود نمی باشد هم مشکلاتی دارد.

کار و فعالیت اصلی کودک بازی کردن است. کودکی را در نظر بگیرید که نمی تواند تعادل خود را هنگام نشستن حفظ کند.  در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر اگر کودک دست خود را به طرف اسباب بازی عروسکی دراز کند، بلافاصله تعادلش به هم می‌خورد و وضعیت نشستن را از دست می دهد. این کودکان قادر نیستند مانند کودکان طبیعی بازی کنند. پس از تعامل و برقراری ارتباط با محیط، والدین و سایر افراد باز می مانند. در نتیجه بسیاری از اطلاعات و تجربه های ضروری و لازم را کسب نمی‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر گردن گرفتن، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

درمان دیر گردن گرفتن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

 ارزیابی‌های درمان دیر نشستن یا ننشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

کار درمانگر کودک را از نظر تفاوت های جسمانی و رشدی بررسی می‌کند. کاردرمانگر تشخیص می‌دهد که آیا کودک نیاز به مداخلات توانبخشی دارد یا فقط دچار تاخیر موقتی و قابل رفع در رشد شده است. در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر در صورتی که کودک نیاز به مداخلات داشته‌ باشد، کاردرمانگر برنامه درمانی را تنظیم می‌کند.

برنامه درمانی بر اساس خواسته‌ها و نیازهای کودک و خانواده وی، محیط، علایق، سرگرمی ها و سایر موارد مربوطه می باشد. ممکن است کاردرمانگر مداخلاتی را برای تمرین در خانه طراحی کند که برای آنها مقدور نباشد. پس برای جلوگیری از این مشکلات کاردرمانگر از طریق مصاحبه با خانواده و سایر راه های ممکن  در مورد محیط کودک اطلاعاتی را کسب کند.

در نهایت با توجه به اطلاعات بدست آمده و در نظر گرفتن وضعیت جسمانی و ذهنی کودک، کار درمانگر برنامه درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر را تنظیم می‌کند و به اجرای آن می‌پردازد.

برای مطالعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر غلت زدن، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

درمان دیر غلت زدن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

 تمرین نشستن نوزاد

تمرین نشستن نوزاد و کاردرمانی در ننشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر با توجه به این مطلب که کودک در این سن از طریق بازی کردن رشد می‌کند و به مداخله می پردازد،  کاردرمانگر با اجرای تمرینات و ورزشهای درمانی در قالب بازی و فعالیت های سرگرم کننده به بهبود هرچه سریعتر کودک کمک می‌کند. از این طریق از انجام تمرینات و فعالیت های بیهوده دوری می شود و هم کودک بیشتر همکاری می کند. این فعالیت ها از این طریق در زندگی روزمره کودک جای باز می‌کنند و کودک هرچه سریعتر رشد خود را در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر طی می‌کند‌.

کاردرمانگر برای کودک تمریناتی را در خانه نیز طراحی می کنند و آنها را به والدین یاد می‌دهد تا با کودک انجام دهند. از این طریق سرعت بهبودی کودک هرچه بیشتر افزایش می‌یابد. کاردرمانگر ممکن است تجهیزات و تطابق محیطی را برای کودک تجویز کند تا سرعت رشد کودک افزایش یابد.

کاردرمانگر از تمرینات، تکنیک ها و استراتژی های مختلفی استفاده می کند تا کودک بتواند هرچه سریعتر وارد مراحل رشد تکاملی خود شود و این مراحل را به دست آورد و از نظر رشد جسمی ذهنی و شناختی نسبت به کودکان طبیعی  در درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر باز نماند.

درمان دیر نشستن کودکان در غرب تهران در تهرانسر

درمان دیر نشستن کودکان ؛چگونه بفهمیم که کودک دارای تاخیر حرکتی است؟

کاردرمانی تاخیر حرکتی یکی از موضوعات حیاتی برای کودک است، چرا که ۳ سال  اول زندگی، دوران طلایی رشد مغز و توانایی های کودک خواهد بود. شناسایی زود هنگام تاخیرات حرکتی و شروع فوری مداخلات کاردرمانی، نقش بسزایی در آینده کودک خواهد داشت. در ادامه مثال هایی از  مراحل مهارت های رشدی و سن دستیابی به آن آمده است:

در ۳ الی ۴ ماهگی فرزند شما باید قادر به  انجام موارد زیر باشد:

 • مهارت های حرکتی: کنترل سر و گردن، دراز کردن دست ها، گرفتن، نگه داشتن اشیاء و بردن آنها به سمت دهان، فشردن پاها به زمین وقتی که کف پا روی یک سطح صاف قرار می گیرد.
 • مهارت های فردی-اجتماعی: لبخند زدن به اطرافیان و توجه به چهره های جدید
 • مهارت های ارتباطی: واکنش به صدا های بلند، غان و غون کردن

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات کاردرمانی در دیر راه رفتن در کودکان، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

منابع

 1. healthline.com

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *