سبک های بچه­ داری

سبک های بچه­ داری

سبک های بچه­ داری و میزان آگاهی والدین از آن مسئله ای است که امروزه والدین زیادی به دنبال آن هستند. سبک های متفاوتی از بچه داری و تربیت فرزندان وجود دارد که دقت کردن به آن می تواند جنبه های مختلف رفتاری و شخصیتی کودکان را شکل دهد. در ادامه بیشتر در مورد سبکهای بچه­داری خواهیم خواند.

انواع سبک های بچه­ داری

والدین از لحاظه میزان کنترلی که بر رفتار فرزندان خویش دارند فرق می­کنند. این سبک های به دو عامل بستگی دارند: پاسخدهی و توقع (بامریند، 1988).

پاسخدهی عبارت است از ابراز محبت، ملاحظه نیازهای کودک و استفاده از استدلال در تربیت بچه­ها.

توقع نیز، میزان سفت و سخت بودن قواعد و توقع والدین از فرزندشان است.

در سبک های بچه­ داری بطور کلی فرزندان پدر و مادرهای مستبد، ناراضی، گوشه­گیر و بی­اعتمادند، فرزندان پدر و مادرهای سهل­گیر، اتکا به نفس و خودگردانی ندارند و در پی اکتشاف محیط نیستند. فرزندان پدر و مادرهای بی­توجه و طرد کننده احتمالاً از سایر گروهها بدترند (شفر، 1996). نوجوانان این پدر و مادرها در آزمونهای سازگاری و قابلیت روانی، اجتماعی کمترین نمرات را می­آورند و مشکلات رفتاری و روانی دارند (لمبورن، مانتس، استاینبرگ و دورنباش، 1991). این نوجوانان در خطر مصرف مواد مخدر، بزهکاری و پرخاشگری هستند (لمبورن و همکارانش، 1991، مک­کینون – لویس، استارنز، ولینگ و جانسون، 1997). فرزندان پدر و مادرهای مقتدر بیش از همه اتکا به نفس و قدرت خودگردانی دارند و بیش از گروههای دیگر مکتشف و راضی هستند. آنها عزت نفس بیشتری دارند و تکانه­های خود را بهتر کنترل می­کنند (پایکاف و بروکس-گان 1995).

پدر و مادر های مقتدر

در سبک های بچه­ داری فرزندان پدر و مادرهای مقتدر ظاهراً موفق­ترند. پدر و مادرهای مقتدر، ترکیبی از نظارت شدید، توجه به فردیت، اختیار دادن بجا و ارتباطی توأم با سعه صدر را نشان می­دهند و به همین دلیل فرزندانی مستقل و قابل پرورش می­دهند، آنها همچنین گرم­تر و با ملاحظه­تر از پدر و مادرهای مستبدند. البته بعضی از پدر و مادرهای سهل­گیر هم گرم و مهربانند؛ اما برخی از آنها نیز سرد و بی عاطفه­اند. پدر و مادرهای مقتدر هم توقعاتی دارند اما گرم و مهربان، منطقی و باملاحظه­اند. ظاهراً بهترین حالت نیز همین توقع زیاد و تشویق تلاشهای مستقل فرزندان است. تا وقتی به کودکان فرصتی داده شود تا تواناییهای­شان را پرورش دهند و در چهارچوبها و محدوده­ها تصمیم­گیری کنند، نظارت و کنترل پدر و مادرها لطمه­ای به استقلال کودکان نمی­زند، ولی نظارت و کنترل پدر و مادرهای مستبد موجب پرورش کودکانی می­شود که رضایت و قابلیت کمتری دارند و انسانهای ظنینی هستند. بنابراین در در سبک های بچه داری مهربانی و نظم دو عنصر مهم در پرورش فرزندانی مستقل و قابل هستند.

منابع

  1. ourfamilywizard.com

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مداخلات روانشناسی کودک در تهرانسر، لینک زیر را مطالعه فرمایید.

روانشناسی کودک تهرانسر

روانشناسی و نوروفیدبک

روانشناسی کودک در تهرانسرسبک های بچه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.