گفتاردرمانی در تهرانسر

ارتباط با کودکان ، گفتاردرمانی خلیج فارس(شماره ۲) در تهرانسر

گفتاردرمانی در تهرانسر از جمله شاخه های توانبخشی است که با پیشرفت چشمگیر در طی سال های گذشته آماده خدمت رسانی به اهالی محترم تهرانسر و غرب تهران است. . گفتاردرمانی رشته ای تخصصی برای ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. مداخلات گفتاردرمانی شامل تکنیک هایی برای بهبود مهارت های ارتباطاتی افراد می باشد. همچنین کسانی که در بلع خود دچار مشکل هستند نیز می توانند از خدمات گفتاردرمانی بهره ببرند. برخی تصور می کنند این مداخلات تنها مختص به کودکان است. در صورتی که هم کودکان و هم بزرگسالان ممکن است به کمک یک گفتاردرمانگر نیاز داشته باشند. در ادامه با نقش گفتاردرمانی در بهبود بیماری های زبان و گفتار بیشتر آشنا می شویم.

متخصصین گفتاردرمانی در تهرانسر چه کارهایی انجام می دهند؟

به آسیب شناسان گفتار و زبان(SLP)، به طور معمول گفتار درمانگر گفته می شود. آن ها در زمینه ارتباطات بین فردی، رشد و اختلالات آن تخصص دارند. در ابتدای یک جلسه درمانی باید ارزیابی صورت گیرد. این کار توسط گفتاردرمانگران، در زمینه مهارت های گفتاری، زبانی، شناختی-ارتباطی و دهانی-تغدیه ای-بلع انجام می شود. سپس بر اساس نتایج به دست آمده، یک برنامه درمانی تدوین می شود. یک گفتاردرمانگر باید در تمامی زمینه های گفتاری-زبانی کودکان و بزرگسالان اطلاعات کاملی داشته باشد. اما تعدادی از آن ها نیز ممکن است به داشتن تمرکز و فعالیت تخصصی روی یک شاخه علاقه مند باشند. گفتاردرمانی در تهرانسر پذیرای تمامی افرادی است که به دریافت مداخلات درمانی گفتار و زبان نیاز دارند. متخصصین مجرب این رشته، با ارزیابی و تدوین برنامه درمانی دقیق، کسب بهترین نتیجه را برای شما تضمین می کنند.

 گفتاردرمانی در تهرانسر

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین با ما تماس بگیرید.

چه کسانی به دریافت مداخلات  گفتاردرمانی در تهرانسر نیاز دارند؟

مشکلات گفتاری معمولا بر تمامی جنبه های زندگی یک فرد و به خصوص در ارتباطات او اثر می گذارند. تعداد زیادی از افراد در دنیا دچار انواع اختلالات گفتاری-زبانی، ارتباطی یا بلع هستند. درمان تمامی این مشکلات تخصص کادر حرفه ای  گفتاردرمانی در تهرانسر می باشد. از جمله ابن موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات زبانی. در این وضعیت، بیمار در درک صحبت های دیگران و نشر افکار و احساسات خود دچار مشکل است.
 • اختلالات گفتاری. شامل آسیب در تولید صحیح یا روانی گفتار( لکنت)
 • مشکلات شناختی-ارتباطی. شامل اختلال در حافظه، سازماندهی افکار، توجه، برنامه ریزی و حل مسئله
 • اختلالات ارتباطاتی اجتماعی
 • مشکل در بلع(دیسفاژی). شامل اختلالات تغذیه و بلع که اغلب در بیماران مبتلا به ضایعات مغزی رخ می دهد.

گرفتن بهترین نتیجه از مراجعه به گفتاردرمانی در تهرانسر به چه عواملی بستگی دارد؟

اولین شرط در بهبود حداکثری و رسیدن به نتایج مطلوب توجه کامل به پروسه درمان است. اما این که هر فرد به چه میزان پیشرفت می کند به عوامل مختلفی وابسته است. بنابراین نمی توان یک پاسخ مشخص را برای همه افراد به کار برد. مدت زمان لازم برای دریافت مداخلات  گفتاردرمانی در تهرانسر و میزان اثر بخشی درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • نوع اختلال گفتاری و شدت آن
 • تعداد جلساتی که فرد درمان را ادامه می دهد
 • سن بیمار
 • همکاری فرد با درمانگر در انجام تمرینات
 • همکاری خانواده در رعایت اصول درمانی در منزل
 • وضعیت پزشکی و بیماری های زمینه ای

اختلال در تلفظ صداهای گفتار چیست؟

کودکانی با اختلال تلفظ معمولا خطاهایشان را در مجموعه ی کوچکی از صداها نشان می دهند ( برای مثال ر، ل، س) . در اکثر مواقع علت شناخته شده ای برای اختلال تلفظ وجود ندارد و بنظر می رسد که در نتیجه یادگیری اشتباه است. خطای تولیدی می تواند در همه ی موقعیت ها  کلمه  شامل شود مثلا در ابتدای کلمه ( گاو را داو تلفظ کند)، وسط کلمه( مرغ را ملغ تلفظ کند) یا انتهای یک کلمه( مسواک را مسوات تلفظ کند) یا در یک موقعیت برای مثال فقط در پایان یک کلمه رخ دهد. کودکان با اختلال در تلفظ صداهای گفتار معمولا نقص گفتاری خفیف تا متوسط دارند و گفتار اکثر آنها به دلیل وجود خطاهای تلفظی برای شنوندگان ناآشنا و غریبه قابل فهم نیست.اختلال تلفظ با موارد دیگر مثل داشتن لهجه تفاوت دارد.

کودکان و بزرگسالانی دارای این اختلال، قادر به تلفظ درست صداها مطابق با زبان بومی خود نیستند. آنها ممکن است صدای “ل” را جایگزین صدای “ر” کنند. برای مثال کلمه ی “جارو” را “جالو” تلفظ کنند.اختلال در تلفظ صداهای گفتار باعث می شود که وضوح گفتار کودک پایین باشد ودیگران به خصوص کودکان منظور او را متوجه نشوند که به مرور زمان باعث می شود که اعتماد به نفس کودک پایین بیاید و کم کم گوشه گیر شود که در این مواقع مداخلات  گفتاردرمانی در تهرانسر می تواند باعث بهبودی و رفع مشکلات کودک شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطلاعه فرمایید.

اختلال در تلفظ صداهای گفتار در تهرانسر

منابع:

 1. speechtherapydallas.com
 2. healthline.com

گفتار درمانی

گفتاردرمانی در تهرانسرگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *