مدلهای اختلالات زبان در کودکان

گفتاردرمانی در بی صدایی ، گفتاردرمانی در بی صدایی ، گفتاردرمانی در بهبود مهارتهای روابط اجتماعی

مدلهای اختلالات زبان در کودکان زیادی وجود دارد به طور کلی، یک مدل به طور ساده نشان دهنده تفکر ما درباره این موضوع است که چیزها چگونه کار می­کنند؟ مدل نیز مانند یک برچسب، معمولاً بعضی از عقاید و ذهنیات ما را درباره چیزی که ارائه می­شود، مجسم می­کند. روشی که مدل را از طریق آن مفهوم ­سازی می­کنیم، بر انتخاب ما درباره این که با آن چه کاری می­توان انجام داد، تأثیر می­گذارد. برای مثال اگر معتقد باشیم که اختلالات زبان ناشی از عملکرد عصب شناختی معیوب است، آنها را بسیار متفاوت­تر از وقتی که اختلالات زبان را ناشی از نا مناسب بودن محیط بدانیم، درمان می­ کنیم. بنابراین وقتی در مورد یک اختلال زبانی بحث می­ کنیم آگاه شدن از مدلی که استفاده می ­شود مهم است. بسیار امکان دارد که متخصصین درباره این که چه مدلی برای ارائه پدیده اختلال زبان بهترین است توافق نداشته باشند. در حقیقت هیچ مدلی در این زمینه وجود ندارد که هر متخصصی آن را تأئید کند. اما بحث در مورد چگونگی تأثیر این تفاوتها در کار بالینی ممکن نیست مگر این که مدلها و فرضیات در ذهن ما روشن باشند. اجازه دهید یا بعضی از مدلهایی آشنا شویم که برای بحث در مورد اختلالات زبان در کودکان استفاده شده­ اند.

مدل نظام ­مند

یکی از مدلهای اختلالات زبان در کودکان، مدل نظام مند است. در نظر گرفتن یک اختلال زبان از دیدگاه نظام ها بدان معناست که ما گمان نمی­­کنیم همه مشکلات ارتباطی در کودک هستند بلکه بیشتر در رابطه ­ای که بین گویندگان بر قرار است وجود دارند. این دیدگاه می­ رساند که همه راه حل ها تغییر دادن کودک نیست بلکه بعضی از آنها شامل ایجاد تغییر در محیط نیز می­شوند. اگر چه در نگاه اول به نظر نمی­رسد که این مدل مربوط به آسیب شناسی گفتار و زبان باشد، با این حال کاربردهایی دارد که در وسعت بخشیدن به تفکر ما درباره اختلالات زبان در کودکان مهم هستند.

مدل طبقه ­ای، از مدلهای اختلالات زبان در کودکان

یکی دیگر از مدلها، مدل طبقه­ ای است. این مدل، به منظور طبقه ­بندی اختلالات زبان، آنها را بر اساس سندرم­ های رفتاری همراه آنها سازمان می ­دهد و اساساً مدلی پزشکی است. این مدل سعی دارد بهترین برچسب تشخیصی و طبقه­ ای را برای به کار بردن در مورد کودکی که از زبان مطابق با آنچه از سطح سنی انتظار می ­رود، استفاده نمی ­کند، شناسایی کند. تلاش این مدل، شناسایی شباهت­ های میان کودکان مبتلا به تشخیص ­های مشابه است؛ و این مطلب را می­رساند که طبقه ­های تشخیصی مورد استفاده، نقش علت شناختی را در اختلال زبان بازی می­کنند. بنابراین اختلالات زبان بر اساس شرایط پزشکی شناخته شده همراه آنها با فقدان آنها، طبقه ­بندی می­شوند. در این مدل اختلالات زبان به عنوان اختلالاتی شناسایی می­شوند که با عقب ماندگی ذهنی، آسیب شنوایی، اتیسم، شرایط عاطفی یا رفتاری دیگر و آسیب عصب شناختی شده همراه هستند و نیز آنهایی که منشأ ناشناخته دارند، در منابع قدیمی به عنوان «زبان پریشی رشدی یا دیسفازی» و در منابع جدیدتر به عنوان «آسیب ویژه زبانی» نسبت داده می­ شوند.

این رویکرد فواید زیادی دارد و یک روش قابل فهم و دارای قضاوت آسان برای عام، در شناسایی نوع مشکلی است که کودک دارد و سریعاً خلاصه می­کنند که چگونه یکی از مراجعان با سایر کودکان تفاوت دارد. همچنین این برچسب های طبقه­ ای اغلب برای کودک چهت تعیین خدمات مدارس و مراکز درمانی دیگر لازم هستند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب های مغزی و اختلالات گفتار و زبان و نقش گفتاردرمانی در آن، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

آسیب های مغزی و اختلالات گفتار و زبان

مدل ناتوانی­ های ویژه، از مدلهای اختلالات زبان در کودکان

از دیگر مدل ها، مدل ناتوانی­ های ویژه است. وقتی که برای توصیف اختلالات زبان، از یک مدل طبق ه­ای استفاده می­کنیم، تلاش ما تشریح این مطلب است که کودکان واقع در هر یک از طبقات، از چه نظر مشابه یکدیگر بوده و با حالت طبیعی تفاوت دارند. از سوی دیگر، مدل ناتوانی­ های ویژه سعی دارد به ما نشان دهد که چگونه اشخاص مبتلا به اختلالات زبان در بعضی از توانایی­ های وابسته به دیگران متفاوتند یا چگونه آنها نشان دهنده بی ثباتی درون کودک هستند در این مدل تلاش می­شود از توانایی­ ها، قدرت ها و ضعف هایی که تصور می­شود در رشد زبان مؤثر هستند، نیم رخی ارائه گردد. هدف، آموزش دادن توانایی­ ها به کودک و درمان یا کار پیرامون ضعف ها است.

مدل توصیفی تکاملی، از مدلهای اختلالات زبان در کودکان

آخرین مدل، رویکردی که برای ارزیابی و درمان اختلالات زبان مدل توصیفی – تکاملی است. در مدل توصیفی – تکاملی، عملکرد زبان کودک را از نظر استفاده از واژگان، بیان مفاهیم، استفاده از قوانین نحوی و علائم صرفی(دستور زبان)، تلفظ صداها، دانش مربوط به قوانین واجشناختی و کاربرد مناسب زبان برای برقراری ارتباط در بافت های اجتماعی، مربوط می­داند. بعلاوه حامی این مطلب است که رشد طبیعی گفتار و زبان بهترین راهنمای آموزشی را برای آموزش زبان به کودکانی فراهم می­کند که خودشان به هر دلیل، موفق به یادگیری آن نشده­ اند.

کاردرمانی در هماهنگی حرکتی در تهرانسر ، مدلهای اختلالات زبان در کودکان

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت در منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

نکته:متخصص گفتاردرمانی بعد از ارزیابی کودک دارای اختلال در گفتار و زبان از مناسب ترین مدل یا مدلها از مدلهای اختلالات زبان در کودکان برای درمان استفاده می کند، البته ناگفته نماند در خیلی از موارد گفتاردرمان ممکن است، برای درمان کودک از ترکیبی از مدل ها استفاده می کند.

مداخلات گفتاردرمانی در آسیب های شنوایی در تهرانسر

  1. ارزيابي شنوايي (اوديومتري،تمپانومتري ،تستهاي تكميلي گفتاري، ارزيابي ساقه مغزيABR ، ارزيابي تعادل)،
  2. تعيين نوع و شدت آسيب هاي شنوايي
  3. تجويز وسیله کمک شنیداری(سمعك یا کاشت حلزون)

هر کدام از مراحل مداخلات در آسیب های شنوایی اهمیت خود را دارد

منبع مدلهای اختلالات زبان در کودکان

  1. کتاب اختلالات زبان  ریا پائول
  2. iranaudiology

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات گفتاردرمانی در زمینه اختلالات زبانی در کودکان و بزرگسالان با آسیب های شنوایی، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

آسیب شنوایی و اختلالات گفتار و زبان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گفتار درمانی

اتیسماختلالات یادگیریارتباطارتباط غیرکلامیارتوپد فنیبزرگراه فتحبلوار گلهابیش فعالیتاخیر در رشد گفتار و زبانتلفظ صداتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصچیتگرخلیج فارس غرب تهراندیر صحبت کردنذهنیشهرک آزادیشهرک آسمانشهرک سیناشهرک فرهنگیانفلج مغزیکودکانگفتاردرمانیگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانلکنتمدلهای اختلالات زبان در کودکانمنطقه 21مهارت های اجتماعینوروفیدبک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *