صافی کف پا ؛ تشخیص و درمان

درمان صافی کف پا در تهرانسر

صافی کف پا وضعیتی است که ممکن است افراد زیادی باشند که آن را تجربه می کنند. این عارضه انواع مختلفی دارد که ممکن است سبب درد و ناراحتی در حین انجام فعالیت های روزمره شوند. درمان صافی کف پا در تهرانسر از طریق تمرینات کاردرمانی و توانبخشی انجام می گیرد. البته در مواردر این درمان نیازمند مداخلات جراحی نیز خواهد شد که توسط متخصصان مربوطه انجام می پذیرد

صافی کف پا

معمولا در داخل پا یک انحنای طبیعی وجود دارد که در حالت اعمال وزن باعث فاصله گرفتن پا از زمین می شود. این قوس در افراد مختلف ارتفاعهای متفاوتی دارد و در بعضی اصلا وجود ندارد که به آن صافی کف پا می گویند که پرونیشن بیش از حد پا میتواتد متعاقب آن باشد. عده ی اندکی از افراد دچار صاف کف پا مشکلی ندارد و بیشتر آنان علایمی مانند در هنگام ایستادن نشان می دهند.

طبقه بندی

صافی کف پا به چندین دسته بندی تقسیم می شود اما مهمترین آنها دو دسته ی صافی کف پای منعطف و غیر منعطف است که معمولا درمانهای غیر جراحی روی نوع منعطف بیشتر جواب می دهد.درمان صافی کف پا در تهرانسر

علایم آن

بسته به اینکه بیمار چقدر درگیر است، علایم مختلفی را نشان می دهد که از آن جمله : عدم توزیع مناسب وزن ، پرونیشن بیش از حد، آسیب احتمالی به مفصل مچ پا و تاندون آشیل، انعطاف پذیری نامناسب، درد در ناحیه داخلی پا و قوس پا و حتی در مواردی درد در ساق پا و ران  می باشد.

عوامل و علت های ایجاد صافی کف پا

اصلی ترین زمینه در مراحل اولیه زندگی، ایجاد بر اثر عوامل ژنتیکی است اما اگر این شرایط در اویل زندگی نبود صافی کف پا میتواند در نتیجه عواملی مانند : آرتروز ، آرتریت، چاقی، پارگی تاندون، ضعف عضلانی و ورزش های خاص ایجاد شود که تشخیص آن برعهده پزشک و متخصص ارتوپدفنی می باشد.

تشخیص

برای تشخیص این عارضه معاینه بالینی صورت میگیرد و برای بررسی شدت و تشخیص افتراقی آن از عکس رادیولوژی و اسکن کف پا استفاده می شود .

درمان صافی کف پا در تهرانسر

راهکار های های درمانی مختلفی برای آن پا وجود دارد به عنوان مثال برای کاهش درد در موارد شدید از بروفن استفاده می شود . اما برای بررسی مراحل درمانی ابتدا از درمانهای غیر جراحی مانند استفاده از کفی طبی شخصی سازی شده ، اصلاح کفش ، درمانهای دستی و اولتراسوند فیزیوتراپی، در موارد چاقی کاهش وزن و ورزش می باشد.

زمانی که درمان های غیرجراحی با شکست مواجه شود و درد بیمار باعث ناتوانی او شود و احتمال عوارض بیشتر باشد راه اعمالی، جراحی است‌.

منابع:

  1. ضیایی، مجید (1384 شابک ‎۹۶۴-۰۶-۷۲۹۶-۳). نگاهی به تاریخ جراحی ارتوپدی ایران. انجمن جراحان ارتوپدی ایران.
  2. درسنامه ارتوپدی و شکستگی‌ها، نویسندگان: دکتر بهادر اعلمی هرندی و همکاران، سال انتشار: ۱۳۸۲ ص ۵

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ارتوپد فنی در تهرانسر، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

ارتوپد فنی تهرانسر

اخبارارتوپد فنی

ارتوپد فنیتهرانسرخلیج فارس غرب تهرانصافی کف پا

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *