علائم لکنت ؛ گفتاردرمانی تهرانسر

تغذیه و لکنت ، تغذیه در لکنت ، تغذیه مناسب برای لکنت ، علائم لکنت ، درمان لکنت در تهرانسر ، گفتاردرمانی لکنت در تهرانسر

علائم لکنت شامل موارد متعددی می باشد. لکنت یک اختلال گفتاری است که در آن جریان روان گفتار مختل می شود. لکنت با تکرار کلمات موقع یادگیری صحبت در کودک متفاوت است. لکنت در کودکان می تواند برقراری ارتباط را برای کودک سخت کند. لکنت در کودکان می تواند تدریجا شروع شود و در طی زمان گسترش یابد یا اینکه بطور ناگهانی دیده شود. درمان لکنت در تهرانسر توسط گفتاردرمانی لکنت در تهرانسر انجام می گیرد.

علائم این اختلال چیست؟

لکنت زمانی پدید می آید که در جریان طبیعی گفتار وقفه ای ناگهانی و غیرطبیعی به واسطه تکرار صداها، هجاها، کلمات و حتی عبارات، کشیده گویی صداها و هجاها و کلمات و نیز به میان اندازی صداها و هجاها و کلمات دیگر و قفل شدن دهان، ایجاد شده و بعضا با رفتارهای وابسته همراه است. لذا لکنت و علائم لکنت  یک پدیده پیچیده روانی و حرکتی است که در روند طبیعی گفتار فرد بر اثر تکرار، گیر ، کشیده گویی و… بروز می کند و در شکل های خفیف، شدید و متوسط ظاهر می گردد. در یک جمله میتوان گفت لکنت اختلالی در بعد روانی گفتار است و بصورت لحظه ای و موقت در جریان گفتار پیش می آید و لحظاتی بعد به شکل روان و سلیس ادا می شود. لکنت و علائم لکنت  بسیار پیچیده است و دارای چندین علامت است و بسیاری ازعلائم لکنت برای عامه مردم مشهود است اما بعضی از علائم لکنت را متخصص گفتاردرمانی تشخیص می دهد و ممکن است برای بعضی افراد این سوال به وجود بیاید که چه علائمی دارد؟

برای اطلاعات بیشتر در زمینه لکنت در کودکان، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

لکنت در کودکان

از علائم لکنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکرار: ممکن است در عبارات (من می خواهم.. من می خواهم..)، کلمات (من.. من.. من.. بروم)، هجاها (ما.. ما.. مامان) یا واج ها رخ دهد.
 • گیر یا قفل: از علائم لکنت شدید است که در آن تارهای صوتی یا اندامهای تولید، جریان هوا را متوقف کرده و سبب قطع موقت گفتار فرد می شود. مثال: م{}ن به م{}رسه رفتم.
 • کشیده گویی: در افراد دارای لکنت بصورت فراوان دیده می شود و در آن فرد بصورت غیر ارادی صداها به ویژه واکه ها را طولانی و کشیده میگوید. کشیده گویی در مورد صدای اول کلمات آغازین گفتار بیشتر اتفاق می افتد.
 • مکث (pausing): بین جملات فرد دارای لکنت فاصله زمانی کوتاهی می افتد، در این حالت دهان باز است و بعد از چند لحظه بسته می شود و گفتار ادامه پیدا می کند.
 • تنش (tension): تنش های فیزیکی و روانی از علائم لکنت شدید است و ارزش تشخیصی خوبی دارند.
 • سرعت ناموزون: سرعت گفتار این افراد زمانیکه در جریان گفتار مبتلا به لکنت می شوند اغلب آهسته است و ریتم منظمی ندارد. و در بقیه موارد ممکن است سرعت معمولی یا اندکی سریع تر از حد معمول باشد.
 • به میان اندازی (interjection): در این حالت فرد دارای لکنت صداها، هجاها، کلمات یا عباراتی را به میان صحبت خود می آورند تا فاصله بین کلمات و جملاتشان را پر کنند. مثال: من اااا خوشحال ااا هستم.

جهت مشاوره، رزرو نوبت، ویزیت منزل و خدمات آنلاین، با ما تماس بگیرید.

گفتاردرمانی لکنت در تهرانسر به این معناست که به کودک آموخته می شود به شیوه راحت تر و با داشتن احساس و نگرش خوب نسبت به تکلمش، صحبت کند. مدت و نوع درمان لکنت در تهرانسر شدیدا بستگی به نیازهای کودک دارد.  تحقیقات ثابت کرده است که گفتاردرمانی در درمان لکنت در تهرانسر می تواند تا 7 برابر باعث بهبودی بیشتر کودک شود.  فهرستی از نمونه اهداف درمانی برای کودک دارای علائم لکنت عبارتند از:

 • کاهش دادن تعداد وقوع لکنت
 • کاهش سرعت گفتار
 • کم کردن فشار و تقلا در لحظات لکنت
 • کار بر روی کاهش اجتناب از کلمات یا موقعیت ها
 • آموزش بیشتر درباره ی لکنت
 • استفاده از مهارت های ارتباطی موثر مانند تماس چشمی و..
 • افزایش اعتماد به نفس کودک
 • مشاوره به والدین جهت برخورد صحیح با کودکان دارای لکنت

کارکردن با گفتاردرمانی لکنت در تهرانسر که در زمینه لکنت دانش و تخصص دارد می تواند به آموزش کودکتان در صحبت کردن به خوبی و با موفقیت کمک کند.

منبع علائم لکنت

برای اطلاعات بیشتر در زمینه لکنت در بزرگسالان، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

لکنت در بزرگسالان و درمان لکنت در بزرگسالان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گفتار درمانی

ارتباطبزرگراه فتحبلوار گلهاتهرانسرتوانبخش طراوتتوانبخشی تهرانسرجاده مخصوصچیتگرخلیج فارس غرب تهراندرمان لکنت در تهرانسرعلائم لکنتکاردرمانیکودکان و بزرگسالانگفتاردرمانیگفتاردرمانی کاردرمانی نوروفیدبک ارتوپد فنی تهرانسر خلیج فارس غرب تهرانگفتاردرمانی لکنت در تهرانسرگفتاردرمانی و کاردرمانی تهرانسرگفتاردرمانی و کاردمانی طراوتلکنت و علائم لکنتمنطقه 21نوروفیدبک

8 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.