ارتوپد فنی ؛ آشنایی با رشته

ارتوپد فنی

ارتوپد فنی از جمله رشته های درمانی و از شاخه ی توانبخشی می باشد. که به طراحی و ساخت ارتز و پروتز برای مراجعین می پردازد. گرچه ارتوپد فنی ، به توانبخشی جسمی افراد می پردازد ولی با بهبود شرایط آن به طور غیر مستقیم با روان افراد نیز در ارتباط است. ارتوپد فنی در تهرانسر از جمله مراکز درمانی است که ممکن است بسیاری از مردم در این ناحیه به دنبال آن باشند. در ادامه بیشتر در این باره خواهیم خواند.

تاریخچه:

تاریخچه این رشته در دنیا به عصر دزدان دریایی بر میگردد که از دست های مصنوعی و پاهای مصنوعی استفاده می کردند و در ایران بقایای یک پروتز چشم در شهر سوخته بیانگر قدمت این رشته در ایران است.

هدف این رشته:

هدف این رشته افزایش استقلال فردی و عدم وابستگی فرد به اطرافیان و بهبود عوارض جسمی ای که باعث ناکارآمدی فرد میشود ، میباشد. این رشته را در دنیا با نام هایی نظیر : ارتوپد فنی ، ارتز و پروتز ، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی میباشد. این رشته ترکیبی از چند مهارت نظیر: آشنایی با علوم درمانی من جمله آناتومی ، ارتوپدی ، نورولوژی و هم چنین علوم مهندسی من جمله خواص مواد و کار با ابزار برای ساخت ارتز و پروتز میباشد.

متخصص ارتوپد فنی کیست ؟

متخصص ارتوپدفنی فردی است که از علوم پزشکی جهت ارزیابی و پیگیری پلن درمانی و از علوم مهندسی جهت ساخت ارتز و پروتز جهت اصلاح میپردازد و در مرحله ی بعد وظیفه ی آموزش به فرد را نیز جهت استفاده از ارتز و پروتز برعهده دارد.

ارتوپد فنی در تهرانسر

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

دسته بندی متخصصین :

متخصصین ارتز و پروتز به دو دسته تقسیم میشوند که عده ای در زمینه ساخت وسایل ارتوپدی و وسایل کمکی میباشد که به طراحی و ساخت ارتز های جمجمه ، ستون فقرات ، اندام تحتانی میباشد. که معمولا هر ارتزیست در قسمت خاصی خبره میباشد .

عده ای دیگر که به آنان پروتزیست میگویند در زمینه ای بیماران قطع عضو ناشی میشود که ناشی از تروما ، دیابت ، تخلیه چشم ، سوختگی و … میباشند و پس از آمپوتاسیون برای آنان پروتز طراحی کرده و میسازند.

تحصیلات ارتوپد فنی :

متخصصین این رشته پس از تحصیل در رشته ی تجربی و شرکت در کنکور در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و امکان ارتقای تحصیلی در مقطع ارشد و دکتری در ایران و خارج از ایران وجود دارد.

وضعیت شغلی و صنفی رشته :

این رشته دارای شماره عضویت در سازمان نظام پزشکی کشور میباشد و فعالیت کلینیک های این رشته زیر نظر وزارت بهداشت میباشد.

مجموع خدمات ارتوپد فنی در تهرانسر:

مجموع خدمات این رشته شامل : کفی طبی ، کفش طبی ، صندل طبی ، پروتز زیر زانو . پروتز بالای زانو ، پروتز چشم ،  وپروتز گوش ، پروتز انگشت ، بریس کرانیال ، بریس های اندام تحتانی و بریس های اندام فوقانی و ستون فقرات و انجام اسکن کف پا است.

چه کسانی به خدمات ارتوپد فنی  نیاز دارند:

گروه اول از افرادی که به خدمات ارتوپد فنی  نیاز دارند عبارتند از: افرادی که دارای مشکلات پا درد، زانودرد، کمردرد، صافی کف پا، عقب زدگی زانو، بدشکلی پا و کسانی که پا، دست، چشم و گوش خود را ازدست داده اند و نیاز می باشد برایشان وسیله ای ساخته شود.

گروه دوم  از افرادی که به خدمات ارتوپد فنی نیاز دارند عبارتند از: کسانی که دارای معلولیت های مختلف هستند مانند افراد ضایعه نخاعی، فلج اطفال، جانبازان گرانقدر، افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، افراد مبتلا به فلج مادرزادی و …..

گروه سوم  از افرادی که به خدمات ارتوپد فنی  نیاز دارند عبارتند از: کسانی که به صورت اورژانسی مراجعه می کنند  و دچار حادثه شده اند مانند: تصادف، پرت شدن از ارتفاع و… که نیاز فوری به وسایل کمکی و تثبیتی دارند.

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

ارتوپد فنی در فلج مغزی

ارتوپد فنی در فلج مغزی به دلیل محدودیت های حرکتی این بیماران می تواند نقش بسیار کاربردی داشته باشد. کودکان مبتلا به فلج مغزی معمولاً به دلیل اختلالات اولیه و ثانویه در فعالیت های خود دچار محدودیت هستند. این کودکان بسته به شدت آسیب وارده به مغز درجات مختلفی از محدودیت و ضعف عملکرد را نشان می دهند. ارتزها به حفظ اندام و ایجاد حمایت لازم کمک موثری برای کودکان مبتلا به فلج مغزی محسوب می شوند. در ادامه میخواهیم بدانیم ارتوپد فنی چه نقشی برای کمک به این بیماران ایفا می کند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ارتوپد فنی در فلج مغزی، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

ارتوپد فنی در فلج مغزی

منابع:

en:Rehabilitation

درسنامه ارتوپدی و شکستگی‌ها، نویسندگان: دکتر بهادر اعلمی هرندی و همکاران، سال انتشار: ۱۳۸۲ ص ۵[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارتوپد فنی

ارتباطارتوپد فنیتهرانسرخلیج فارس غرب تهرانکودکان و بزرگسالانمنطقه 21

11 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *